Байден заборонив розробку нафти і газу на деяких нових шельфових ділянках США - ЗМІ
Президент США Джо Байден на невизначений термін заблокував розробку ресурсів нафти і газу на більш ніж 625 млн акрів прибережних вод, попередивши, що буріння просто "не виправдовує ризиків" і "не потрібне" для забезпечення енергетичних потреб держави.
Як пише агентство Bloomberg, це рішення закріплене в президентських розпорядженнях, випущених у понеділок, які підтверджують його націленість на збереження довкілля та боротьбу зі зміною клімату, лише за два тижні до вступу на посаду обраного президента Дональда Трампа.
"Однак на відміну від інших дій, вжитих Байденом для обмеження розроблення викопного палива, цей крок може виявитися складнішим для Трампа, оскільки він ґрунтується на 72-річному положенні федерального закону, що дає президентам право вилучати американські води з нафтової та газової оренди без чіткого дозволу на скасування", - зазначає агентство.
Байден виключає майбутню оренду нафтогазових ділянок уздовж східного та західного узбережжя США, східної частини Мексиканської затоки та смуги північної частини Берингового моря, області, густо заселеної морськими птахами, ссавцями, рибою та іншими дикими тваринами, від яких корінні народи залежать протягом тисячоліть. Рішення не впливає на розробку в рамках наявних дозволів на оренду і не завадить наданню прав на буріння в багатій на газ затоці Кука на Алясці або в центральній і західній частині Мексиканської затоки, які разом забезпечують близько 14% видобутку нафти і газу в США.
"Мені очевидно, що відносно мінімальний потенціал викопного палива в районах, які я вилучаю, не виправдовує ризики в галузі екології, економіки та громадського здоров'я, які виникнуть через нове буріння", - наводить агентство слова Байдена. "Нам не потрібно обирати між захистом довкілля та зростанням нашої економіки або між збереженням здоров'я нашого океану, стійкості наших берегових ліній і безпеки виробленої ними їжі - і збереженням низьких цін на енергоносії", - додав він.
Деякі з територій, які захищає Байден, уже були вилучені з нафтогазової оренди Трампом в останні тижні президентської кампанії 2020 року. Але обмеження, накладені майбутнім президентом (другий термін Трампа на президентській посаді розпочнеться 20 січня - ІФ-У) щодо вод, які оточують західне узбережжя Флориди та південний схід США, мали б спливти 2032 року, тоді як Байден робить їх постійними.
Перехідна команда Трампа розкритикувала план, а прессекретарка Керолайн Лівітт назвала його "ганебним рішенням, покликаним здійснити політичну помсту американському народові, який дав президенту Трампу мандат на збільшення буріння і зниження цін на газ". "Джо Байден вочевидь хоче, щоб високі ціни на газ стали його спадщиною", - сказала вона в заяві, надісланій електронною поштою. "Будьте певні, Джо Байден зазнає невдачі, і ми будемо «бурити, крихітко, бурити»", - заявила вона.
Трамп може видати указ про скасування заборони одразу після своєї інавгурації, як він зробив це з відкликаннями заборон президента Барака Обами 2017 року. Однак федеральний окружний суд на Алясці відхилив скасування, здійснені Трампом, і жоден апеляційний суд не ухвалив рішення з цього питання.
Республіканці і демократи з прибережних штатів наполягали на тому, щоб деякі з обговорюваних територій були виключені з ліцензій на буріння, особливо поблизу Флориди і вздовж західного узбережжя США. Катастрофа Deepwater Horizon 2010 року, внаслідок якої загинуло 10 осіб і було розлито мільйони барелів нафти, нагадує про ризики морського буріння, особливо для прибережних спільнот, економіка яких тісно пов'язана з туризмом, пише агентство.
Лідери нафтової галузі розкритикували крок Байдена, заявивши, що широкомасштабні обмеження - навіть на території, яка наразі не становить великого інтересу для буріння, - підривають внутрішній енергетичний потенціал.
Такі огульні заборони "загрожують нашій економічній і національній безпеці, створюючи політичні бар'єри для наших власних ресурсів", вважає президент Національної асоціації океанічної промисловості Ерік Міліто. "Навіть якщо в деяких галузях немає негайного інтересу, для федерального уряду вкрай важливо зберігати гнучкість, щоб адаптувати свою енергетичну політику, особливо у відповідь на несподівані глобальні зміни, такі як російське вторгнення в Україну".
Нафтова промисловість США давно лобіює більше можливостей на шельфі, де свердловини, що розкривають конвенційні запаси, можуть давати нафту десятиліттями - на відміну від менших "джекпотів" під час розроблення сланцевих родовищ на суші. Але між наданням прав на буріння і початком видобутку зберігається довгий ланцюжок дій.
Наразі немає активних нафтових і газових проєктів у федеральних водах у Беринговому морі або вздовж східного узбережжя США, де Байден захищає близько 334 мільйонів акрів від Канади до південного краю Флориди. Приблизно чотири десятки свердловин було пробурено біля східного узбережжя США в 1970-х і 1980-х роках, але останні права на оренду в цьому районі виставляли 1983 року, і нафту ніколи не видобували в цьому регіоні.
Нафтові компанії володіють приблизно дюжиною ліцензій на видобуток у східній частині Мексиканської затоки і приблизно 30 - у федеральних водах біля південної Каліфорнії, де останній продаж ліцензій відбувся 1984 року. Вилучення їх не торкнулося.
Уряд США наразі планує провести лише три аукціони на отримання прав на буріння в Мексиканській затоці протягом наступних п'яти років відповідно до "млявого плану", розробленого адміністрацією Байдена. Конгресмени-республіканці розглядають можливість додаткових дозволів як способу збільшення доходів, які можуть компенсувати витрати на продовження податкових пільг.