Метапневмовірус в Україні з початку епідсезону виявлено у 14 осіб, тенденції до розвитку спалаху не спостерігається - ЦГЗ
Метапневмовірус людини (HMPV) в Україні в поточному епідсезоні виявлено у 14 осіб, тенденції до розвитку спалаху спричиненого ним захворювання не спостерігається, повідомляє Центр громадського здоров'я (ЦГЗ).
"Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 рр. станом на 5 січня HMPV виявлено у 14 осіб. Така ситуація спостерігалася і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 рр. Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху, спричиненого метапневмовірусом на території України, не спостерігається", - повідомляє ЦГЗ.
За його інформацією, у поточному епідсезоні HMPV було виявлено у двох дітей віком до чотирьох років, сімох дітей віком 5-14 років, у чотирьох осіб віком 30-64 роки та в одного старшого за 65. Водночас у минулому епідсезоні (2023-24 рр.) станом на 5 січня HMPV було виявлено лише у 24 осіб.
"Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом - всі хворі отримали медичну допомогу та одужали", - повідомили в ЦГЗ.
У ньому наголосили, що всі вірусологічні лабораторії регіональних ЦКПХ забезпечені тест-системами для виявлення метапневмовірусу. Вони здійснюють епіднагляд протягом року, зокрема під час епідсезону.
Метапневмовірус людини належить до родини вірусів Рneumoviridae сімейства Paramyxoviridae. Вперше виявлений і описаний 2001 року в Нідерландах, поширений на всіх континентах.
Для HMPV характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV розпочинається переважно взимку і триває до весни. Вірус значною мірою поширюється за близького контакту з інфікованою людиною (повітряно-крапельним шляхом).
За HMPV-інфекції найчастіше виявляють симптоми верхніх дихальних шляхів, такі як ринорея (нежить), кашель або лихоманка. У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. Порівняно з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше і дуже рідко викликає ускладнення.