Експерти ставлять низькі оцінки економічній ситуації, рівням демократії, свободи слова, законності в Україні
Українські експерти відзначають низькі рівні економічної ситуації, демократії, свободи слова, свободи підприємництва, дотримання законності та прогнозованості розвитку України на 2014 рік.
Згідно з експертними опитуваннями, під час якого з 19 до 25 грудня 2013 року було опитано 45 експертів, оцінюючи різні сфери за шкалою від 1 до 10 балів, експерти оцінили економічну ситуацію в країні в 2,7 балів, рівень демократії - 3,2 бали, свободу слова в країні - 4,9, свободу підприємництва в Україні - 3 бали, рівень дотримання законності - 2,2, рівень корупції - 9, рівень прогнозованості розвитку держави на 2014 рік - 2,5 бали.
Водночас найбільш важливими позитивними подіями року, що минає названо Євромайдан (38 згадувань), звільнення екс-міністра МВС Юрія Луценка (5), ухвалення парламентом законів, орієнтованих на євростандарти (5).
При цьому негативними подіями року експерти назвали відмову від підписання Угоди про асоціацію України з ЄС (36 згадувань), підписання договорів з Росією (18), довибори в проблемних округах (6).
Відповідаючи на запитання, чим закінчаться акції протесту на майдані Незалежності, більшість експертів висловили думку, що частина учасників акцій продовжать протест на безстроковій основі (25 згадувань) .
Водночас 11 респондентів висловили думку, що учасники акцій розійдуться після часткового виконання їхніх вимог.
Оцінюючи різні сфери за шкалою від 1 до 10 балів, експерти оцінили економічну ситуацію в країні у 2,7 балів, рівень демократії - 3,2 бали, свободу слова в країні - 4,9, свободу підприємництва в Україні - 3 бали, рівень дотримання законності - 2,2, рівень корупції - 9, рівень прогнозованості розвитку держави на 2014 рік - 2,5 бали.
Успіхами у внутрішній політиці України опитані вважають фактор консолідації суспільства (14 згадувань), тимчасове об'єднання зусиль влади та опозиції в контексті євроінтеграційної теми (10), при цьому кілька експертів (9 згадувань) зазначили, що ніяких вагомих успіхів у внутрішній політиці 2015 року не було.
На думку кількох респондентів (15 згадувань), у зовнішній політиці також не помічено ніяких вагомих успіхів у 2013 році. При цьому деякі з них відзначають Євромайдан як фактор покращення іміджу країни на міжнародній арені (7 згадок), а також звернення уваги міжнародної спільноти до подій в Україні та євроінтеграційних прагнень народу (6 згадок).
Потрясіннями у внутрішній політиці експерти вважають соціально-економічну стагнацію в країні (916 згадувань), подальше утвердження диктатури (10), спроби силового розгону Майдану, інші види репресій (8).
У зовнішній політиці в негативному контексті було відзначено непідписання Угоди про асоціацію з ЄС (35 згадувань), посилення залежності України від Росії в результаті підписаних 17 грудня договорів (23), погіршення міжнародного іміджу країни, втрата довіри до України як до партнера в міжнародних відносинах (11).
Найбільш успішним політиком року експерти назвали лідера партії "УДАР" Віталія Кличка (24), позафракційного нардепа Петра Порошенка (15), президента України Віктора Януковича (10 згадувань)
Водночас найменш успішні політики, на думку опитаних, - В.Янукович (28), прем'єр Микола Азаров (24) , лідер парламентської фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк (11).
У внутрішній політиці наступного року експерти прогнозують загострення боротьби між владою та опозицією (39 згадувань), часткову зміну складу нинішнього уряду (30), ескалацію протестної ситуації (28), монополізацію влади (24 згадки).
У зовнішній політиці більшість експертів прогнозують відсутність реального прогресу в євроінтеграційному напрямку, спроби України маневрувати між ЄС і Митним союзом, спроби знайти формат часткової інтеграції до Митного союзу, формально декларуючи пріоритетність євроінтеграції (по 24 згадки).