13:26 26.07.2024

Ефективне регулювання міграції як ключ до відновлення трудових ресурсів України

6 хв читати

Київ, 25 липня 2024. Законопроект «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» орієнтований на адаптацію українського законодавства до європейських нормам, зменшення дефіциту робочої сили та забезпечення довгострокового розвитку економіки України шляхом залучення іноземних працівників. Він передбачає спрощення процедур працевлаштування, зниження бюрократичних бар'єрів і створення сприятливих умов для іммігрантів, що допоможе вирішити проблему нестачі робочих рук та забезпечити сталий економічний розвиток країни в поствоєнний період. До такого висновку прийшли учасники експертного обговорення, котре проходило в Інституті демографії та проблем якості життя Національної академії наук України в рамках реалізації проекту «Візія-2033. Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя». 

«Законопроект «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» однозначно повинен бути прийнятим, але жоден закон не може вирішити всі питання тим більше коли це стосується такої комплексної проблеми як відновлення чисельності населення, відновлення складу населення, забезпечення потреб економіки робочою силою в Україні. Нажаль, впродовж тривалого часу саме зовнішня міграція перетворилась на основний драйвер демографічної динаміки в цілому і відповідно від того, як ефективно ми будемо регулювати міграцію дуже багато залежатиме. Коли говорять про повернення мігрантів, наших мігрантів, які через війну були змушені залишити територію України це дуже важливо, але повірте, цього буде не достатньо. Ми маємо говорити про умови залучення сюди іноземців, ми маємо говорити про зміну структури економіки, яка перестане бути настільки трудомісткою як вона була перед війною. Ми маємо створити такі умови для залучення мігрантів які б не просто забезпечили тимчасові потреби економіки України в робочій силі, але й такі які могли би адаптуватись до українського способу життя, до українських цінностей, які б могли визнати наші цінності і не створювати специфічних соціальних,  ментальних, психологічних, етнічних конфліктів в межах країни. Це надзвичайно важливе питання. І ми маємо низкою законодавчих і нормативних актів забезпечити не короткотермінові рішення, а забезпечити системну, довгострокову, комплексну міграційну політику. Тільки тоді ми отримаємо той результат котрого прагнемо. Двадцять перше  сторіччя – це сторіччя міграції. І якщо в нас буде хоча б один період коли не буде розроблено виважених, ще раз повторюю, виважених, збалансованих поглядів і заходів на міграційну політику ми потрапимо в неприємну ситуацію коли ми зможемо за 3-5 років втратити надбання попереднього періоду, тому це повинна бути постійна робота в цьому напрямі», -   сказала Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

«Головними перевагами запропонованих змін у законодавство є:

1. Законопроект стає   кроком до зближення міграційного та трудового законодавства України та більшості країн ЄС. Вони відповідають найбільш загальним принципам соціального та міграційного законодавства, визначених нормативними документами ЄС та демонструють рух України до відкритого та чесного обміну робочою силою з країнами ЄС та іншими країнами світу.

2. Розширення прав іноземців щодо термінів пошуку роботи і спрощення відповідних процедур на практиці забезпечує більшу рівність можливостей іноземних та місцевих працівників. Зменшує спокусу зловживання складністю обставин іммігранта, який працює або шукає роботу в Україні задля нав’язування негідних умов праці і таким чином поширення практик соціального демпінгу щодо місцевих працівників та підприємців, які не використовують працю іноземців.

3. Зменшує рівень державної бюрократизації процедур оформлення прав іноземців для перебування і роботи в Україні, скорочує корупційні ризики, зменшує для роботодавців і робочої сили витрати на пошук контрагентів, працевлаштування і працю», - розповів Олександр Цимбал, завідуючий відділом дослідження ризиків у сфері зайнятості населення Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

«Зростання дефіциту робочої сили в країні потребує негайного вжиття заходів щодо подолання цієї проблеми. Одним із напрямів в цій царині є створення нових правових основ для залучення іноземних працівників у відповідності з європейськими нормами трудового законодавства. Запропоновані зміни дозволять спростити бюрократичні процеси та зменшать адміністративні бар'єри для іноземної кваліфікованої робочої сили, що підвищить конкурентоспроможність українського ринку праці», -    додав Павло Швець,  провідний науковий співробітник відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

«Законопроект спрямований не лише на узгодження вітчизняного законодавства із законодавством ЄС та пом'якшення наявних проблем дефіциту робочої сили, але й на довгострокове вирішення питання забезпечення економіки України робочою силою у поствоєнний період. Про те, що Україна рано чи пізно стикнеться з необхідністю залучення іммігрантів науковці наголошували ще задовго до початку гібридної війни. Враховуючи рівень старіння українського населення, навіть гіпотетичне повернення усіх воєнних і довоєнних трудових мігрантів дозволить лише пом'якшити дефіцит кадрів у короткостроковій перспективі. Єдиним шляхом довгострокового вирішення проблеми забезпечення економіки робочою силою є імміграція», - зауважив Олексій Позняк,  завідувач сектору міграційних досліджень Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

«Мені би хотілося зазначити, що сама можливість своєчасного удосконалення нормативних актів України з урахуванням досвіду розвинутих країн, зокрема у сфері регулювання міграційних процесів, могла би свідчити про прогрес на шляху до суспільного розвитку країни і підвищення ефективності політики. Дивиться, третій рік війни, а закони не дають можливості формувати офіційну статистику у багатьох сферах, у тому числі й найважливіших: рівень життя, бідність, економічна активність, демографія тощо.  Ніхто не знає, що відбувається в країні, використовують статистику 2021 року або якість незрозумілі прикидки…  Запропоновані зміни до законів України «Про зайнятість населення» і «Про імміграцію» спираються на результати спеціальних досліджень, міжнародний досвід, експертну думку і мають суттєво підвищити ефективність функціонування ринку праці в Україні», - сказав Володимир Саріогло, завідувач відділу моделювання соціально-економічних процесів і структур, Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

«Законопроект «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» має важливе значення для довгострокового вирішення проблеми дефіциту робочої сили в Україні. Він спрямований на спрощення процедур працевлаштування іноземців, зменшення корупційних ризиків та повинен гарантувати стійке економічне зростання країни після війни. Законопроект може стати частиною необхідної комплексної міграційної стратегії, яка повинна враховувати міжнародний досвід і відповідати сучасним вимогам», - підсумував Василь Воскобойник, керівник проекту «Візія-2033. Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя».

Захід організовано Асоціацією «Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування» в межах реалізації проєкту «Візія-2033: збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя» за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління», що виконується ГО «Інтерньюз Україна».

Дана подія стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів.

Дослідження «Оцінка ситуації яка склалась з трудовими ресурсами в Україні» проведено при підтримці Міжнародного фонду «Відродження».

Довідка:

Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування є неприбутковою громадською організацією, що опікується питаннями та проблемами, пов’язаними з працевлаштуванням за кордоном громадян України. Членами асоціації є незалежні приватні компанії, що надають послуги у сфері міжнародного працевлаштування. Асоціація існує заради координації зусиль всіх учасників ринку працевлаштування за кордоном та ефективного захисту інтересів українських працівників, що працюють за межами України.

Міжнародний фонд  «Відродження» – одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, що з 1990-го року допомагає розвивати в Україні відкрите суспільство на основі демократичних цінностей. За час своєї діяльності Фонд підтримав близько 20 тисяч проектів на суму понад 350 мільйонів доларів США.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

GGBET став титульним спонсором ФК «Зоря» (Луганськ)

Роман Анзін: Попри війну, українська металургія має потенціал для відновлення

Ми повинні об’єднатись проти "вісі зла", бо завтра іранські "шахеди" і ракети з КНДР можуть прилетіти в країни НАТО - Порошенко в Council on Foreign Relations

«Зимова єПідтримка»: отримуйте підтримку від держави через ПУМБ

Київський картонно-паперовий комбінат: австрійський власник Хайнц Ціннер підтримує належні умови для персоналу попри виклики війни

"УДАР Віталія Кличка" вимагає кожну гривню податків спрямовувати на потреби армії, а не на забаганки влади, - заява партії

УВКБ ООН підтримує відкриття центрів захисту прав людини по всій країні у партнерстві з Офісом Омбудсмана України

ПУМБ надає можливість ФОПам отримати онлайн кредит без застави до 1,5 млн грн

Катерина Кузьміна: Екологічні тренди у пакуванні — ключ до сталого розвитку пивної індустрії

Київстар до Чорної п’ятниці підготував пропозиції для користувачів та бізнесу

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА