17:52 02.04.2020

Відкрите звернення асоціації "Виробники ліків України" до президента, прем'єр-міністра, інших високопосадовців

5 хв читати

Президенту України Зеленському В.О.

Прем’єр-міністру України Шмигалю Д.А.

Віце-прем’єр-міністру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Пристайку В.В.

Міністру охорони здоров’я України Степанову М.В.

Шановні керівники держави!

Асоціація "Виробники ліків України" (далі – АВЛУ), яка об’єднує провідні вітчизняні фармацевтичні підприємства, висловлює повагу та засвідчує свою готовність до всебічної підтримки заходів, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

АВЛУ є членом європейської асоціації виробників генеричних ліків – Medicines for Europe (Ліки для Європи) (www.medicinesforeurope.com), яка активно співпрацює з Європейською Комісією у сфері недопущення дефіциту ліків у країнах-членах ЄС в умовах пандемії. У даному випадку йдеться не лише про ліки, спрямовані на боротьбу з коронавірусною інфекцією, але й про життєво необхідні лікарські засоби для пацієнтів з гострими та хронічними захворюваннями. Своєчасне реагування на такі виклики дозволить зберегти життя та мінімізувати обсяги і наслідки пандемії.

АВЛУ знаходиться в постійному тісному контакті із Medicines for Europe та бере участь в обговоренні нагальних проблем сфери виробництва та постачання лікарських засобів в Європі, інформує європейських колег про аналогічні проблеми, які є в Україні, а також отримує копії всіх відповідних звернень Medicines for Europe до Єврокомісії.

Окремі питання, які розглядаються сьогодні у європейській асоціації, є надзвичайно актуальними для України вже сьогодні. Членство в Medicines for Europe надає АВЛУ можливість щодня знайомитися з гострими та актуальними проблемами, які, саме сьогодні, турбують країни ЄС, та з якими українська медицина, зокрема, фармацевтичний сектор, зіштовхнуться найближчим часом, враховуючи, що епідемія в країнах ЄС почалася раніше. Обізнаність дає можливість «грати на випередження».

Зважаючи на вище зазначене, АВЛУ звертається із наступними пропозиціями.

1. Звернути увагу на загрозу виникнення дефіциту лікарських засобів в Україні найближчим часом, спричиненого наслідками епідемії коронавірусної інфекції.

Ключовим питанням, яке вже виникло або може виникнути, виходячи з досвіду європейських колег, є брак АФІ (активних фармацевтичних інгредієнтів) для виробництва генеричних ліків.

Причина полягає у тому, що в Україні майже немає власного виробництва АФІ. Варто відзначити, що країни-члени ЄС забезпечують себе АФІ власного виробництва тільки на 35%, а решту інгредієнтів імпортують, як і Україна, з Китаю, Індії та США (Україна імпортує додатково з країн ЄС).

В умовах пандемії виникли такі проблеми:

- затримка у постачанні АФІ через часткове закриття кордонів та зменшення пунктів пропуску;

- закриття іноземних заводів-постачальників АФІ через суворий карантин;

- заборона для окремих країн (наприклад, Індії), експортувати певні види АФІ;

- наростаюча недоступність авіаперевезень товару через кризу цього сегменту, викликану забороною пасажирських перевезень. Більше того - для авіаперевізників функція транспортування ліків є одним з найменш рентабельних напрямків через низьку маржинальність.

Ситуація погіршується тим, що для зміни постачальника АФІ або допоміжних інгредієнтів для зареєстрованих Міністерством охорони здоров’я в Україні лікарських засобів, українському виробнику необхідно вносити зміни до реєстраційного досьє. За чинною регуляторною процедурою, цей процес займає, щонайменше, півроку, а зазвичай – до року, тому оперативно змінити постачальника на сьогоднішній день неможливо.

Пропонуємо наступні шляхи вирішення:

- проводити на державному рівні облік запасів у виробників необхідних АФІ для госпітальних потреб (міорелаксанти, анестетики, наркотичні речовини тощо);

- встановити першочерговість розмитнення всіх АФІ, а не тільки тих, які використовуються у боротьбі із поширенням коронавірусної інфекції або для її лікування;

- спростити процедуру внесення змін до реєстраційних досьє на лікарські засоби стосовно заміни АФІ або допоміжних інгредієнтів, за рахунок встановлення, виключно, заявницького принципу (вносити зміни автоматично на підставі заяви) та значно скоротити таку процедуру в часі (до 5 робочих днів);

- проводити, від імені держави, перемовини з іноземними партнерами-постачальниками АФІ щодо розблокування експорту в Україну ключових АФІ для забезпечення безперервності виробництва необхідних ліків вітчизняними виробниками;

- проводити, від імені держави, переговори із ключовими авіаперевізниками про недопустимість відмови у транспортуванні АФІ. Можливо, розглянути опцію обов’язкового квотування без підняття вартості таких перевезень;

- застосовувати інші інструменти, що пропонуються в консультаціях з вітчизняними виробниками лікарських засобів.

2. Перейняти досвід системної співпраці між Medicines for Europe та Єврокомісією.

Виходячи з досвіду співпраці асоціації "Medicines for Europe" ("Ліки для Європи") та Єврокомісії, пропонуємо розглянути до впровадження в Україні наступних системних кроків, метою яких є координація роботи з недопущення виникнення дефіциту ліків в Україні під час пандемії:

призначити відповідальну особу з Офісу Президента України, яка координуватиме роботу задля вирішення зазначених питань;

утворити координаційну оперативну робочу групу за участі центральних органів виконавчої влади, галузевих асоціацій та виробників ліків;

налагодити здійснення постійного моніторингу ключових та нагальних потреб лікувальних закладів у наявності ліків, у тому числі для проведення операцій і лікування пацієнтів з хронічними хворобами;

налагодити контакти із ключовими відповідальними особами з цих питань в Єврокомісії (такі контакти АВЛУ може запросити в асоціації "Medicines for Europe");

доєднатися від імені держави Україна до переговорів Єврокомісії з урядами іноземних країн-постачальників АФІ.

Фахівці Асоціації "Виробники ліків України" готові підготувати необхідні проекти нормативно-правових актів з професійних питань для забезпечення реалізації пропонованих шляхів вирішення вище зазначених проблем галузі, а також брати участь у розробці та консультуванні інших залучених фахівців щодо митних питань, взаємодії з фахівцями ЄС, авіаперевезень тощо, які готові знайти оптимальні й адекватні рішення поставлених завдань.

Враховуючи вищевикладене, дозвольте, шановні керівники держави, ще раз засвідчити нашу повну готовність пліч-о-пліч з Вами протистояти пандемії, оперативно реагувати на виклики, що виникають із її поширенням та мінімізувати її наслідки.

Для подальшої співпраці, надаємо наші контакти:

01001 м.Київ, вул. Костьольна, буд 7, оф.11,

[email protected] тел. +380 (44) 278-17-02 (050)311-11-32

Президент Асоціації П.І. Багрій

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА