Інтерфакс-Україна
19:07 27.02.2025

Україна за 15 років має вийти на довоєнне споживання е/е, але енергомікс суттєво зміниться – "Укренерго"

4 хв читати
Україна за 15 років має вийти на довоєнне споживання е/е, але енергомікс суттєво зміниться – "Укренерго"

НЕК "Укренерго" орієнтується на зростання споживання е/е в повоєнний період приблизно на 2% щорічно і виходу за 15 років на довоєнні показники, але з іншим енергоміксом, повідомив директор з управління ОЕС України, член правління компанії Віталій Зайченко.

"При розгляді майбутнього енергоміксу ми ґрунтуємося на економічних прогнозах від Мінекономіки, і на післявоєнний період вони є досить оптимістичні з ростом на 5-7% ВВП країни. В нашому перерахунку це виливається приблизно в 2% росту споживання е/е, і ми розуміємо, що за 15 років повернемося до довоєнного рівня споживання, але воно буде зовсім іншим: зміниться і структура, і споживачі", – сказав Зайченко під час тематичної дискусії з розвитку енергетики України від Energy Club, яка транслювалася онлайн, передає кореспондент інтернет-порталу "Енергореформа".

За його словами, насамперед слід очікувати підвищеного рівня енергоефективності, що є однією зі стратегічних цілей держави, аби забезпечити ефективність економіки.

Зайченко зазначив, що одним з найголовніших факторів, які тиснуть на енергомікс, є декарбонізація.

"Ми розуміємо, що держава взяла на себе зобов’язання щодо закриття теплової генерації, яка не відповідає вимогам до екологічності й викидів. Але якщо не буде внесено суттєвих змін у цю програму декарбонізації, то після 2025 року ми втратимо досить багато теплової генерації, яку потрібно буде заміщувати", – пояснив головний диспетчер ОЕС України.

Другим питання формування енергоміксу він назвав збільшення генерації ВДЕ, вказавши, що до 2030 року потужність сонячних електростанцій як промислових, так і просьюмерів може збільшитися до 11 тис. МВт (зараз приблизно 6 тис. МВт – ЕР).

За його словами, це природний процес, бо технології дешевшають, як і у випадку з вітроенергетикою, розвитку якої зараз заважає тільки війна.

Водночас він вказав, що наступним чинником впливу на енергомікс буде потреба в балансуванні енергосистеми.

"Для того, щоб змінити цей мікс і бути готовими до викликів, треба щоб енергосистема була гнучка. Саме тому ми проводимо конкурси на доппослуги, в яких беруть участь насамперед газова генерація, а також системи накопичення енергії (СНЕ). Вони теж дешевшають, це світовий тренд, і розвитку СНЕ треба сприяти", – висловив переконання директор з управління ОЕС.

Він також звернув увагу, що 28 лютого закінчується термін прийому заявок у першому конкурсі на нову генеруючу маневрову потужність  в цілому 700 МВт, але "Укренерго" не зупинятиметься на цьому, оскільки потребує приблизно 1,7 ГВт таких потужностей, що, за його словами, забезпечить достатню гнучкість енергосистеми на найближчі 5 років.

Крім того, Зайченко підняв питання виведення з експлуатації не тільки застарілих ТЕС, а також блоків АЕС, які уже мають продовжений термін.

"Їх треба буде замінити динамічною, надійною, відносно дешевою базовою е/е. "Енергоатом" озвучив плани, але, сподіваюся, технології будуть змінюватися, і ті малі модульні реактори (ММР), про які говорить світ, будуть впроваджуватися з часом. Є плани, і не тільки в нашої держави, щодо заміни блоків тих же ТЕС ММР, бо там уже є майданчики, які мають готову схему видачі потужності",  – описав ситуацію член правління НЕК.

Він також вказав на актуальність водневих технологій як інструменту балансування енергосистеми, оскільки СНЕ та ГЕС не зможуть впоратися з цими завданнями повністю. Крім того, він акцентував на перспективах розбудови інтерконекторів з Європою для обміну е/е. За його словами, ці обміни можуть не завжди спрацьовувати, бо профіцити і дефіцити можуть виникати одночасно, але "є досить багато періодів часу, коли ми з вигодою можемо обмінюватися е/е".

Як повідомлялося, першими атомними реакторами, які Україна виведе з експлуатації, будуть реактори ВВЕР-440 Рівненської АЕС – блоки №1 та №2 (початок експлуатації – 1980 та 1981 рік), робота яких продовжена у грудні 2010 року на 20 та 25 років відповідно – до 2030 та 2035 років. РАЕС-3 (початок експлуатації – 1986 рік) у липні 2018 року також продовжено на 20 років – до 2038 року.

Продовжено на 10 років у грудні 2023 року експлуатацію ПАЕС-1 (працює з 1982 року) – до 2033 року, у грудні 2015 року ПАЕС-2 (з 1985 року) – до 2025 року, у грудні 2019 року ПАЕС-3 (з 1989 року) – до 2029 року.

Таким чином, після 30-40 років роботи продовжено ще на 10, 20 та 25 років експлуатацію шести енергоблоків на підконтрольній Україні території.

ХАЕС-1 введена в роботу в 1987 році, ХАЕС-2 та РАЕС-4 – 2004 році, відповідно перший тридцятирічний етап роботи, після якого розглядається рішення про продовження терміну експлуатації, ще не завершений.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

НБУ не став продовжувати адмінобмеження P2P переказів 150 тис. грн завдяки жорсткішим самообмеженням ринку

Мінагрополітики розглядає варіанти компенсацій прифронтовим аграріям відміни 30% знижки у перевезенні зерна залізницею

Мінфін понизив ставку потенційних 3,5-річних бенчмарк-ОВДП до 15-15,5% річних

Глава UBS став найбільш високооплачуваним CEO у найбільших банках континентальної Європи у 2024 р.

ПУМБ і "Тімак Агро Україна" оновили програму кредитування добрив під врожай 2025р.

"Агротрейд" почав посівну камапнію-2025 з висіву гірчиці на 600 га

Газовидобувники просять знизити вимоги до якості газу для відновлення після руйнувань внаслідок атак РФ

Заповнюваність готелів у Києві зросла до 42% за підсумками 2024р. - Hotel Matrix

ФГВФО міг би взяти у роботу портфель "поганих кредитів" держбанків – директорка-розпорядниця

ФГВФО прагне до поствоєнної гарантованої суми відшкодування EUR100 тис. та поширення гарантування на юросіб

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА