Для залучення іноземних працівників необхідно створити нові правові основи
Київ, 22 липня 2024. Ринок праці України потребує створення нових правових основ для залучення іноземної робочої сили, що передбачає спрощення процесу працевлаштування, збільшення привабливості роботи та відповідність українського законодавства європейським нормам, особливо в умовах воєнного стану та дефіциту працюючих громадян. До такого висновку дійшли учасники експертного обговорення, яке відбулося в HRD Club Ukraine, що об'єднує найкращих фахівців у сфері управління персоналом.
Під час експертного обговорення керівник проекту «Візія-2033. Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя» Василь Воскобойник представив законопроект №11405 «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» від 15.07.2024, співавтором якого він є.
Метою та завданням законопроекту є стимулювання залучення іноземців на роботу, чого потребує економіка, та імплементація норм українського законодавства відповідно до вимог Директив ЄС щодо статусу довготривалих мігрантів, про єдиний дозвіл та Директиви ЄС щодо умов в’їзду та перебування іноземців для наукової роботи та навчання.
Проектом Закону передбачається:
1. Запровадження єдиного дозволу іноземцям на працевлаштування та перебування в Україні, що оформлюється за єдиною процедурою.
2. Збільшення терміну з 90 до 180 днів, протягом яких іноземець має прибути в Україну і підписати трудовий контракт, оскільки існуючий термін в умовах війни є замалим і потребує продовження.
3. Звільнення від покарання іноземного працівника у спосіб скасування дозволу на проживання, якщо той втратить роботу чи дозвіл на використання його праці буде анульований з вини роботодавця.
4. Створення умов для заохочення іноземних випускників українських вишів до працевлаштування в Україні.
5. Збільшення привабливості ринку праці України для громадян ЕС шляхом скасування дозволів на їх працевлаштування в нашій країні.
«За інформацією від державного сектору та членів HRD Club Ukraine дефіцит людських ресурсів на разі складає майже 40%, це стосується всіх галузей та професій. Тому залучення трудових мігрантів з інших країн може частково вирішити питання. Саме частково, адже покрити весь дефіцит у робочих руках тільки одним залученням іноземців ми не зможемо», - розповів Дмитро Дегтяр, співзасновник HRD Club Ukraine.
«В умовах воєнного стану в Україні та ситуації постійної нестачі людських ресурсів Українська держава повинна сформувати нову політику у сфері зайнятості іноземців та осіб без громадянства. Станом на сьогодні, є необхідність у напрацюванні комплексу законодавчих та підзаконних актів щодо особливостей праці іноземців та осіб без громадянства. Для вироблення комплексної політики потрібно залучити представників Верховної Ради України, Уряду, а також представників українських роботодавців, громадськість», - сказала Ольга Чепелюк, експертка у сфері юридичних питань та законодавства, кандидатом юридичних наук.
«Законопроект «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» дійсно може виправити ситуацію з нестачею робочих рук, оскільки він дозволить створити правові основи для підвищення привабливості України для іноземних працівників, яких потребує економіка. Однак, для врегулювання цієї сфери необхідно також розробити комплексну міграційну стратегію, що базуватиметься на науково підтверджених фактах та відповідатиме вимогам часу» - додав Василь Воскобойник, керівник проекту «Візія-2033. Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя».
Дослідження, котрі були проведені у рамках проєкту «Візія-2033», профінансовані Міжнародним фондом «Відродження».
Захід організовано Асоціацією «Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування» в межах реалізації проєкту «Візія-2033: збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя» за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління», що виконується ГО «Інтерньюз Україна».
Дана подія стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів.
Довідка:
Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування є неприбутковою громадською організацією, що опікується питаннями та проблемами, пов’язаними з працевлаштуванням за кордоном громадян України. Членами асоціації є незалежні приватні компанії, що надають послуги у сфері міжнародного працевлаштування. Асоціація існує заради координації зусиль всіх учасників ринку працевлаштування за кордоном та ефективного захисту інтересів українських працівників, що працюють за межами України.
HRD Club Ukraine вважає своєю головною місією зміну парадигми українського HR-бренду на загальнодержавному та міжнародному рівнях. Для цього ми об’єднали найкращих фахівців сфери управління персоналом та створили майданчик для відкритої взаємодії, обміну досвідом, вирішення бізнес-кейсів та лобіювання інтересів галузі на рівні держави та міжнародній арені. Поєднуючи багаторічний досвід та готовність до викликів, ми створюємо глобальні проекти та нові тенденції в галузі управління людським капіталом.