16:00 20.08.2019

Німецькі експерти закликають посилити конкуренцію на ринку електроенергії для зниження цін ресурсу за рахунок приватизації "Центренерго" та імпорту

2 хв читати
Німецькі експерти закликають посилити конкуренцію на ринку електроенергії для зниження цін ресурсу за рахунок приватизації "Центренерго" та імпорту

Приватизація ПАТ "Центренерго" новим гравцем, котрий поки що не увійшов у ринок генерації електричної енергії, є в довгостроковій перспективі однією з необхідних умов вирішення проблеми високих оптових цін на ресурс, вважають експерти проекту Low Carbon Ukraine (LCU).

Згідно з презентацією LCU, що надійшла в розпорядження агентства "Інтерфакс-Україна", серед інших довгострокових заходів, необхідних для посилення конкуренції на ринку і формування реальних ринкових цін, експерти називають інтеграцію з ENTSO-E та посилення конкуренції з боку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

На думку експертів, значну увагу варто приділити також впровадженню механізмів, які мотивували б найбільших гравців, зокрема енергохолдинг "ДТЕК", до розукрупнення. Одним із таких механізмів може виступати перегляд цінових обмежень, проте він має низку ризиків, зокрема ризики відключення е/е, зниження ефективності реформ. Крім того, цей механізм небезпечний складністю визначення необхідного рівня обмеження і в разі невірних розрахунків може привести до припинення інвестицій.

Серед більш оперативних методів впливу на рівень цін експерти LCU називають перехід на інструменти підтримки вразливих споживачів, що не спотворюють ринкові механізми та ціни, посилений моніторинг ринку, а також застосування антимонопольного законодавства.

Як повідомлялося, 1 липня на виконання ухваленого у квітні 2017 року закону "Про ринок електроенергії" в Україні запущено новий оптовий ринок е/е, що передбачає перехід від роботи за моделлю єдиного покупця до конкурентного механізму, що передбачає двосторонні договори (ДД) між виробниками і великими споживачами, постачальниками, балансувальний ринок (де розраховуватимуть різницю між прогнозним і фактичним обсягом споживання та його вартість), ринок "на добу наперед" (РДН) і внутрішньодобовий ринок (ВДР, на ньому закуповують е/е на найближчі години), ринок допоміжних послуг. У результаті запуску вартість енергоресурсу зросла на 10-25% залежно від класу напруги. Найбільш гостро на зміни відреагувала низка промислових підприємств (серед них, наприклад, Нікопольський і Запорізький заводи феросплавів), у собівартості продукції яких витрати на електроенергію становлять значну частку.

Проект LCU є частиною Міжнародної кліматичної ініціативи й фінансується Федеральним міністерством з питань навколишнього середовища, збереження природи та гарантування радіаційної безпеки Німеччини.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ICU погіршив прогноз зростання ВВП України у 2024 р. до 4,1% за покращення прогнозу інфляції до 6,4%

Фінансовий та операційний директори Ощадбанку перейшли в правління Сенс Банку

Зростання ВВП України за 3 міс.-2024 прискорилося приблизно до 4,5% - оцінка Мінекономіки

Прем'єр: Пільгову ціну на газ продовжено до кінця літа, на світло - до кінця весни

НКЦПФР попередила ринок про ризик втрати ліцензій біржами ПФТС і УБ і запропонувала розглянути опцію створення нової біржі

НБУ відмовився в базовому сценарії від допущень щодо тривалості війни та повернув альтернативний сценарій

Майже три чверті роботодавців відчувають дефіцит кадрів і мають намір підвищити зарплату у 2024 р. - опитування ЄБА

Заступниця голови ОП Мудра: Конфісковані активи РФ необхідно спрямувати на відновлення і захист енергетики

Порт "Чорноморськ" відновив відвантаження агропродукції на експорт

"Київтеплоенерго" у 2024 р. планує замінити 55 км аварійних теплових мереж - заступник голови КМДА

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА