Арбітражний трибунал після закритих слухань по суті ухвалить рішення щодо порушень РФ Конвенції ООН із морського права - Кориневич
Слухання Арбітражного трибуналу в Гаазі (Нідерланди) по суті порушень РФ норм Конвенції ООН з морського права наразі відбуваються в закритому режимі, після них трибунал ухвалить своє рішення, зазначає представник України в Гаазі, посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич.
"Хронологічно це перша справа України проти РФ у міжнародному провадженні... Наразі важливо, що ці слухання вже стосуються суті справи, вони є (фактично) останніми в цій справі, після них залишається тільки чекати на рішення арбітражного трибуналу", - сказав Кориневич в ефірі національного телемарафону у вівторок, коментуючи перебіг слухань за позовом України проти РФ щодо порушення норм Конвенції ООН з морського права.
Він запевнив, що українська юридична команда робить усе можливе для того, щоб слухання відбувалися максимально швидко й ефективно. "Але, звісно, не все залежить тільки від однієї зі сторін у спорі", - додав посол з особливих доручень.
Відповідаючи на уточнювальне запитання про те, які саме факти порушення прав України як прибережної держави зазначає суд безпосередньо під час слухань, Кориневич звернув увагу на те, що слухання є непублічними.
Водночас він зазначив, що у своїх виступах українська сторона вказувала на неправомірність будівництва так званого Керченського мосту. "Цей міст має припинити своє існування, а Керченська протока має бути повернута до того стану, в якому вона була до того, як цей так званий міст був побудований", - сказав посол з особливих доручень.
Також, за словами Кориневича, йдеться про порушення у сфері судноплавства та у сфері довкілля, про підводну культурну спадщину.
Посол з особливих доручень пояснив, що зазначені в позові порушення стосуються періоду до повномасштабного вторгнення РФ. "Звісно, до відома трибуналу буде доведено, що РФ вчиняє постійні системні дії на погіршення спору", - сказав він, пояснивши, що суть формулювання полягає в системних порушеннях РФ Конвенції ООН з морського права.
"Саме в цих сферах ми доводитимемо порушення РФ, а деталі поки що залишаються за зачиненими дверима трибуналу", - додав Кориневич.
Відповідаючи на уточнювальне запитання про те, чи може суд, кажучи простими словами, фактично постановити знести Керченський міст, Кориневич сказав: "Він може постановити його демонтувати, використовуючи іншу термінологію, звичайно. І може визнати його неправомірність, незаконність, встановити необхідність компенсації шкоди, заподіяної будівництвом цього мосту".
Раніше МЗС України повідомило, що 23 вересня в Гаазі (Нідерланди) розпочалося представлення позиції України в Арбітражному трибуналі у справі про права прибережної держави в Чорному й Азовському морях і Керченській протоці ("Україна проти РФ").
Позов, поданий Україною 2016 року, стосується порушення Росією основоположних принципів морського права: права на транзитний прохід, свободисудноплавства, зобов'язань щодо захисту підводного навколишнього середовища і підводної культурної спадщини.
За інформацією МЗС, слухання в Палаці миру в Гаазі триватимуть до 5 жовтня 2024 року. Вони є конфіденційними для громадськості за винятком вступного і завершального виступів агентів сторін у спорі.