Інтерфакс-Україна
18:59 16.06.2023

Небезпека у травні повернулася на 4-те місце серед бар'єрів для роботи бізнесу - опитування

3 хв читати
Небезпека у травні повернулася на 4-те місце серед бар'єрів для роботи бізнесу - опитування

Частка підприємств, які назвали небезпеку роботи серед основних перешкод для бізнесу, у травні зросла на 7 процентних пунктів (п.п.) - до 32%, такі результати 13-го щомісячного опитування підприємств "Український бізнес під час війни" Інституту економічних досліджень (ІЕД).

"Зрозуміло, що збільшення кількості ракетних ударів, не їх якість, а саме психологічний вплив, позначилися на бізнесі... Звісно, є свої відмінності в регіонах", - сказала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків під час презентації підсумків дослідження.

У результаті фактор небезпеки в списку перешкод для ведення бізнесу в травні піднявся з 7-го на 4-те місце. Найсильніше на цей фактор у регіональному розрізі вказували респонденти в Запорізькій, Полтавській, Дніпропетровській і Миколаївській областях.

Водночас перша трійка перешкод для ведення бізнесу залишається незмінною другий місяць поспіль. Очолює її зростання цін на сировину і матеріали: ця проблема заважала 59% опитаних у травні (68% - у квітні). Далі йдуть труднощі з перевезенням сировини або готових товарів територією України - 38% (43% місяцем раніше) і зменшення попиту на продукцію - 36% (37% - у квітні).

Як зазначили фахівці ІЕД, у травні дещо зріс відсоток підприємств, які мали проблеми з електропостачанням, - на 3 п.п., до 32%.

Водночас розрив ланцюжків постачань знизився з четвертого на шосте місце в рейтингу перешкод: це завадило 30% підприємств. Також знизилися скарги на "брак робочої сили": тепер це сьома за важливістю проблема з показником 29%.

Наголошується, що корупція не є суттєвою проблемою, вона завадила лише 2% опитаних (4% у квітні), а блокування податкових накладних було проблемою для 6% (4% місяцем раніше).

Водночас збільшилася частка підприємств, які не планують зростання виробництва в найближчі два роки, - з 63,4% до 71,4%. Планують звузити діяльність 4,1% проти 6,9% у квітні, тоді як розширити - 24,4% порівняно з 29,7% місяцем раніше.

У найближчі три-чотири місяці зростання виробництва планують 48,9%, це на 1,3 п.п. менше, ніж у квітні. Частка підприємств, які планують зберегти обсяги виробництва, збільшилася з 43,8% у квітні до 47% у травні.

В ІЕД наголосили, що лише 2% опитаних підприємств не працюють (3% у квітні) і тільки 2% підприємств працюють із завантаженням менше ніж 25%. Частка підприємств, що працюють майже на повну потужність (75-99%), зросла на 5 п.п. - до 49% у травні, 8% підприємств працюють на повну потужність, і цей показник залишається незмінним другий місяць поспіль.

За даними дослідження, уперше за 2023 рік зменшився портфель замовлень в опитаних підприємств: середній термін нових замовлень знизився з трьох до двох місяців. Частка підприємств, які мають замовлення до двох місяців, зросла з 44% у квітні до 52% у травні.

Щодо зайнятості робочої сили, вона залишається майже без змін: планують зростання зайнятості 5,2% підприємств, скоротити кількість працівників мають намір 3,6%.

Труднощів із пошуком кваліфікованих працівників у травні зазнавали 24% респондентів, що на 2,9 п.п. менше ніж у квітні. Простіше шукати таких працівників стало 3,1% опитаних з 4,3% у квітні. Некваліфікованих працівників складно знайти 14,3% опитаних проти 13,7% місяцем раніше.

В опитуванні взяли участь 563 підприємства різних розмірів із 22 регіонів України, воно відбувалося з 16 по 31 травня.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Нацбанк покращив оцінку дефіциту електроенергії на 2025–2027 рр.

Країни G7 та ЄС вже надали Україні $13,6 млрд, забезпечених замороженими активами РФ – Мінфін

Світовий банк надасть Україні грант $70 млн на зміцнення енергосистеми

АРМА передає "Вінницяпобутхім" до ФДМУ для подальшої реалізації

Гороховський та Рогальський переоформили контроль над monobank через кіпрську Crestline Limited

ЄБРР підтвердив надання "Нафтогазу" EUR270 млн кредиту від нього та EUR139 млн гранту від Норвегії на закупівлю газу

Процес перемовин України із зовнішніми комерційними кредиторами заслуговує на довіру – МВФ

Україна з початку квітня 2025р. експортувала 1,9 млн тонн зерна - Мінагрополітики

НБУ прогнозує зростання імпорту газу 2025р до $2,9 млрд через атаки РФ

Галущенко та єврокомісар з енергобезпеки Йоргенсен обговорили потреби українського енергосектору у взаємодії з ЄС

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА