Інтерфакс-Україна
19:41 10.11.2023

Майже 2/3 ветеранів хочуть провадити власний бізнес - дослідження

4 хв читати
Майже 2/3 ветеранів хочуть провадити власний бізнес - дослідження

Серед ветеранів відзначається втричі вищий інтерес до створення бізнесу, ніж серед цивільного населення: 63% опитаних хочуть мати власну справу, такі результати дослідження ринку праці Конфедерацією роботодавців України (КРУ).

"Роботодавці побоюються, що при працевлаштуванні ветеранів вони зіштовхнуться з важким психоемоційним станом таких працівників (79%), алкогольною чи наркотичною залежністю (25%), конфліктністю (24%). Виходом може бути розвиток індивідуальної зайнятості ветеранів та осіб з інвалідністю", - йдеться в дослідженні.

Згідно з ним, серед інших чинників розвитку особистої зайнятості ветеранів - небажання змиритися з їхнім нинішнім соціальним становищем. Зокрема, підприємства фіксують випадки звільнення ветеранів з незрозумілих, на перший погляд, причин, однак за детального з'ясування виявляється, що працівник на війні командував підрозділом, а в мирному житті повертається на посаду підлеглого.

"Часто демобілізованим складно змиритися з тим, що під час служби вони отримували 100 тис. грн, а після повернення заробляють 18-20 тис. грн", - зазначено в дослідженні ще одну причину.

У КРУ вважають, що дефіцит чоловіків через мобілізацію ставить під загрозу збереження обсягів виробництва, тому підприємства почали залучати жінок на "чоловічі" посади, і після повномасштабного вторгнення стрімко зростає роль жінок в економіці.

Практика переведення на вакантні місця жінок є у сфері металообробки й переробки агропродукції, на виробництвах із високим рівнем автоматизації, якщо можна швидко провести перенавчання.

"Часто робота на новій посаді потребує від жінок виконання певних фізичних навантажень. Така практика поширюється, зокрема, у меблевій промисловості", - зазначено в дослідженні.

Ще одним трендом на ринку праці називають наявний високий рівень недовіри між роботодавцями й особами з інвалідністю.

Як зазначено, в основі недовіри - брак знань роботодавців про цих осіб і не завжди задовільний рівень їхньої кваліфікації: 61% зазначив, що їх сприймають як "непрацездатних" і "людей з труднощами в спілкуванні", тому роботодавці не хочуть брати їх на роботу.

"Для осіб з інвалідністю робота надзвичайно важлива, оскільки вона дає певну фінансову свободу і дозволяє відчувати свою затребуваність. Плинність кадрів серед осіб з інвалідністю вдвічі менша, ніж серед працівників без обмежень. Тривалість роботи на тій самій посаді суттєво більша", - повідомляється в дослідженні.

Його автори підсумували, що залучення на ринок праці осіб з інвалідністю та ветеранів є важливим фактором компенсації дефіциту на ринку праці. КРУ розробила повну інструкцію з працевлаштування осіб з інвалідністю, у якій зібрала практичні поради щодо вимог законодавства щодо їх залучення на ринок праці.

Як повідомлялося, проблема дефіциту кадрів останнім часом, згідно з опитуваннями, увійшла до трійки ключових для бізнесу. Зокрема, директор з комунікацій найбільшого в Україні приватного холдингу SCM Наталія Ємченко на нещодавньому форумі про людський капітал зазначила, що йдеться не просто про кадровий голод, а про "великий кадровий голод".

"За ринковими дослідженнями, якщо нічого не зміниться в питанні безпеки, то влітку 2024 року на одну вакансію буде 0,75 кандидата. Ми не маємо з кого вибирати вже зараз: (коефіцієнт) один до одного, але до літа наступного року коефіцієнт буде 0,75", - сказала вона, описуючи ситуацію на підприємствах "Метінвесту", які розташовані в межах 100 км від лінії фронту.

Ємченко уточнила, що з групи мобілізовано 15 тис. людей., або більше ніж 10%, зазначивши, що найвищий коефіцієнт мобілізації на промислових підприємствах, "бо набагато простіше прийти на підприємство й роздати повістки одразу сотні людей".

За її словами, "Метінвест" багато працює з внутрішньо переміщеними особами й уже працевлаштував майже 10 тис. осіб.

Алекс Ліссітса, CEO агрохолдингу ІМК, значна частина земельного банку якого розташована поблизу кордону з РФ, також заявив на форумі про величезні проблеми з персоналом. За його словами, у Білопільській громаді Сумської області з 25 тис. населення до війни залишилося 2,3 тис.

"Шукаємо варіанти, вакансій багато. Знайти їх нереально. Якщо ви в Україні зараз працюєте чисто - оформляєте на зарплату прозоро з усіма виплатами, то ви нікого не оформите, особливо чоловіків, оскільки перед тим, як оформитися до вас на зарплату чисто, прозоро, йому треба сходити у військкомат, на цьому оформлення завершується", - описав ситуацію Ліссітса.

За його словами, ринок нині "сповзає" в 90-ті роки, коли треба переходити в "півчорну, півсіру" зону, а формально працевлаштувати когось складно.

"Якщо ще хочете щось побудувати й берете підрядника, то цей об'єкт ніколи не буде побудовано. Бо якщо починаєте щось будувати, буквально післязавтра стоятиме знову військкомат, і цей підрядник випадає на кілька місяців, бо просто немає людей", - додав CEO агрохолдингу ІМК.

Він повідомив, що компанія нині переходить на підготовку виключно жіночих кадрів для сільського господарства. "Це потребує коштів, допомоги ментальної, але ми йдемо на це, тому що в нас немає вибору", - наголосив Ліссітса.

Учасники форуму також закликали спільно з державою розпочати підготовку до залучення до роботи в Україні іммігрантів, оскільки наразі країна не готова до цього ні ментально, ні законодавчо.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

Наступного тижня Україна завершить сезон відбору газу та зосередиться на підготовці до зими – ексміністерка енергетики

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА