США закликають генпрокурора України забезпечити повне розслідування вбивства Гонгадзе
Посольство США в Україні звернулося до Генерального прокурора Ірини Венедиктової із закликом забезпечити повне розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе із притягненням до відповідальності всіх причетних.
"Ми закликаємо генерального прокурора забезпечити повне розслідування цього злочину та притягнення підбурювачів до відповідальності. Протягом понад двадцяти років справа Гонгадзе була показником ефективності системи правосуддя в Україні", – наголошується в повідомленні посольства в соцмережі Facebook.
Посольство також привітало рішення Верховного Суду України залишити в силі обвинувальний вирок екс-начальнику департаменту зовнішнього спостереження Міністерства внутрішніх справ України Олексію Пукачу, засудженому до довічного ув'язнення за вбивство Гонгадзе.
Як повідомлялося, Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того самого року в лісі Київської області було виявлено обезголовлений труп, який, за висновками експертів, міг належати журналістові. У 2009 році в Київській області знайдено останки черепа, які, за заявою Генпрокуратури, належать Гонгадзе.
Похорон убитого журналіста відбувся 22 березня 2016 року в Києві. Замовників убивства досі не встановлено.
21 березня 2011 року було порушено кримінальну справу стосовно другого президента України (1994-2005 рр.) Леоніда Кучми. Його обвинувачували в перевищенні влади та службових повноважень, які призвели згодом до вбивства журналіста Гонгадзе (ч. 3 ст. 166 Кримінального кодексу в редакції 1960 р.).
13 грудня 2011 року Печерський районний суд Києва визнав незаконним порушення кримінальної справи стосовно Кучми і скасував відповідну постанову Генпрокуратури. Записи екс-співробітника управління Держохорони майора Миколи Мельниченка суд не визнав доказом у справі про вбивство Гонгадзе. Апеляційний суд Києва, а потім Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ визнали законним закриття кримінальної справи стосовно Кучми. Сам Кучма категорично спростовує свою причетність до загибелі журналіста.
У грудні 2012 року Ренат Кузьмін, який обіймав посаду першого заступника генерального прокурора, розповів журналістам, що розслідування щодо замовників убивства журналіста проводиться в нових умовах, його внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Такі дії пов'язані з набуттям чинності 21 листопада новим Кримінальним процесуальним кодексом.
29 січня 2013 року Печерський райсуд Києва засудив екс-голову департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача до довічного позбавлення волі, визнавши винним у вбивстві Гонгадзе.
6 січня 2016 року Апеляційний суд залишив вирок Пукачу в силі. Під час цього засідання Пукач розповів нову версію вбивства Гонгадзе.
На початку літа 2016 року Пукача етапували для відбування покарання до Чортківської колонії в Тернопільській області.
У червні 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановив розсекретити аудіозаписи засідань Печерського районного суду Києва з обвинувачення Пукача, засудженого за вбивство Гонгадзе.
2 липня 2021 року Верховний Суд залишив без зміни вирок Печерського районного суду Києва від 29 січня 2013р. та постанову Апеляційного суду м.Києва від 6 січня 2016 року, а касаційні скарги – без задоволення.