Суд відмовив прокурору БЕБ у зміні запобіжного заходу голові правління ПГЗК на утримання під вартою
Комсомольський міськсуд Полтавської області (Горішні Плавні) відмовив у задоволенні клопотання прокурора Бюро економічної безпеки (БЕБ) про зміну запобіжного заходу у вигляді застави на запобіжний захід у вигляді утримання під вартою голови правління ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (ПГЗК), основного активу групи Ferrexpo, Віктора Лотоуса.
Крім того, згідно з ухвалою міськсуду від 17 липня 2024 року, відмовлено в задоволенні клопотання захисника обвинуваченого про зміну запобіжного заходу у вигляді застави на запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Також відмовлено в задоволенні клопотання про зменшення розміру застави.
Водночас на обвинуваченого покладено додаткові обов'язки, а саме - прибувати за викликом прокурора або суду; повідомляти прокурора або суд про зміну місця проживання та/або місця роботи; залишити на зберіганні у відповідних територіальних підрозділах ДМСУ за місцем проживання паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд/виїзд з України.
У разі невиконання покладених на обвинуваченого обов'язків внесені кошти у вигляді застави можуть бути звернені в дохід держави, до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід.
Строк дії обов'язків - два місяці, до 15 вересня 2024 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено в судовому засіданні 19 липня 2024 року.
Як повідомлялося, Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) прийняв до розгляду скаргу голови правління ПГЗК Віктора Лотоуса, який вважає порушеними його права, гарантовані Європейською конвенцією з прав людини, під час розслідування трьох кримінальних проваджень, ініційованих Державним бюро розслідувань (ДБР), Нацполіцією України та БЕБ.
Зі свого боку ДБР вважає, що Лотоус разом з іншими трьома представниками менеджменту комбінату незаконно збували нефракційний відсів у 2019-2021 роках, унаслідок чого в липні 2023 року голові правління було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі 60 млн грн. Досудове розслідування у справі завершено, проте ПГЗК стверджує, що правоохоронці продовжують чинити тиск на підприємство, ініціюючи накладення арешту на 2 382 піввагони із забороною їх використання.
У справі БЕБ детективи звинувачують Лотоуса з головним бухгалтером у тому, що у 2018-2021 роках вони ініціювали ухилення підприємством від сплати рентних платежів на суму майже 1,2 млрд грн. У листопаді 2023 року Шевченківський райсуд Києва обрав голові правління запобіжний захід у вигляді застави 800 млн грн, а у квітні 2024 року колегія суддів Київського апеляційного суду знизила її до 650 млн грн. Справу передано до суду.
Нарешті у справі Нацполіції слідчі інкримінують Лотоусу незаконний видобуток скельного розриву, нефракційного відсіву та порожніх порід, що у 2015-2021 роках нібито завдало збитків на суму 157 млрд грн. Під час розслідування у вересні 2023 року голові правління комбінату було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі 999,9 млн грн, а в жовтні в апеляції її було зменшено до 400 млн грн. Лотоуса 38 днів тримали в київському слідчому ізоляторі. Справа перебуває на етапі слідства.
Ferrexpo - залізорудна компанія з активами в Україні. Ferrеxpo належить 100% акцій ПрАТ "Полтавський ГЗК", 100-відсоткова частка ТОВ "Єристівський ГЗК" і 99,9-відсоткова - ТОВ "Біланівський ГЗК".