21:16 14.04.2022

Нацбанк України вперше з початку війни дозволив банкам продаж готівкової валюти населенню

3 хв читати
Нацбанк України вперше з початку війни дозволив банкам продаж готівкової валюти населенню

Національний банк України (НБУ) з 14 квітня вперше з початку війни дозволив банкам продаж готівкової валюти населенню, йдеться у повідомленні регулятора в четвер.

Відповідні зміни схвалено постановою правління Національного банку України від 14 квітня №71, яка оприлюднена на сайті банку та набула чинності.

Нацбанк очікує, що відновлення офіційного продажу готівкової валюти банками сприятиме зменшенню можливостей для функціонування ринку нелегальних валютообмінних операцій та, відповідно, зниження ризиків для громадян.

Водночас, для запобігання тиску на валютний ринок НБУ передбачив, що уповноважена установа може продавати готівкову валюту клієнтам у межах різниці між загальним обсягом купівлі нею готівкової валюти та обсягом її продажу. Така різниця розраховуватиметься, починаючи з 13 квітня 2022 року.

Зазначається, що додатково НБУ визначив особливості встановлення курсів готівки для операцій уповноважених установ із клієнтами.

Зокрема, курс продажу готівкової валюти уповноваженими установами може відхилятися не більше ніж на 10% від офіційного курсу Нацбанку на день здійснення операції. Крім того, курс купівлі готівкової валюти уповноваженими установами не повинен бути нижчим за офіційний курс Нацбанку на час здійснення операції.

Також НБУ зазначив, що заборона на продаж безготівкової валюти для населення зберігається.

Як повідомлялося, у перший день війни 24 лютого Нацбанк заборонив продаж готівкової валюти, тоді як курс її купівлі не міг відрізнятись від зафіксованого НБУ офіційного курсу більш ніж на 1%.

Це призвело до виникнення "чорного" ринку, однак курс продажу валюти на ньому, згідно з даними банків та Нацбанку, не перевищував офіційний більш ніж на 10-15%.

За даними НБУ, обсяг продажу населенням валюти в березні в умовах введених обмежень перевищив обсяг її купівлі на еквівалент $351,4 млн, переважно за рахунок продажу безготівкової валюти: купівля готівкової валюти склала $77,3 млн, продаж – $72 млн, тоді як безготівкової – відповідно $18,6 млн та $375,3 млн.

Порівняно з лютим у березні обсяг операцій з готівковою валютою, що потрапили до статистики Нацбанку, упав більш ніж у 18 разів, порівняно з січнем – більш ніж у 21 раз, а у небанківських фінансових установ він обрушився у 200-300 разів – лише до $3-5 млн.

Падіння активності операцій населення з безготівковою валютою виявилося меншим – 2,8-3,6 рази.

У лютому цього року обсяг купівлі населенням перевищив обсяги її продажу на $353,4 млн, у січні – на $213,6 млн. так само переважно за рахунок операцій з безготівковою валютою.

НБУ зазначив, що середньозважений курс продажу долара у березні зріс до 30,0689 грн/$1 з 28,4889 грн/$1 у лютому, євро – відповідно до 33,9111 грн/EUR1 з 32,3613 грн/EUR1 у лютому.

Курс купівлі долара був майже на рівні зафіксованого офіційного – 29,2543 грн/$1, а євро – 32,4249 грн/EUR1 проти відповідно 28,1763 грн/$1 та 31,9549 грн/EUR1 у лютому.

Відповідно спред між курсами купівлі та продажу виріс щодо долару з 1,1% до 2,8%, євро – з 1,3% до 4,6%.

 

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Білорусь виконуватиме боргові зобов'язання щодо єврооблігацій у білоруських рублях

Макрон стурбований спекуляціями на ринках енергоносіїв із використанням геополітичного контексту

Перетин для експорту е/е до Румунії у перший дня після його відкриття викупили п’ять компаній, кошти від продажу перевищили 9 млн грн

США впровадили заборону на імпорт золота з Росії

Макрон оголосив про початок роботи Заходу над встановленням стелі цін нафти та газу РФ

Кабмін має намір тимчасово обмежити виплати членам наглядових рад держкомпаній до 15 мінімальних зарплат - нардеп

"Метінвест" розраховує на підтримку держави у запуску економіки, зниженні податків та заохоченні інвестицій - СЕО

Україна розпочинає експорт е/е до синхронної зони Європи – голова "Укренерго"

Оператори ГРК, які працюють під брендом РГК, готові підключати біометанові заводи до мережі за 1 грн.

Мінінфраструктури підвищило тарифи на вантажні перевезення на 70%

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА