Інтерфакс-Україна
17:04 29.08.2024

Оновлені умови "єОселі" стимулюватимуть дострокове погашення іпотеки - думка

4 хв читати

Збільшення ставок виплат після 10 років обслуговування пільгової іпотеки "єОселя" може призвести до дострокового погашення кредиту, вважає перша заступниця голови правління банку "Глобус" Олена Дмітрієва.

Як повідомлялося, Кабінет Міністрів України згідно з постановою №939 від 16 серпня вніс зміни до умов програми доступного іпотечного кредитування "єОселя". Важливим нововведенням є перегляд іпотечних ставок. Так, загальна ставка 7% діятиме протягом перших 10 років, надалі вона збільшується до 10%. Ставка 3% для окремих категорій громадян, зокрема для військовослужбовців, вчителів, медпрацівників тощо, дається на перші 10 років погашення кредиту, надалі вона збільшується до 6%.

"З одного боку, зростання ставок може стимулювати громадян достроково погасити кредит, адже, згідно з офіційними даними, в середньому іпотечний кредит гаситься за шість років. Крім того, дострокова виплата кредиту надасть змогу отримані кошти з погашення знову спрямувати в кредити. А з іншого - навіть збільшені ставки "єОселі" досить вигідні для позичальника, адже «комерційні» кредитні ставки набагато вищі", - повідомила Дмітрієва.

Вона уточнила, що ставки за банківськими іпотечними програмами, залежно від початкового внеску і терміну кредиту, становлять: з терміном погашення до трьох років - від 7% до 12% річних; до п'яти років - від 11% до 14% річних. Іпотечна програма на 20 років: 4% на перший рік і 19% на наступні 19 років.

Також у серпні Кабмін ухвалив низку нововведень, що розширюють аудиторію пільгової іпотечної програми. Обрано вектор на підтримку молоді віком до 25 років: зокрема, зменшено початковий внесок із 20% до 10%. Сертифікати "єВідновлення" можна використовувати як початковий внесок для придбання житла за "єОселею". Члени сім'ї першого ступеня споріднення ВПО можуть стати учасниками програми за умовами, передбаченими для внутрішньо переміщених осіб.

"Багато хто на ринку очікував, що на тлі поступової лібералізації програми ставки можуть бути знижені. Однак реалізація програми, її ефективність повинні, перш за все, спиратися на економічні показники. Нагадаємо: інфляція в країні за підсумками року може становити до 8,5%. Тому, щоб розвивати програму надалі, мати належне фінансування, поступово розширюючи можливості, наприклад для молоді, стати власниками житла за вдвічі зменшений перший внесок, громадянин має бути готовим, що відсоткове навантаження буде частково покривати витрати державної програми", - вважає експерт.

Вона додала, що на цьому етапі іпотечне кредитування існує переважно завдяки програмі "єОселя", на неї припадає понад 98% усіх іпотечних кредитів. Решта 2% кредитів припадають на спільні програми девелоперів і комерційних банків на придбання житла на первинному ринку і купівлю квартир на вторинному ринку.

"У програмі беруть участь уже 11 комбанків (шоста частина всіх банківських установ), п'ять із яких державні. На початку дії програми лише п'ять банків видавали кредити на купівлю житла. Отже, незважаючи на те, що коло фінустанов розширюється, переважна більшість комбанків наразі є доволі "консервативною" щодо розвитку не лише власних іпотечних програм, а й щодо долучення до державної", - каже Дмітрієва.

Як багаторазово озвучували чиновники, "єОселя" також покликана стимулювати розвиток первинного ринку. Цей вектор є, хоч наразі недостатньо виражений.

"Якщо на початку року частка кредитів на придбання житла в об'єктах на стадії зведення становила до 2,6% від загальної кількості, то станом на початок серпня це вже 8,1%. Тобто поступово зростає популярність "єОселі" саме на первинному ринку. Крім того, участь в "єОселі" девелоперів стає візитною карткою їхньої надійності, певним ступенем якості їхніх житлових комплексів", - повідомила Дмітрієва.

Вона додала, що наразі "єОселя" не працює з ЖК на початкових стадіях. Мінімальний ступінь готовності становить 30%, відповідно, пільговий кредит можна взяти на квартири в об'єктах, середня ціна квадрата в яких вища, ніж на старті будівництва.

Програма доступного іпотечного кредитування "єОселя" запрацювала в Україні з жовтня 2022 року. На пільгову іпотеку під 3% річних терміном до 20 років із початковим внеском від 20% вартості житла можуть претендувати військовослужбовці-контрактники ЗСУ, працівники сектору безпеки й оборони, медпрацівники, педагоги, наукові співробітники. З 1 серпня 2023 року подати заявку на участь у програмі "єОселя" під 7% можуть ветерани війни, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи (ВПО) та громадяни, які не мають власного житла, більшого за нормативну площу.

У програмі беруть участь 11 банків-партнерів: державні Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Сенс Банк, а також МТБ Банк, ТАСкомбанк, банк "Глобус", Sky Bank, Банк Кредит Дніпро і BISBANK.

За даними на сайті "Укрфінжитла", станом на 28 серпня 2024 року кредити отримали 12,449 тис. сімей на суму понад 19,887 млрд грн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Другий транш доходів від знерухомлених російських активів на 2,1 млрд євро надійде в Україну, орієнтовно, наприкінці квітня

Трамп розпорядився про паузу на 90 днів для мит щодо країн, які не вживали заходів у відповідь

Фондові ринки Європи завершили торги в середу зниженням, Stoxx втратив 3,5%

Законопроєкт про віртуальні активи може бути винесений на голосування фінкомітету Ради до кінця квітня - Гетманцев

Завершено перший в Україні проєкт оренди розмінувальної машини

Банки ознайомили членів Української Ради Зброярів з пільговими умовами кредитування

ЄБА закликає активізувати відновлення роботи Миколаївського порту та посилити безпеку на морі

ЄС виділяє Україні EUR1 млрд у рамках кредиту G7

ЄС погодив мита-відповідь на американські товари на суму близько EUR21 млрд

Інфляція в Україні у березні-2025 виросла до 1,5%, у річному вимірі – до 14,6% - Держстат

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА