Інтерфакс-Україна
10:24 22.01.2025

Українські виробники сиру можуть втратити внутрішній ринок через зростання дешевшого імпорту

2 хв читати
Українські виробники сиру можуть втратити внутрішній ринок через зростання дешевшого імпорту

Українські виробники сиру опинилися перед загрозою втрати значної частини внутрішнього ринку збуту через вельми ймовірне зростання імпорту, повідомило галузеве аналітичне агентство "Інфагро".

"Основна причина зростання імпорту сиру - диспаритет цін на товар українського та європейського виробництва. Імпортний сир значно дешевший за вітчизняний", - пояснили аналітики.

На їхню думку, врятувати ситуацію можуть два фактори: зниження цін українськими сироварами або суттєва девальвація гривні.

Перший варіант малоймовірний, виробники вже відвикли від використання такого інструменту стимулювання продажу. Дешевше 300 грн/кг навіть традиційні сири продавати найближчим часом не будуть. А ось обвал курсу гривні дуже навіть може статися, з огляду на війну і поточний стан економіки, вважають експерти.

"Це припущення на майбутнє, а зараз спостерігаємо грудневе зростання імпорту сирів із категорії сичужних (жорсткі, напівжорсткі, білі) одразу на 50% порівняно з груднем 2023 року до 4,6 тис. тонн. Постачання європейських плавлених сирів в аналогічному порівнянні збільшилося на 28% до понад 500 тонн", - констатували аналітики й додали, якщо й далі тренд високого імпорту збережеться, це означає, що європейські сири займуть половину загального продажу сиру в Україні.

За інформацією галузевого агентства, підсумки сектору сирів у 2024 році були прийнятними. Імпорт сичужних сирів збільшився торік лише на 11% до 29 тис. тонн, це поки що майже на третину менше, ніж у довоєнному 2021 році. Закупівлі плавлених сирів у 2024 році порівняно з попереднім зросли на 14% до 4,6 тис. тонн, що на чверть менше, ніж у 2021 році.

Водночас, українські виробники у 2024 році все ж змогли збільшити експорт напівтвердих сирів на 9% майже до 7 тис. тонн. Також, плавлених сирів (разом із сирним продуктом) продали за кордон на 4% менше, 4,2 тис. тонн.

"Загалом вітчизняним сироварам є про що подумати. Треба щось робити, щоб імпорт не став таким значним, як це було у 2021 році. Але тоді ще можна було балансувати за рахунок великої кількості споживачів, а зараз значна їх частина за кордоном, багато людей в окупації. Виробники можуть, звичайно, сподіватися на зовнішню торгівлю, але збільшувати експорт сиру буде вкрай важко. Логістика в пострадянські країни залишається досить складною і дорогою. На інших ринках просто неможливо буде конкурувати по ціні з європейським товаром", - резюмували в "Інфагро".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Федерація роботодавців закликає відкрити експорт для ОПК задля уникнення кризи сектора

Україна продовжує дискусії з власниками ВВП-варантів та євробондів "Укренерго" щодо реструктуризації – МВФ

"Укрзалізниця" отримає EUR50 млн від Європейського інвестбанку на модернізацію пунктів пропуску на кордоні

Україна створить фінансовий буфер $10,1 млрд за рахунок ERA на випадок негативного сценарію – програма з МВФ

Кабмін продовжив спецзобов'язання на ринку газу до 31 жовтня 2025р та додав до них "Укрнафту"

МВФ попереджає про можливі несприятливі економічні наслідки мирного врегулювання без надійних гарантій безпеки

НКЦПФР презентувала свою модель розподілу з НБУ регулювання віртуальних активів

Мито на експорт металобрухту з України до Туреччини продовжить діяти і після можливої ратифікації угоди про вільну торгівлю - нардеп

"Укрфінжитло" закладає фундамент для випуску іпотечних євробондів після війни – голова правління

Світовий банк затвердив проєкт DRIVE на $432 млн для стійкості інфраструктури України

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА