14:48 03.01.2019

Мораторій на продаж сільгоспземель діятиме до ухвалення закону про обіг сільгоспземель, зокрема, і з 1 до 20 січня - юрист

6 хв читати
Мораторій на продаж сільгоспземель діятиме до ухвалення закону про обіг сільгоспземель, зокрема, і з 1 до 20 січня - юрист

 Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діятиме до ухвалення закону про обіг в Україні сільгоспземель, зокрема в часовому проміжку з 1 до 20 січня 2019 року, вважає радник юридичної фірми "Астерс" Анжеліка Ливицька.

"Юридично мораторій є чинним до ухвалення і набуття чинності закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення, варіантів якого існує безліч, і ми не знаємо, коли його буде розглянуто і прийнято. Часовий проміжок - з 1 до 20 січня 2019 року - або будь-який інший взагалі не мають значення, оскільки до ухвалення і вступу в силу зазначеного закону мораторій діятиме", - сказала вона агентству "Інтерфакс-Україна", коментуючи заяву депутата Олексія Мушака (фракція "Блок Петра Порошенка" про те, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення не діятиме з 1 до 20 січня 2019 року.

Заява депутата ґрунтувалася на тому, що мораторій було проголосовано 20 грудня 2018 року о 17:53, о 17:54 було зареєстровано постанову парламенту про скасування результатів голосування. За словами О.Мушака постанова про мораторій не вступить у силу раніше 20 січня, що, на його думку, означає фактичну відсутність мораторію в період з 1 до 20 січня 2019 року.

Коментуючи можливість проведення операції з продажу земель, що підпадають під мораторій у період з 1 до 20 січня, Ливицька зазначила, що в юридичному сенсі "провести" операцію означає: по-перше, укласти договір у визначеній законодавством формі; по-друге, за результатами розрахунків, проведених сторонами договору, переоформити право власності на землю з продавця на покупця шляхом внесення змін до реєстру прав.

"Чисто практично охочі проігнорувати мораторій повинні звернутися до нотаріуса за висновком, наприклад, договору купівлі-продажу сільгоспземлі. Такий вид договорів має бути у письмовій нотаріальній формі. За результатами оформлення договору нотаріус має внести зміни щодо власника землі до реєстру прав. Але, враховуючи мораторій, нотаріус відмовить в укладенні такого договору і, відповідно, не зареєструє перехід права власності на землю від однієї особи до іншої", - сказала вона.

Юрист наголосила, що договір про перехід права власності на землю, яка не завершується перереєстрацією права власності на землю з одного власника на іншого, "взагалі не має сенсу і будь-якої юридичної значимості".

"Сторони, звичайно, можуть намагатися надалі оскаржити в суді відмову нотаріуса укласти такий договір на підставі рішення ЄСПЛ у справі "Зеленчук і Цицюра проти України", але не факт, що суд стане на їхній бік і неясно, як довго і як дорого обійдеться сторонам розгляд цього спору в суді і як далі вони реалізовуватимуть таке рішення суду", - резюмувала Ливицька.

Вона нагадала, що з 1 до 20 січня 2019 року, як і раніше, буде можливий продаж сільськогосподарських земель, на які не поширюється мораторій, тобто всіх видів сільськогосподарських земель, за винятком землі державної/комунальної форм власності і деяких видів сільгоспземель приватної форми власності.

"Купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), зазначених вище, буде реалізовано за умови набуття чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення. Фактично це означає, що дію мораторію обмежено не лише тимчасовою датою, а й прийняттям і введенням в дію закону про обіг земель сільгосппризначення", - пояснила Ливицька.

Юрист також наголосила, що ці два обмеження діють спільно.

"Якби парламент не продовжив термін дії мораторію до 1 січня 2020 року, юридично він все одно залишається чинним до прийняття і вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Так зване "продовження" мораторію щодо терміну - це чистої води популізм, причому юридично безграмотний, розрахований лише на голоси потенційних виборців", - резюмувала юрист.

З думкою Ливицької згоден партнер юридичної компанії ILF Олексій Харитонов, який також наголосив: постанови про скасування результатів голосування за продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення у разі їх прийняття "припиняють дію мораторію, але це не означає, що таку землю можна буде продавати або купувати".

"Щоб вільний ринок землі міг розпочати роботу в Україні, необхідні дві умови: відсутність продовження земельного мораторію, ухвалення і вступ у силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Доки такий закон не буде ухвалено і не вступить у силу, на обіг сільськогосподарських земель поширюватимуться ті ж самі обмеження та заборони", - сказав він.

Коментуючи можливість угод у період з 1 до 20 січня 2019 року, О.Харитонов висловив думку, що нотаріуси навряд чи погодяться завіряти їх.

"Без запевнення нотаріуса та внесення ним змін до Держреєстру речових прав на нерухоме майно угода (купівля/продаж землі) не матиме правового характеру. До того ж, з юридичної точки зору, такі угоди вважатимуться нікчемними, усі наслідки яких недійсні і підлягають поверненню, оскільки вони суперечать положенням земельного законодавства України", - сказав він.

Зі свого боку, керівник практики агробізнесу юрфірми "Василь Кисіль і Партнери" Володимир Ігонін нагадав, що в історії українського мораторію на продаж сільгоспземель був період, коли дія "старого" мораторію припинилася 31 грудня 2006 року, а "новий вступив у силу лише 13 січня 2007 року.

"Тоді мораторій було сформульовано лише із зазначенням дати. Тому між двома датами виникло "вікно" відкритого ринку. В ті 13 днів багато хто поквапився скористатися можливістю і провести операції з землею. Зараз цей "номер" вже не пройде, оскільки мораторій у будь-якому випадку діє до набуття чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення. При спробі продати "підмораторну" землю нотаріус має відмовити в оформленні угоди", - сказав він.

При цьому юрист зазначив, що альтернативні схеми продажу використовуються незалежно від мораторію.

"До вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення законно продати" підмораторні "землі, як і раніше, не можна. Відповідно, і реєстрація переходу права власності на земельну ділянку внаслідок купівлі за законом неможлива. Якщо такі угоди все-таки будуть проведені, ризик їх оскарження в суді і повернення проданої землі попередньому власникові дуже високий", - вважає В.Ігонін.

Як повідомлялося, Верховна Рада 20 грудня 2018 року схвалила законопроект №9355-5 про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2020 року. Зокрема, передбачено, що Кабінет Міністрів до 1 березня 2019 року має розробити і внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Раніше ЄСПЛ за скаргами двох українських громадян - С.Зеленчука і В.Цицюри - виніс рішення про те, що постійне продовження в Україні мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення порушує права людини. Як пояснюється в повідомленні суду, громадяни України С.Зеленчук і В.Цицюра отримали сертифікати власності успадкованих в 2007 і 2008 рр. ділянок і передали їх в оренду компаніям. Продаж обох ділянок був неможливий через мораторій на продаж сільськогосподарських земель відповідно до Земельного кодексу України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА