07:49 16.09.2024

ЄС міг би замістити допомогу США Україні, але йому потрібно більше єдності - глави МЗС Польщі та Литви на YES

5 хв читати
ЄС міг би замістити допомогу США Україні, але йому потрібно більше єдності - глави МЗС Польщі та Литви на YES

Європа від початку війни надала значну допомогу Україні, на яку не розраховував Путін, і має можливості збільшити її та компенсувати можливе припинення підтримки Києва з боку США, але для цього потрібно більше єдності та згуртованості, зокрема, вирішення питання Угорщини, таку думку висловили міністри закордонних справ Польщі Радослав Сікорський і Литви Габріелюс Ландсбергіс.

"(Президент РФ) Путін очікував, що ми будемо повністю розділені і неефективні. Я думаю, ми набагато менш дегенеративні, ніж він думає. Я думаю, ми його здивували", - сказав Сікорський на 20-й щорічній зустрічі YES у Києві 13-14 вересня, організованій Фондом Віктора Пінчука.

Він нагадав, що Україна отримала від ЄС близько EUR120 млрд, здебільшого у вигляді фінансової допомоги, повністю визнала і підтримала незалежність і територіальну цілісність України як частину встановленого порядку.

Міністр додав, що Польща з 18-го століття вела з Росією близько шести воєн, і в жодній з них не отримала нічого схожого на подібну підтримку.

Сікорський визнав, що ситуація в Україні зараз складна - і на полі бою, і з енергетичною інфраструктурою перед зимою, і з можливими ризиками скорочення або припинення підтримки з боку США.

"На мій погляд, справжній момент істини для Європи настане, якщо США припинять свою підтримку", - вважає глава МЗС Польщі.

На його думку, навіть у такій ситуації не все буде втрачено, і це буде, здебільшого, питання грошей, оскільки навряд чи США відмовляться продавати необхідне озброєння.

"EUR 120 млрд, враховуючи, що наша економіка становить EUR15 трлн, - це менше ніж 0,5% ВВП Європи на рік. Ми витратили набагато більше - у шість, сім разів - на допомогу нашому народу у вирішенні енергетичних витрат. Тож, якщо ми подвоїмо це (підтримку України), ми зможемо собі це дозволити. Якщо ми вирішимо, що це дійсно загроза для Європи, у нас є гроші і потенційні виробничі потужності, щоб надати Україні кошти", - заявив Сікорський.

Водночас він зазначив, що проблема Європи в тому, що почуття небезпеки нерівномірно розподілене по території континенту. "Якщо ви поляк, якщо ви живете в країнах Балтії, в Скандинавії, в Румунії, - ви відчуваєте це нутром, ви відчуваєте фізичну загрозу. Якщо ви далі, то менше", - пояснив польський міністр.

За його словами, друга проблема в тому, що ЄС є конфедерацією, без реального центру, який може ухвалювати рішення з безпекових питань, і ухвалення рішень - це важке завдання.

Сікорський констатував, що є принаймні одна держава-член - Угорщина, яка не повністю солідарна з рештою, і фактично блокує виплати відшкодувань за обладнання, поставлене Україні з Європейського фонду миру, що є оборонним бюджетом.

"Угорщина Віктора Орбана стала ревізіоністською країною, яка незадоволена своїми кордонами і яка ставить себе між Заходом і Росією у своїй риториці та своїх діях, що, на жаль, має наслідки", - зазначив Сікорський, назвавши це викликом для ЄС.

Він нагадав, що виступав за європейську оборону у своїй попередній ролі в Європейському парламенті. "Якщо це жахливе вторгнення в Україну не розбудить нас і не змусить серйозно поставитися до європейської оборони, то ніщо інше не зможе", - наголосив глава МЗС Польщі.

За його словами, заснування посади єврокомісара з оборони, ідеї виділення EUR100 млрд на європейську оборонну промисловість або кредитів, подібних до тих, що були виділені в період COVID, для відповіді на таку неочікувану надзвичайну ситуацію, як війна на кордонах ЄС, - це кроки в правильному напрямку.

"Якщо ми зберемо гроші і витратимо їх на себе, на військову мобільність і нашу власну оборону, а також на допомогу Україні, Путіна можна перемогти", - вважає Сікорський.

Його литовський колега Ландсбергіс на цій самій сесії YES зазначив, що за рік почали реалізовуватися отримані країнами ЄС і НАТО на східному фланзі повідомлення про можливість гібридної атаки з боку ЄС: підпали, напади та інші ворожі дії.

На його думку, адекватна реакція на такі дії поки що відсутня, але якщо 32 країни НАТО здатні хоча б висловити єдину позицію у своїх заявах, то 27 країн ЄС не здатні зробити й цього.

"Близько 60% заяв у ЄС блокуються однією країною. Ми не можемо зробити заяви щодо Північної Кореї... Європа, як союз, не може зробити заяви, тому що Угорщина не вважає, що Європі потрібна заява", - констатував глава литовського МЗС.

Він додав, що в ЄС відсутня політика, що робити, наприклад, у разі, якщо нападу зазнає термінал скрапленого природного газу, тому що листа з висловленням стурбованості буде недостатньо.

Ландбергіс закликав інші країни ЄС і НАТО наслідувати приклад Польщі, Литви, Естонії, Латвії та низки інших країн, нарощувати оборонні бюджети і підтримку України. Він зазначив, що часу зробити це, щоб уникнути найгіршого сценарію, залишилося мало.

Литовський міністр констатував, що відповідно до поточних соціальних контрактів, які існують у державах загального добробуту в Європі, люди просто не хочуть платити більше за оборону.

"Я думаю, що нам потрібно додати ще один елемент до суспільного договору. А елемент у тому, що наступна війна буде. Ми більше не можемо прикидатися, що нас це шокує. Це потрібно сказати голосно і ясно: вона гряде. Путін прийде, він знову нас випробує, і тепер у нас є шанс бути готовими", - наголосив Ландсбергіс.

Він нагадав, що 2014 року всі країни східного флангу говорили про майбутню війну і необхідність фінансувати і нарощувати оборонну промисловість, але цього не було зроблено, і 2022 рік став шоком.

"Ми не можемо знову бути шоковані. Цей етап закінчився. Ми маємо бути готові, ми несемо відповідальність за те, що гряде", - заявив глава МЗС Литви.

Він зазначив, що в Литві за чотири тижні відбудуться парламентські вибори, і на них досить чесно говориться про те, чому люди повинні платити більше і допомагати Україні, тому що це стосується і їх.

Ландсбергіс також закликав реально говорити про гарантії безпеки для України, бо розмова про це на саміті НАТО в Литві у 2023 році була не завершена.

"Ми цілий рік мовчали, нас попросили мовчати, я думаю, що ми не можемо більше мовчати. В України має бути чіткий шлях до того, що означатиме справжні, реальні гарантії безпеки, а не ті, які ми зараз підписуємо. І єдина гарантія безпеки, в яку я вірю, - це стаття 5 (НАТО)", - наголосив глава МЗС Литви.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Військові з КНДР готуються воювати в Україні на боці РФ - ЗМІ

Індія стала другим за величиною постачальником критично важливих, але заборонених технологій до Росії - ЗМІ

Шольц: Ми не послабимо нашу підтримку України

Шольц: РФ має взяти участь у Саміті миру, але ми не приймемо мир, продиктований Росією

МЗС спростовує твердження про нібито готовність Києва до поступок агресору за рахунок суверенітету й територіальної цілісності

Київ сподівається, що Ашгабат усвідомлює: Путін є воєнним злочинцем, на якого видано ордер на арешт МКС

Стефанчук не бачить підстав для переформатування коаліції

Закон про підвищення податків не допомагає армії, але знищує українську економіку, переконаний Порошенко

Рада підтримала виключення Одарченка й Дмитрука з парламентських комітетів

Учасники третього Саміту "Україна - Південно-Східна Європа" підтримали принципи Української формули миру - Декларація

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА