Члени місії МАГАТЕ пробудуть на ЗАЕС 3-4 дні, Україна розраховує на їх незалежне спілкування з персоналом

Ключовим моментом у діяльності місії Міжнародного агентства з атомної енергії на окупованій військами РФ ЗАЕС буде робота тієї її частини, яка залишилася на станції та продовжить своє перебування протягом трьох-чотирьох днів, вважає міністр енергетики Герман Галущенко.
"Ключовою буде робота тієї частини місії, яка залишилася. Планується, що вона пробуде там три, можливо, чотири дні. За фактом вони повинні щодня інтенсивно працювати й надати більш розширену інформацію щодо того переліку, який ми обговорили напередодні", – сказав він в ефірі національного телемарафону в четвер увечері.
При цьому Галущенко зазначив, що, можливо, деякі представники МАГАТЕ до двох осіб можуть там перебувати постійно.
"Але для нас у цьому контексті важливіше, щоб станцію було повернуто під контроль України", – додав він.
За його словами, представники місії, які залишилися, мають детальний перелік питань, які вони повинні вивчити.
"Спілкування з персоналом – це вкрай важлива річ. Нам дуже хотілося б, щоб це було зроблено без тиску з боку окупантів. Ми обговорили з Гроссі, що це важливо, щоб такі речі промовлялися віч-на-віч", – пояснив міністр.
Він розповів, що сам глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі, з яким він уже поспілкувався після його повернення на контрольовану Україною територію, пробув на станції близько двох годин.
"За цей час неможливо отримати необхідний обсяг інформації, але Гроссі й не говорить про те, що він це зробив. Він інтенсивно використав цей час, побував у машзалі, побачив військову техніку, яку росіяни намагалися видати за техніку для хімзахисту", – описав ситуацію Галущенко.
Щодо його очікувань від місії, то глава Міненерго зазначив: "Важливий сам факт, що ця місія відбулася. Тим паче - за ініціативою України, і незважаючи на всі дії окупантів, спрямовані на її зрив".
За його словами, МАГАТЕ не може звільнити станцію зі зброєю в руках, але важливо, щоб вони заявили про необхідність її демілітаризації.
"Безумовно, ми хочемо, щоб у звіті було заявлено про необхідність деокупації для реалізації всіх рекомендацій, і хочемо отримати реальну оцінку ситуації", – наголосив міністр енергетики.
При цьому він зазначив, що важливим буде наступний тиждень, оскільки Росія вкотре збирає Раду безпеки ООН з питання ЗАЕС наступного вівторка, і там виступатиме Гроссі.
Як повідомлялося, сьогодні місія МАГАТЕ побувала на ЗАЕС, після від'їзду Гроссі та частини представників там залишилися п'ятеро членів місії.