Amnesty International наполягає на внесенні правок до "Закон у про амністію", щоб уникнути безкарності тих, хто катував заручників

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International стурбована можливістю того, що після підписання й набуття чинності так званого закону про амністію відповідальності зможуть уникнути ті, хто вдавався до тортур, і закликає президента України Петра Порошенка перед підписанням забезпечити внесення правок до цього документа.
"Закон про "амністію" ризикує перетворитися із заходу, спрямованого на досягнення миру, на оману, що посіє недовіру до влади України, її здатності встановлювати справедливість. Перед тим, як президент Порошенко поставить свій підпис під цим законопроектом, він має переконатися, що тортури передбачені як тяжкі злочини, на які амністія не поширюється. Українська влада повинна гарантувати, щоб усіх причетних до тортур людей на сході й до порушень законів притягали до відповідальності, а жертви та їхні сім'ї отримали повне відшкодування", - наводить прес-служба Amnesty International в Україні слова директора українського представництва організації Тетяни Мазур.
У цьому контексті Amnesty International закликає П.Порошенка перед підписанням документа внести поправки до нього, які передбачали б тортури й інші значні порушення прав людини й порушення міжнародного гуманітарного права як злочини, на які не поширюватиметься амністія.
У прес-релізі правозахисної організації також зазначено, що Amnesty International зафіксувала численні випадки застосування тортур та інших видів жорстокого поводження із заручниками з боку членів незаконних збройних формувань.
Як повідомлялося, 16 вересня Верховна Рада ухвалила закон, що звільняє від кримінальної відповідальності деякі категорії осіб, які скоїли кримінальні злочини в період з 22 лютого 2014 року до дня набуття чинності цього закону на територіях Донецької та Луганської областей, де тривала антитерористична операція (АТО).
Законопроект "Про недопущення переслідування й покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей" вніс президент П.Порошенко. Цей закон зареєстровано у Верховній Раді 16 вересня за №5082.
Згідно із законом, від кримінальної відповідальності звільняють учасників збройних формувань або осіб, залучених до таких формувань, які в період з 22 лютого 2014 року до дня набуття чинності цього закону на території Донецької та Луганської областей, на якій проводилася АТО, вчинили дії, що містять ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України. Також ця норма стосується осіб, що брали участь у діяльності самопроголошених органів у Донецькій і Луганській областях або що протидіяли проведенню АТО.
Такі особи звільнені від кримінальної відповідальності за умови, що вони впродовж місяця з дня набуття чинності закону звільнили або не утримують заручників, добровільно здали державним органам або не зберігають вогнепальну зброю, боєприпаси, військову техніку, вибухівку, не займають приміщення держорганів і органів місцевого самоврядування. Крім того, вони не мають брати участі у блокуванні роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій у Донецькій і Луганській областях, про що подали відповідну заяву до органу досудового розслідування, що здійснює кримінальне провадження. Відповідні кримінальні провадження належить закрити.
Дія закону не поширюється на осіб, які є підозрюваними, обвинуваченими (підсудними) і не вчинили дії, передбачені ч. 2 ст. 1 цього закону, і/або підозрювані (звинувачені) у вчиненні дій, за ст. 112, 113, 115, ч. 2 ст. 121, ч. 2 ст. 147, ст. 149, 152, 153, 187, 201, 258, 297, 348, 349, 379, 400, 442, 443, 444 Кримінального кодексу України, або засуджені за скоєння злочинів, передбачених цими статтями. Також не підпадають під закон особи, що вчинили дії, які призвели до падіння 17 липня 2014 року в Донецькій області літака компанії "Malaysia Airlines" рейсу МН17, і/або перешкоджали проведенню розслідування цієї авіакатастрофи.
Закон набуває чинності від дня, наступного після дня його публікації.