Рух забруднення із Сейму по Десні уповільнюється, до Чернігова ще 74 км
Забруднюючі органічні речовини із Сейму перебувають на відстані 92 км від впадіння цієї річки в Десну і на відстані 74 км від міста Чернігів, повідомила в неділю пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів з посиланням на дані Держводагентства.
"За попереднім прогнозом Укргідрометцентру, органічне забруднення мало досягти м. Чернігова 30 серпня – 2 вересня – це 166 км від впадіння річки Сейм в річку Десна. Проте наразі є тенденція щодобового сповільнення руху органічних речовин через їх розбавлення водами річки Десна в декілька разів. За даними Держводагентства, 30 серпня по р. Десна органічні речовини рухались зі швидкістю 26 км/добу, 31-го – 22 км/добу, 1 вересня – 18 км/добу. Така тенденція буде зберігатися, відповідно забруднення дістанеться Чернігова орієнтовно 3-5 вересня", - йдеться в повідомленні.
Також, згідно з моніторингом, на Сумщині спостерігається стабілізація стану річки Сейм від кордону з Російською Федерацією до села Чаплищі Сумської обл. Там відмічається незначне збільшення розчиненого кисню у воді, зменшення різкого неприємного запаху та відновлення природного кольору.
"У звʼязку з тим, що у воді Сейму відбувається осідання завислих речовин на дно річки – проведення штучної аерації у Сумській області не є можливим, адже це може призвести до повторного забруднення річки. Заходи з оздоровлення річки обовʼязково будуть проведені, після визначення безпечного методу проведення робіт та подолання наслідків надзвичайної події", - розповіли в Міндовкілля.
Як повідомлялося, раніше було отримано інформацію від Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області про погіршення якісного стану води в річці Сейм: ішлося про забруднення води, що рухається за течією Сейму, а також про мор риби в ньому. Пізніше Краснолуцький повідомив, що перевищень хімічних і високотоксичних компонентів у річках Сейм і Десна не виявлено, виявлені забруднення мають органічне походження.
Загрози питному водопостачанню населення в Чернігівській і Сумській областях немає, оскільки питні водозабори для населення з річок Сейм і Десна в цих регіонах не здійснюються.
Державна екологічна інспекція (Держекоінспекція) не виявила перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин у річці Десна в межах Київської області, але все одно рекомендувала не користуватися водою з річки, заборонивши купання та вилов риби в ній.
30 серпня Міндовкілля повідомило, що в Десні в межах Чернігівської області здійснюється локалізація органічного забруднення, що надійшло з річки Сейм, шляхом внесення активного мулу насичення води киснем. У Сумській області в Сеймі було зібрано та захоронено понад 12 тонн загиблої риби, а в Чернігівській області в Десні та Сеймі - шість тонн.