Дослідження: корупція в ТЦК є головним демотиватором мобілізації, військові позитивно ставляться до ідеї виборів
Громадяни України готові вступати до лав Збройних сил України (ЗСУ) за умови дотримання прозорих правил мобілізації, подолання корупції та підвищення довіри до влади, зокрема шляхом проведення виборів.
Про це свідчать дані якісного опитування щодо впливу дезінформації на мобілізаційні процеси в Україні, яке провела аналітична група InfoLight.UA і яке було презентоване в агентстві "Інтерфакс-Україна" в середу.
Як зазначають експерти групи, серед ключових реформ названо ліквідацію військкоматів і створення сучасних цивільних структур із прозорими процедурами. Також важливим є залучення всіх соціальних груп до мобілізації, незалежно від їхнього статусу чи рівня доходів. "Держава не забезпечила прозорих і справедливих правил призову, що посилює недовіру разом із невизначеністю термінів служби", - наголошується в дослідженні.
Опитані також наголосили на необхідності припинення мобілізації в публічних місцях та зміни підходів до комунікації держави з військовозобов'язаними. Пропонується забезпечити поступову адаптацію до війни через початкову службу в тилових підрозділах.
Як зазначають експерти InfoLight.UA, значущим питанням для українців стало питання виборів. Але найбільшу підтримку ідея проведення виборів як спосіб відновлення довіри до влади має саме серед військовослужбовців. "Питання необхідності проведення виборів для легітимації влади найбільшу підтримку має в середовищі військових, що руйнує штучно створені міфи", - зазначив політичний експерт Володимир Сонюк на пресконференції.
Дослідження також виявило, що військовослужбовці очікують запровадження системи ротацій і регулярних періодів відпочинку для підрозділів на фронті, а також гарантування фіксованого терміну служби.
Як повідомляє InfoLight.UA, дослідження проводиться у два етапи: якісне та кількісне опитування. Представлено результати першої хвилі якісного дослідження, заснованого на глибинних інтерв'ю з представниками ключових груп. Досліджувані групи включали українських чоловіків-біженців, які перебувають за кордоном, та чоловіків в Україні: військовослужбовців, осіб, котрі чекають на мобілізацію, та тих, хто уникає призову.
Друга хвиля, що включатиме кількісне опитування, буде завершена й оприлюднена приблизно за місяць. Вона дасть змогу систематизувати отримані якісні дані та надати статистично обґрунтовані висновки для подальшого аналізу.