Інтерфакс-Україна
10:31 04.03.2020

Коронавірус може бути визнано форс-мажором для виконання економічних угод у декількох випадках - думка

2 хв читати

Поширення коронавірусу в декількох випадках може бути визнано форс-мажором, наслідки якого не дали змогу виконати зобов'язання з економічних договорами, повідомив президент Торгово-промислової палати (ТПП) України Геннадій Чижиков.

"До ТПП України надходить велика кількість запитів щодо визнання поширення коронавірусу форс-мажором. Торгово-промислова палата дуже зважено підходить до цього питання і спирається на міжнародну практику та законодавчу базу", - сказав він у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

При цьому Чижиков зазначив, що загалом "коронавірус, як і грип, не є підставою для засвідчення форс-мажору".

"Завжди необхідно розуміти, чи призвела окрема обставина до конкретних обмежуючих заходів або наслідків, таких як закриття кордонів, заборона поїздок та інші заходи, вжиті на рівні державної влади, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань. Але необхідно врахувати, що відповідно до законодавства України, засвідчення форс-мажорних обставин на підставі загальних ситуацій не передбачено", - сказав він.

За його словами, підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше обставин, передбачених законодавством. Серед таких обставин, зокрема, й епідемія.

Крім того, форс-мажорні обставини можуть бути визначені сторонами в тексті договорів.

"Наявність у договорах серед форс-мажорів таких обставин, як епідемія, надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров'я або обмежувальні дії влади, посилює позицію в питаннях визнання фактів, які не дають змогу виконати відповідні зобов'язання. Але при цьому завжди необхідно надати докази того, що саме коронавірус або заходи з боротьби із його поширенням є обставинами, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань", - сказав Чижиков.

Він також зазначив, що сторона, яка посилається на форс-мажорні обставини, має звернутися до компетентного органу (торгово-промислової палати) тієї країни, де виникли такі обставини, і отримати відповідний документ (сертифікат або свідоцтво), для можливості пред'явлення його контрагенту згідно з умовами договору.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Другий транш доходів від знерухомлених російських активів на 2,1 млрд євро надійде в Україну, орієнтовно, наприкінці квітня

Трамп розпорядився про паузу на 90 днів для мит щодо країн, які не вживали заходів у відповідь

Фондові ринки Європи завершили торги в середу зниженням, Stoxx втратив 3,5%

Законопроєкт про віртуальні активи може бути винесений на голосування фінкомітету Ради до кінця квітня - Гетманцев

Завершено перший в Україні проєкт оренди розмінувальної машини

Банки ознайомили членів Української Ради Зброярів з пільговими умовами кредитування

ЄБА закликає активізувати відновлення роботи Миколаївського порту та посилити безпеку на морі

ЄС виділяє Україні EUR1 млрд у рамках кредиту G7

ЄС погодив мита-відповідь на американські товари на суму близько EUR21 млрд

Інфляція в Україні у березні-2025 виросла до 1,5%, у річному вимірі – до 14,6% - Держстат

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА