"ArcelorMittal Кривий Ріг" закликає Кабмін не допустити введення уніфікованого тарифу на розподіл е/е
Криворізький гірничо-металургійний комбінат ПАТ "ArcelorMittal Кривий Ріг" (АМКР, Дніпропетровська обл.) закликає уряд не допустити введення уніфікованого тарифу на розподіл електроенергії, внаслідок чого постраждають великі підприємства.
Згідно з пресрелізом у понеділок, велика промисловість, зокрема, підприємства гірничо-металургійного комплексу (ГМК), є запорукою роботи економіки країни під час битви з агресором.
Продовжувати підтримувати економіку та сплачувати мільярдні податки, кошти з яких спрямовують на озброєння, дрони, техніку та забезпечення військових, підприємства ГМК можуть лише за стабільних умов їхньої роботи. Але останнім часом ухвалюються і плануються до ухвалення рішення, які не лишене сприяють цьому, а навпаки, можуть призвести до зупинки виробництва підприємств ГМК.
Нагадується, що нещодавно енергоємні підприємства, зокрема АМКР, звернулися до Кабміну з проханням переглянути постанову від 30 травня 2024 року №611, згідно з якою було збільшено до 80% обов'язковий обсяг закупівлі імпортованої е/е від загального обсягу споживання для забезпечення її поставок без обмежень унаслідок дефіциту е/е в енергосистемі.
"Це рішення призвело до значного зростання витрат на закупівлю е/е, що негативно впливає на подальше виробництво, яке стає значно збитковим, а продукція неконкурентоспроможна на світовому ринку металопродукції. У такій ситуації АМКР буде змушений значно скорочувати виробництво з відправленням співробітників у простій, що матиме негативний мультиплікативний ефект як на надходження до бюджетів усіх рівнів і надходження валютної виручки в країну, так і на соціальний аспект. Поки реакції від Кабміну немає", - констатується в заяві компанії.
Згідно з нею, стало відомо про підготовку іншого рішення, яке ще більше завдасть шкоди таким великим стратегічним енергоємним підприємствам, як АМКР. Отримано інформацію, що НКРЕКП уже розробила рішення про введення уніфікованого тарифу на розподіл е/е для великої промисловості, малого та мікробізнесу.
Наразі тариф на розподіл е/е розділений за класами напруги - 1-й і 2-й, що відповідає наявній практиці тарифоутворення на послуги розподілу е/е в ЄС. Перший клас - це велика промисловість, яка приєднана до електромереж високої напруги і споживає набагато більше е/е. Тариф для 1-го класу напруги приблизно уп'ятеро менший, ніж для 2-го. Тариф розділений і це логічно, адже для постачання е/е великим підприємствам використовується набагато менше інфраструктури, а втрати е/е в електромережах на її розподіл значно менші, ніж на 2-му класі. Тоді як тариф для 2-го класу дає змогу покрити витрати на доставку е/е малому і мікробізнесу.
За отриманою компанією інформацією, НКРЕКП хоче встановити єдиний тариф для обох груп споживачів. Тобто, пропонується одноразовим рішенням збільшити тариф для великої промисловості в 5 разів! Це буде руйнівним ударом по великій промисловості і вкрай негативно позначиться на економіці країни.
АМКР просимо уряд не допустити ухвалення НКРЕКП рішення, що завдасть шкоди економіці та суперечить європейським правилам, які Україна активно інтегрує у свою енергетику.
Компанія також сподівається на об'єктивний перегляд рішення КМУ щодо збільшення до 80% обов'язкового обсягу закупівель імпортованої е/е від загального обсягу її споживання для забезпечення поставок без обмежень.
Раніше Федерація роботодавців України звернулася до Кабінету Міністрів із пропозицією скасувати постанову від 30 травня 2024 року №611, згідно з якою внесено зміни до Положення про особливості імпорту е/е в умовах воєнного стану в Україні зі збільшенням частки її імпорту до 80% для відсутності обмежень у постачанні споживачам.
Постановою уряду від 30 травня 2024 року внесено зміни до іншої постанови від 27 жовтня 2023 року №1127. Згідно з новою редакцією, НЕК "Укренерго" гарантує забезпечення імпортерам е/е, звільняючи їх від планових обмежень споживання, якщо обсяг імпорту становить, щонайменше, 80% у структурі споживання (раніше було 30% із травня до вересня та 50% із жовтня до квітня).
"ArcelorMittal Кривий Ріг" - найбільший виробник сталевого прокату в Україні. Спеціалізується на випуску довгомірного прокату, зокрема, арматури і катанки.
Компанія є великим платником податків до бюджетів усіх рівнів і основним роботодавцем у м. Кривий Ріг. Підприємство створює разом зі своїми дочірніми та підрядними організаціями понад 20 тис. робочих місць, платежі до бюджету за 2023 рік становили 4,1 млрд грн, обсяг експорту за 2023 рік становив близько 25 млрд грн.