17:50 23.10.2024

IDS Ukraine закликає державу не втратити 1,2 млрд грн

6 хв читати
IDS Ukraine закликає  державу не втратити 1,2 млрд грн

IDS Ukraine, один із найбільших виробників бутильованої води та напоїв в Україні, закликає Міністерство юстиції в процесі вилучення корпоративних прав компаній групи IDS Ukraine заборонити АРМА вчиняти дії з передання частини активів керуючій компанії та провести націоналізацію за вигідним для держави сценарієм, щоб не втратити 1,2 млрд грн.

Член ради директорів, директор з юридичних питань та економічної безпеки компанії Вадим Вичка на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" нагадав, що у вересні Мін'юст звернувся до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) з позовом про конфіскацію 100% корпоративних прав усієї групи на користь держави.

На думку менеджменту компанії, такий сценарій є найменш руйнівним способом вилучення активів, що перебувають під санкціями. Однак в IDS Ukraine висловлюють побоювання і зазначають на ризиках під час її націоналізації.

За даними Вички, до структури IDS Ukraine входять сім компаній: ПрАТ "Індустріальні та дистрибуційні системи" ("ІДС"), що є керівною компанією, ПрАТ "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар" (ТМ "Миргородська"), ПрАТ "Миргородський завод мінеральних вод" (ТМ "Миргородська"), ТОВ "ІДС Аква Сервіс" - оператор доставки бутильованої води, ТОВ "Потужність" і ПП "Верба", які спеціалізуються на видобутку води, ДП "Нова. Ком", що розташована на окупованій території. Така структура була розроблена 20 років тому. Між собою вони взаємопов'язані, і в разі вилучення будь-якого зі структури групи самостійно існувати не зможе.

Нині ринкова частка групи компаній становить понад 40% ринку фасованої мінеральної та питної води в Україні. На частку ТМ "Моршинська" припадає 27% ринку мінвод. Її визнано найдорожчим брендом України.

Валовий виторг групи 2024 року оцінюють у 6,8 млрд грн, він вийшов на рівень довоєнного 2021 року. Група є найбільшим платником податків у галузі. Протягом 2021-2023 рр. її капітальні інвестиції становили 425 млн грн. Під час війни на ринок було виведено нові продукти, зокрема, "Енергетик Воля", "Лимонада" від "Моршинської" тощо.

За словами Вички, звинувачення ЗМІ на адресу IDS Ukraine в тому, що вигоду від її діяльності отримують акціонери, безпідставні, оскільки від початку війни жодних виплат акціонерам не здійснювали. Це дало можливість накопичити 935 млн грн чистого прибутку, які держава може виплатити у вигляді дивідендів до держбюджету.

Член ради директорів IDS Ukraine додав, що 2024 року група заплатить понад 1 млрд грн податків. Відповідно, сумарно держбюджет отримає 2 млрд грн.

За його даними, 50,01% акції IDS Ukraine належать непідсанкційним акціонерам. Решта 49,99% - представникам групи "Альфа", до яких на початку 2022 року було застосовано європейські, американські та українські санкції. Серед представників "Альфа-груп" у бізнесі IDS Ukraine російському бізнесмену Михайлу Фрідману належить 18,23% акцій. Однак у зв'язку із санкціями жодного впливу на діяльність групи підсанкційні акціонери не чинять, запевнив Вичка.

Адвокат IDS Ukraine Маркіян Бем нагадав, що 2022 року було заарештовано 100% корпоративних прав усіх семи компаній групи.

2023 року Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА) провело конкурс із відбору управителя для двох компаній IDS Ukraine - її керівної компанії "ІДС" і Моршинського заводу мінеральних вод "Оскар". Переможцем було визнано прямого конкурента IDS Ukraine - ТОВ Карпатські мінеральні води (ТМ "Карпатська джерельна").

Антимонопольний комітет України (АМКУ) 2024 року зайнявся вивченням ринку мінеральних вод і можливими наслідками концентрації.

Своєю чергою, IDS Ukraine звернулася до відповідних органів державної влади з проханням запобігти монополізації ринку питної води та знищенню ТМ "Моршинська", провела роз'яснення у ЗМІ щодо ризиків призначення керуючою компанією прямого конкурента та закликала до націоналізації групи замість передання її в приватні руки.

За словами адвоката, у ГК бачать два варіанти стягнення заарештованих активів IDS у дохід держави.

За першого сценарію АМКУ не дасть дозвіл на концентрацію двох виробників мінвод. У результаті всі заарештовані активи IDS Ukraine через кілька місяців через ВАКС будуть вилучені у власність держави. Вартість заарештованих активів і кошти на рахунках за цього сценарію зберігається повністю.

За другого сценарію АМКУ надає дозвіл на концентрацію "Карпатським мінеральним водам". Вони на свій розсуд управлятимуть отриманими активами двох ключових компаній групи IDS Ukraine від двох до шести місяців. Після чого майно через ВАКС буде також вилучено у власність держави, але його вартість суттєво знизиться через руйнування цілісності майнового комплексу та господарських зв'язків між структурними підрозділами, а також через непередбачувані результати діяльності компанії-управителя.

В IDS Ukraine висловили занепокоєння, що в разі реалізації другого сценарію ТОВ "Карпатські мінеральні води" як тимчасовий управитель заради досягнення своїх бізнес-цілей із перерозподілу ринку на користь власних брендів може скоротити виробництво на "МЗМВ "Оскар", що призведе до витіснення з ринку бренду "Моршинська".

Крім того, внаслідок штучного відокремлення від групи IDS Ukraine її головної керуючої компанії ПрАТ "ІДС" почнуться незворотні руйнівні процеси в інших компаніях групи, які опиняться поза її периметром без фінансової, сервісної, сировинної, логістично-дистрибуційної та іншої підтримки.

Насамперед ідеться про ризик зупинення ПрАТ "Миргородський завод мінеральних вод" та решти чотирьох підприємств групи, які опиняться поза її периметром унаслідок втручання керуючого.

Вони постануть перед ризиком згортання діяльності, втрати робочих місць, зниження податкових відрахувань бюджетів усіх рівнів.

В IDS Ukraine впевнені: АМКУ доцільно було б відмовити ТОВ "Карпатські мінеральні води" в наданні дозволу на економічну концентрацію і, відповідно, в доступі до заарештованих активів IDS Ukraine, включно з 1,2 млрд грн на банківських рахунках.

Таким своїм рішенням АМКУ запобігатиме створенню монополії на ринку та ускладненню майбутнього переходу компаній групи IDS Ukraine в державну власність.

Без посередника в особі управителя, обраного агентством АРМА з численними процедурними порушеннями і не зацікавленого у збереженні вартості заарештованих активів, уже зовсім скоро держава напряму отримає всі активи групи IDS Ukraine, наголосив адвокат Бем.

Вичка акцентував, що основна маса коштів із 1,2 млрд грн перебуває саме на рахунках ПрАТ "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар" і ПрАТ "ІДС", отримання контролю над якими насамперед домагається через АРМА керуюча компанія.

Бем висловив упевненість, що для захисту інтересів держави в процесі вилучення корпоративних прав компаній групи IDS Ukraine Мін'юст може вжити дієвих заходів щодо забезпечення позову до ВАКС до моменту ухвалення його рішення.

Для цього потрібно заборонити АРМА вчиняти дії щодо передання частини активів управителю та зобов'язати АМКУ зупинити розгляд справи про концентрацію у ВАКС.

"У разі реалізації пакета заходів щодо забезпечення інтересів держави Україна отримає цілісний працюючий бізнес із ринковою часткою понад 40%, вартістю чистих активів майже 3 млрд грн і вартістю активів 4,2 млрд грн. Якщо державні інституції застосують набір правових інструментів для забезпечення позову Міністерства юстиції до ВАКС - держава отримає максимум вигоди та довгострокові переваги від вилучення корпоративних прав підприємств групи", - констатував Вичка.

Спікери зазначили, що застосування запропонованого пакету заходів усуне ризик монополізації ринку завдяки збереженню цілісності IDS Ukraine. У результаті держава отримає у власність цілісний активний бізнес з високою операційною ефективністю, який щорічно сплачуватиме понад 1 млрд грн податків для бюджетів усіх рівнів і може генерувати для бюджету дивіденди на сотні мільйонів гривень щорічно.

Бізнес буде і надалі приносити користь державі. IDS Ukraine збереже високу інвестиційну привабливість для залучення Україною в майбутньому нового стратегічного інвестора для подальшого розвитку компанії.

IDS Ukraine - українська група компаній, заснована 1996 року, лідер ринку бутильованих вод України. Володіє торговими марками "Моршинська", "Миргородська", "Аляска", "Аква Лайф", "Лимонада" і "Воля".

До її складу входить Моршинський завод мінеральних вод "Оскар", "Миргородський завод мінеральних вод", дистриб'юторська компанія "ІДС" та оператор доставки води "ІДС Аква Сервіс".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Низка онлайн-ритейлерів продукції Apple провела "чорну п'ятницю" із порушеннями - дослідження

Більшість українських експертів уважає міжнародний імідж країни скоріше позитивним - Центр Разумкова

Експерти назвали ефективний діалог із Трампом найважливішим завданням української дипломатії

Український бізнес під час війни виконує більше функцій, ніж зазвичай – пресконференція

Україна має створити законодавчу базу для виборів під час війни, переконані експерти

Підготовка та проведення виборів становить серйозні ризики для України - експерти

ТСК ВР звертає увагу на низький рівень військової підготовки мобілізованих - нардеп

Майже 70% українців вважають, що вітчизняна освіта потребує реформування - опитування

Кожен четвертий опитаний не підтримує держзаходи проти тих, хто намагається відстрочити мобілізацію вступом до вишу

Половина українців негативно ставляться до запровадження 12-річного навчання у школах - опитування

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА