МАГАТЕ рекомендує військовим РФ залишити кризовий центр ЗАЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії рекомендуватиме Росії, щоб її військові залишили "уподобаний" ними кризовий центр Запорізької атомної станції, повідомив його голова Рафаель Гроссі.
"На кожній атомній електростанції є кризовий центр, де певні операції можуть виконуватися за будь-яких обставин. Це місце наразі використовують для інших цілей. Але це очевидно, і ми рекомендуватимемо це, що станція повинна мати свої нормальні операційні центри", - сказав Гроссі на пресконференції у Відні у п'ятницю пізно увечері.
Водночас він наголосив, що для продовження роботи станції створено ще один центр.
"Отже, немає впливу на роботу об'єкта через недоступність цього місця, яке було уподобане військовими окупантами", – зазначив голова МАГАТЕ.
Крім того, він зазначив, що найбільше занепокоєння МАГАТЕ викликають випадки переривання постійного електроживлення станції.
"Зовнішнє електропостачання викликає величезне занепокоєння, оскільки, якщо у вас немає зовнішнього електропостачання, системи охолодження реакторів не можуть працювати. Якщо вони не можуть працювати, це може призвести до великої аварії", – наголосив Гроссі.
За його словами, під час повного відключення електроенергії дизель-генератори станції "працювали нормально".
Він також назвав дуже надійними та міцними самі реактори ЗАЕС, а можливу небезпеку станції не такою великою, як у випадку з Чорнобильською АЕС, проте, за його словами, вона все одно може бути, зокрема й через наявність на майданчику ЗАЕС сховища ядерних відходів
Водночас він назвав дуже професійною роботу персоналу станції, змушеного сусідити з окупаційними військами та атомниками іншої країни, через що відчувається певна напруга.
"Так, як українські фахівці дбають про об'єкт, продовжують працювати в таких умовах – вони працюють дуже, дуже добре", – наголосив голова МАГАТЕ, висловивши думку, що присутність його представників полегшить їх роботу.
"Тут у нас є унікальна безпрецедентна ситуація, коли українську атомну електростанцію контролюють російські окупаційні сили", – також наголосив Гроссі на пресконференції.
За його словами, присутні на станції військові уникали спілкування, але, в принципі, експерти МАГАТЕ побачили все, що хотіли.
Як повідомлялося, місія МАГАТЕ на ЗАЕС стартувала 1 вересня. Нині на ній, як уточнив Гроссі, залишаються шестеро людей, але найближчими днями четверо з них поїдуть, два продовжать роботу на постійній основі. Гроссі планує підготувати звіт про візит на початку наступного тижня.