В Києві відбувся ХVІ Рішельє-форум публічної служби 2024: ПІДСУМКИ
25-27 вересня в Києві відбувся ХVІ Рішельє-форум публічної служби "Публічна служба в умовах війни: Переосмислення ідентичності". Захід об’єднав стейкхолдерів у сфері публічного управління, які обговорювали необхідність переосмислення національної управлінської ідентичності на шляху європейської інтеграції.
Відкриваючи Рішельє-форум, Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина зазначила, що у перші роки незалежності українська система державного управління відчувала пострадянську інерцію – стриманість до внутрішніх змін і зовнішніх впливів. Це гальмувало становлення національної управлінської ідентичності й формувало у суспільстві некоректне сприйняття понять «державна служба» і «державний службовець». Звідти – суспільна звичка називати держслужбовців «чиновниками» і неготовність відзначати очевидні позитивні зміни у державі: системну стійкість чи адаптивність до змін. Водночас, за словами Голови НАДС, з роками архітектура української публічної служби наблизилася до вимог і потреб незалежної держави.
«Шок повномасштабної війни змусив людей поглянути на власну державу іншими очима. Для громадян став цілковитою несподіванкою неймовірний рівень стійкості і гнучкості публічної служби. Публічні службовці виявилися відповідальними та спроможними у критичних умовах забезпечити життєдіяльність громад і всієї країни. Відбулось пробудження віри людей у власну державу. А також – готовність переосмислити вагу державних інституцій у власному житті та в житті держави», - зазначила Голова НАДС під час відкриття Рішельє-форуму.
Наталія Алюшина підкреслила, що кількість людей, які високо оцінюють спроможність державної служби в Україні з 2021-го до 2023 рік зросла майже учетверо (з 7% до 30%).
Перший день Рішельє-форуму був присвячений міжнародному співробітництву, партнерству та обміну досвідом в реформуванні державного управління. В рамках кількох панелей учасники обговорили важливість інституційної спроможності в контексті євроінтеграційних процесів України, роль публічних службовців, міжнародної технічної допомоги та експертної підтримки на шляху інтеграції України в ЄС, професійні компетентності публічних службовців, що беруть участь у переговорному процесі, імплементацію найкращого міжнародного досвіду та ін.
Другий день Рішельє-форуму був присвячений темі доброчесності на публічній службі - Форум доброчесності для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування
Голова НАДС Наталія Алюшина підкреслила, що доброчесність - це не просто вимога часу, але й вимога суспільства, яка диктується прагненням до справедливого, прозорого та відповідального врядування.
«Питання доброчесності особливо актуальне в умовах війни та відбудови країни, коли довіра до органів публічної влади стає основою для відновлення та подальшого розвитку. Наше завдання сьогодні – мотивувати кожного керівника державного органу влади і місцевого самоврядування, кожного публічного службовця переосмислити свою роль в процесі забезпечення доброчесності на всіх рівнях публічної служби. Маємо обговорити рівень відповідальності кожного та спільно окреслити конкретні кроки для впровадження принципів доброчесності у повсякденну роботу органів публічної влади», - підкреслила Наталія Алюшина.
В рамках тематичних панелей на Форумі доброчесності дискутували про доброчесність як відповідь на виклики сучасності, важливість побудови довіри між владою, громадянським суспільством та медіа, просування доброчесності через відповідальне лідерство, тощо.
Третій день Рішельє-форуму було присвячено гендерно відповідальній та інклюзивній публічній службі - Міжнародний семінар «Гендерно відповідальна та інклюзивна публічна служба». Відкриваючи захід, Голова НАДС Наталія Алюшина зазначила, що Уряд України спрямований на досягнення гендерної рівності на публічній службі. На забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та подолання усіх форм дискримінації за ознакою статі.
За словами Голови НАДС, війна стала чинником подолання гендерної нерівності, зокрема на публічній службі та в ЗСУ.
"Жінки отримують мотивацію відмовлятися від законного “привілею” — бути вільною від мобілізації. Частка військовослужбовиць в українській армії - одна з найвищих у світі — близько 15%. Близько 48 000 жінок служить в лавах ЗСУ. Загалом за останні три роки у ЗСУ збільшилась кількість жінок на 23%", - підкреслила Наталія Алюшина.
В рамках трьох дискусійних панелей учасники Міжнародного семінару обговорили питання гендерної рівності в державних політиках та програмах, адаптацію ветеранів та ветеранок до цивільного життя на запит суспільства та пропозицію держави, безбар’єрність на публічній службі.
Крім того, протягом всіх трьох днів Рішельє-форуму 2024 учасники мали можливість поспілкуватись із Спеціальними гостями заходу. Зокрема, видатним українським вченим-психіатром, професором, академіком Олегом Чабаном, який прочитав лекцію-тренінг «Чи можна собі дозволити щастя під час війни? Або девʼять аксіом щастя». Також у якості Special Guest виступили: директор з питань доброчесності та етики в Кабінеті Міністрів, що входить до складу Уряду Великої Британії Саймон Медден (Simon Madden), який поділився ключовими стратегіями формування доброчесності Сполученого Королівства, та керівник академічних програм EF Language Learning Solutions Ltd, доктор Девід Біш, спільно з яким в Україні реалізовується проєкт «Eng4PublicService» з безкоштовного вивчення публічними службовцями англійської на мультимедійній онлайн платформі EF (Education First).
Додатково: Рішельє-форум публічної служби – це платформа для міжнародного експертного діалогу, обміну досвідом, практиками та тенденціями з актуальних питань підвищення ефективності державного управління і публічної служби. Захід проводиться щорічно Національним агентством України з питань державної служби, Центром адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу, Вищою школою публічного управління за підтримки проектів та програм МТД та міжнародних організацій.
https://nads.gov.ua/news/v-kyievi-vidbuvsia-khvi-rishelie-forum-publichnoi-sluzhby-2024-pidsumky