Інтерфакс-Україна
17:32 22.07.2021

Пропозиції першого віце-прем'єра збільшують дефіцит держбюджету до 4% ВВП і вище - екс-перший заступник міністра економіки

3 хв читати
Пропозиції першого віце-прем'єра збільшують дефіцит держбюджету до 4% ВВП і вище - екс-перший заступник міністра економіки

Дефіцит державного бюджету доведеться утримувати на рівні 4% ВВП або вище, якщо пропозиції першого віце-прем'єр-міністра - міністра економіки Олексія Любченка почнуть реалізовуватися, вважає екс-перший заступник міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ) Павло Кухта.

"Перший віце-прем'єр пропонує збільшити первинний дефіцит бюджету, тобто дефіцит бюджету без видатків на обслуговування боргу. У нас ці видатки минулого року були близько 3% ВВП. Якщо пропонується довго утримувати первинний дефіцит у розмірі хоча б 1% ВВП, то загальний дефіцит держбюджету має становити 4% ВВП або вище", - пояснив Кухта агентству "Інтерфакс-Україна".

Водночас підтримана парламентом Бюджетна декларація передбачає дефіцит держбюджету в 2022 році на рівні 3,5%, у 2023-му і 2024 рр. - 3% і 2,7% відповідно.

Перший віце-прем'єр пропонує пом'якшити монетарну політику з прив'язкою до стимулювання економічного розвитку, а не до інфляції, як це передбачає політика інфляційного таргетування.

"Тобто фактично пропонується друкувати гроші і терпіти високу інфляцію і, можливо, девальвацію. Це підриватиме довіру до нашої грошової одиниці й економіки як інвесторів, так і звичайних наших громадян. За таких умов ні зовнішні, ні внутрішні інвестиції не підуть в Україну - вони вже зараз не йдуть саме через відсутність упевненості в збереженні своїх грошей і можливості надійно заробляти", - зазначив Кухта.

"З основним посилом викладених тез я не згоден. Вважаю, що така стратегія не спрацює. Це фактично заливання економіки грошима, по суті - надрукувати їх, оскільки не видно джерела, звідки вони мають надійти", - додав він.

Однак керівник із політичних питань КШЕ зазначає, що такою програмною заявою Любченко показує хорошу практику, публічно декларуючи своє бачення економічної стратегії країни, - цю практику варто продовжувати. Кухта додав, що підтримує також викладені Любченком ідеї щодо приватизації та встановлення ефективного управління держкомпаніями, дерегуляції та демонополізації.

Водночас, на думку Кухти, запропонована Любченком стратегія не спрацює і навряд чи буде на практиці імплементована.

"Основа економічної стратегії України має полягати у створенні довіри інвесторів - як іноземних, так і українських, включно з рядовими громадянами. Корупція, вічний перерозподіл коштів, відсутність захисту прав власності призводять до того, що нашій юрисдикції не довіряють, а без довіри жодна економіка не може бути продуктивною і швидко розвиватися", - пояснив Кухта.

"Оскільки пропонована Любченком відмова від стримування інфляції Нацбанком буде сприйнята інвесторами і громадянами (не кажучи вже про МВФ та інших кредиторів) як ризик для стабільності української грошової одиниці, навряд чи запропоновану стратегію можна реально імплементувати на практиці. У магазинах почнуть зростати ціни, гривня падатиме, бюджет втратить можливість залучати фінансування - ці наслідки настануть швидко, і довго терпіти їх країна навряд чи буде", - додав Кухта.

Як повідомлялося, перший віце-прем'єр-міністр - міністр економіки України Любченко виступив за пом'якшення монетарної політики, експансивну фіскальну політику з акцентом на підтримку інфраструктурних проектів та здешевлення кредитування пріоритетних галузей. На його думку, у держфінансах має зберігатися первинний дефіцит до появи стійких темпів економічного розвитку на рівні 4-5% ВВП. Перший віце-прем'єр також вважає, що Україні потрібна м'яка монетарна політика з акцентом на застосування інструментів цільового рефінансування банківських позик.

На його думку, облікова ставка має зберігатися нижчою за нейтральну до появи зростання економіки на рівні 4-5%.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

CreditKasa, "Фінако", "Укрфінжитло", "Атлана" і CreditPlus очолили список фінкомпаній за доходом від фінпослуг у 2024р.

ДПС ідентифікуватиме громадян, що займаються торгівлею через інтернет та отримують грошові перекази

Уряд дозволив бронювати робітників АОЗ та ДОТ і спростив вимоги для енергокомпаній

ВАКС за 21 місяць розгляду справи щодо стягнення на користь держави активів VS Energy дійшов до підсумкових пояснень сторін

Ціни на сири не знижуються через 25% націнки торгівельних мереж

Єдиний портал вакансій щодня відвідує понад 2,5 тис. шукачів роботи

Наглядова рада ОГТСУ 4 квітня розгляне звіт першого етапу конкурсу на посаду очільника компанії

НБУ не став продовжувати адмінобмеження P2P переказів 150 тис. грн завдяки жорсткішим самообмеженням ринку

Мінагрополітики розглядає варіанти компенсацій прифронтовим аграріям відміни 30% знижки у перевезенні зерна залізницею

Мінфін понизив ставку потенційних 3,5-річних бенчмарк-ОВДП до 15-15,5% річних

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА