Нацрада з телерадіомовлення не отримувала офіційних звернень про порушення норм мовного законодавства від омбудсмена
До Національної ради з питань телебачення і радіомовлення не надходило офіційних звернень про порушення українськими телеканалами норм мовного законодавства від уповноваженого із захисту державної мови, йдеться в заяві регулятора, оприлюдненій у середу.
"Національна рада з 16 липня 2021 року (дата набуття чинності нових норм мовного законодавства - ІФ) і до цього моменту не отримувала жодних звернень або актів від уповноваженого із захисту державної мови. Ми не вважаємо публічні заяви в соціальних мережах коректним способом спілкування між державними органами, тим більше, якщо вони містять недостовірну чи неповну інформацію", - йдеться в заяві.
У ній наголошується, що єдиним органом, який здійснює державний контроль за застосуванням державної мови під час поширення та демонстрації фільмів в Україні, згідно з ч. 6 ст. 56 закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", є уповноважений із захисту державної мови.
"Національна рада... не наділена правом і на неї не покладаються обов'язки щодо здійснення такого державного контролю... Національна рада застосовує санкції виключно в разі порушення телерадіоорганізаціями вимог про мовні квоти закону України "Про телебачення і радіомовлення" (ч. 2 ст. 72) та/або умов ліцензії, і не має права застосовувати санкції за порушення вимог закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", - повідомляють у регуляторі.
Там додають, що порядок взаємодії мовного омбудсмена з Національною радою з телерадіомовлення затверджується спільним рішенням уповноваженого та Нацради.
Зазначається, що в чинному порядку, який оприлюднений на сайті Верховної Ради, чітко визначено, що уповноважений може звертатися до регулятора за ознаками порушень профільного закону - про телебачення і радіомовлення.
"Що стосується закону про державну мову навпаки - і це чітко сформульовано", - наголошують у Нацраді.
Там нагадують, що контроль за виконанням закону про державну мову - це пряма відповідальність спеціального уповноваженого.
"Зі свого боку... Національна рада акумулює і перевіряє скарги про мову кіно в ефірі (минає лише шостий день набуття чинності вимог закону) і негайно направлятиме уповноваженому для реагування в межах його компетенції, оскільки закон про захист державної мови наділяє таким правом виключно інститут уповноваженого", - йдеться в заяві.
У ній також висловлюється підтримка пропозиції про розмежування фільмів та інших програм, щодо яких закон про державну мову не впроваджує жодних нових правил.
"Національна рада і надалі здійснюватиме нагляд за дотриманням ліцензіатами законодавства у сфері телебачення і радіомовлення", - додають у регуляторі.
Раніше уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь написав у Facebook про те, що декілька українських телеканалів порушили норми мовного законодавства, у зв'язку з чим він направив лист щодо застосування до них визначених законодавством санкцій до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.