Інтерфакс-Україна
19:43 22.01.2021

Борги операторів ГРС перед ОГТСУ в грудні зросли на 28,4%

3 хв читати
Борги операторів ГРС перед ОГТСУ в грудні зросли на 28,4%

За підсумками 2020 року заборгованість операторів газорозподільних мереж (ГРМ) перед Оператором газотранспортної системи (ОГТСУ) досягла 1,4 млрд грн, що становить майже 90% загальної річної заборгованості всіх учасників ринку в 1,6 млрд грн.

"У 2020 році учасники ринку природного газу заборгували ОГТСУ 1,6 млрд грн за газ, відібраний з системи магістральних газопроводів. Основні боржники - оператори газорозподільних мереж (міськ-, облгази). Їх сукупна заборгованість становить 1,4 млрд грн", - наводяться узагальнені дані за минулий рік у Facebook оператора ГТС у п'ятницю.

Як свідчать його дані на сайті, в грудні заборгованість операторів ГРС порівняно з даними за січень-листопад (1,09 млрд грн), збільшилася на 28,4% (0,31 млрд грн). Загальна сума заборгованості учасників ринку зросла на 18,5% (0,25 млрд грн). Зі свого боку заборгованість постачальників знизилася з 0,26 мільярдів на кінець листопада до 0,2 млрд до кінця 2020 року.

На сайті уточнюється, що в минулому році з системи магістральних газопроводів відібрано 2,4 млрд куб. м газу на суму 10,4 млрд грн, але було оплачено лише 80%, і лише третина з 43 чинних операторів ГРС своєчасно розраховується за ресурс.

Згідно з повідомленням, лідерами серед боржників є "Донецькоблгаз", який заборгував 426 млн грн (зокрема, 232 млн грн за грудень-2020), "Луганськгаз" - 277 млн грн боргу (за грудень - 6 млн грн), "Тернопільміськгаз" - 276 млн грн (51 млн грн), "Київоблгаз" - 59 млн грн (у грудні борг не зріс) і "Уманьгаз" заборгованість із зарплати працівникам 43 млн грн (8 млн грн).

При цьому в ОГТСУ зазначили, що особливе занепокоєння викликає ПрАТ "Тернопільгаз".

"Підприємство демонструє байдужість до наслідків несплати боргів і до власних споживачів. Незважаючи на те що кошти на виробничо-технологічні витрати закладені в його тарифі, цей міськгаз системно відбирає газ з мережі ОГТСУ і не оплачує його", - наголосив оператор ГТС.

За словами глави ОГТСУ Сергія Макогона, які наводяться в повідомленні, для вирішення проблеми несплати обл- і міськгазами відібраного на небаланси газу необхідно прийняти законопроект №3800, який передбачає впровадження для операторів ГРС рахунків із спецстатусом, що було б гарантією використання їх тарифних коштів за цільовим призначенням .

Як повідомлялося, НКРЕКП на засіданні 19 січня схвалила зниження з 1 лютого 2021 року тарифів на розподіл газу на 3,5-30% для 14 операторів газорозподільних мереж. Загалом тарифи операторів ГРС пропонується встановити на рівні не вище 1,79 грн/куб. м (без ПДВ).

Голова Асоціації газового ринку України Денис Сенектутов прогнозує, що зниження тарифів для 14 операторів ГРС може негативно позначитися на їх розрахунках з ОГТСУ.

За його словами, в їх тарифах істотну частину складають тарифи на придбання технологічного газу, і якщо оператор не матиме фінансової спроможності покрити ці витрати, це стане проблемою на всьому ланцюжку доставки, зокрема проблемою Оператора ГТС.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у своєму телеграм-каналі зазначив, що регулятор таким чином підтримав спільне рішення, напрацьоване урядом, народними депутатами і профільним комітетом Верховної Ради.

Разом із тим, за його словами, найближчим часом до парламенту буде подано законодавчу ініціативу, яка сприятиме зменшенню різниці в тарифах між різними газорозподільними компаніями і встановлення справедливого тарифу на розподіл газу для всіх.

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

Україна може переглянути податкову базу у 2026 р. через розрив у зовнішньому фінансуванні - Гетманцев

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА