ВДЕ-асоціації просять утриматися від звільнення глави "Укренерго" Кудрицького
Профільні асоціації в галузі відновлюваної енергетики звернулися до президента України Володимира Зеленського, Офісу президента, Кабінету міністрів України, а також голови наглядової ради НЕК "Укренерго" Даніеля Доббені з проханням утриматися від звільнення голови правління компанії Володимира Кудрицького.
"Звільнення голови правління "Укренерго" до терміну закінчення його контракту (2025 р. – ЕР), під час підготовки до надзвичайно важкого опалювального сезону, без проведення аналізу роботи поточної команди компанії та його комунікації як суспільству так і міжнародним партнерам, негативно вплине на інвестиційний клімат в енергосекторі України, який на фоні безпрецедентних руйнувань енергетичної інфраструктури потребує значних приватних інвестицій та фінансування від МФО", – йдеться в листі Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) до Зеленського та Доббені, який є в розпорядженні Енергореформи.
У зверненні Української вітроенергетичної асоціації до наглядової ради "Укренерго", Офісу президента та уряду, розміщеному на її сторінці у фейсбуці, зазначається, що незмінність очільника "Укренерго" в період воєнного стану є питанням національної безпеки, а внутрішні перестановки в наявній команді вплинуть на її діяльність і оперативність реагування на зміни в енергосистемі.
"Під час війни інтереси українського споживача мають бути у пріоритеті, коли для звільнень і, за необхідності, покарань, буде відповідний час після закінчення війни. УВЕА просить Наглядову раду врахувати думку ринку під час розгляду питання про звільнення Володимира Кудрицького 02 вересня 2024 року та, за можливості, відтермінувати відповідне рішення до закінчення воєнного стану в країні", – йдеться у зверненні.
ЄУЕА, зокрема, наголошує, що має багаторічний позитивний досвід співпраці з поточною командою "Укренерго" та її керівником, а також звертає увагу, що їй вдалося у 2020 році провести реформу корпоративного управління та отримати сертифікацію як незалежного оператора системи передачі, що дозволило приєднати українську енергосистему до ENTSO-E вже під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Також, асоціація акцентує, що "Укренерго" змогла пройти складний шлях від режиму ізольованої роботи до повноправного членства в ENTSOE, яке наразі дозволяє Україні спиратись на імпорт електричної енергії з Європи та аварійну допомогу операторів системи передачі суміжних країн.
Там також вважають, що за минулі роки керівництву "Укренерго" вдалось забезпечити прозору та ефективну роботу компанії, зокрема в частині закупівель, управління інвестиційними проектами, функціонування ринку електричної енергії, проведення аукціонів на доступ до міжкордонного перетину.
Завдяки цій роботі було збудовано міцний фундамент довіри МФО, банків та донорів до поточної команди "Укренерго", – зазначає ЄУЕА, вказуючи, що тісна співпраця Кудрицького та його колег з міжнародними партнерами уможливила випуск п’ятирічних зелених єврооблігацій сталого розвитку на $825 млн у 2021 році, в які інвестували кошти МФО, наприклад, ЄБРР, що дозволило покрити заборгованість із платежів перед виробниками електроенергії з ВДЕ.
Асоціація також як приклад якісної та прозорої роботи "Укренерго" та особистої залученості її керівника до процесу звертає увагу на проведення нею спеціальнидовгострокових аукціонів для закупівлі допоміжних послуг, необхідних для забезпечення сталої і надійної роботи ОЕС України.
ЄУЕА просить керівника держави та голову наглядової ради при прийнятті кадрових рішень провести всебічний аналіз ефективності та прозорості роботи компанії та врахувати позицію міжнародних партнерів, донорів, фінансових організацій, банків, інвесторів, учасників ринку та "зберегти фундамент довіри, який дозволяє залучати сотні мільйонів євро для відбудови ОЕС України".
Крім того, вона звертає увагу на необхідності дотримання процедур корпоративного управління та виконання умов, які дозволили отримати сертифікацію "Укренерго" з боку Секретаріату Енергетичного Співтовариства, просить врахувати критичну роль, яку системний оператор відіграє на ринку електроенергії, та важливість довіри до ефективності й неупередженості "Укренерго" з боку всіх учасників ринку та інвесторів, прийняти до уваги ефективну та сумлінну роботу керівництва і всього колективу "Укренерго" у 2022-2024 роках, яка, на її думку, "дозволила неодноразово утримати ОЕС України від розвалу". Також асоціація підкреслює важливість утримання керованості стратегічною компанією під час проходження осінньо-зимового максимуму навантаження в ОЕС України.
На думку УВЕА, "Укренерго" є чи не єдиною галузевою структурою в Україні, яка має чітке розуміння й стратегію по утриманню енергосистеми в робочому стані й надалі в умовах широкомасштабної війни, а також її повоєнної відбудови.
Вона звертає увагу, що презентована "Укренерго" на початку серпня стратегія децентралізованої генерації є реалістичною та враховує сучасні реалії війни, зокрема передбачає розбудову децентралізованої енергосистеми на основі ВДЕ, УЗЕ та інших маневрових потужностей, як, наприклад, газопоршневі та газотурбінні установки.
Реалізація даної стратегії також підтримується міжнародними партнерами. УВЕА вбачає пряму загрозу імплементації даної стратегії за умови звільнення чинного керівника "Укренерго". Зміна підходів і бачення розвитку енергосистеми в умовах війни національним ОСП, вкотре загрожує руйнацією іміджу України на міжнародній арені та підриву стійкості енергосистеми в час війни", – наголошує УВЕА.
Як повідомлялося, раніше низка ЗМІ з посиланням на джерела повідомили, що президент України Володимир Зеленський на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача 30 серпня озвучив вимогу до Кудрицького написати заяву про звільнення за власним бажанням найближчим часом, але той відмовився.
Причиною вимоги про відставку називаються незавершені захисні конструкції навколо підстанцій системного оператора, що нібито призвело до перебоїв з постачанням електроенергії після комбінованого обстрілу 26 серпня, коли РФ випустили по території України 127 ракет і 109 ударних БпЛА.
Засідання наглядової ради "Укренерго", на якому планується голосування за зняття з посади Кудрицького, може бути призначене на 2 серпня. У самій компанії це питання не коментують.
Водночас, голова енергокомітету Верховної Ради Андрій Герус зазначив, що голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький був відсутній на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача в п'ятницю, і у нього не було спілкування з президентом.
Герус закликав дочекатися офіційної інформації і висловив сподівання, що буде знайдено "збалансовані, мудрі рішення". За його оцінкою, Кудрицький професійно та якісно виконував свою роботу, включаючи спорудження захисних укриттів для енергетичних об'єктів компанії. Герус уточнив, що "Укренерго" має гарну репутацію серед міжнародних партнерів та донорів, а також українських стейкхолдерів.
"Укренерго" – приватне акціонерне товариство, 100% акцій якого перебувають у сфері управління Міністерства енергетики України.