ICU прогнозує уповільнення інфляції в Україні за підсумками року до 11%
Група ICU поліпшила прогноз інфляції в Україні на 2016 рік до 11% із 14%, повідомляється в макроекономічному звіті групи.
"Інфляція в країні значно уповільнилася і, за нашими оцінками, в грудні (до кінця грудня 2016 року) сягне 11%", - вважає керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен.
На думку експерта, очікуване послаблення цінового тиску дасть змогу Національному банку України (НБУ) і надалі поступово знижувати облікову ставку, що, у свою чергу, приведе до зниження процентних ставок у банківському секторі.
З іншого боку, зазначає О.Вальчишен, таке швидке зниження темпів інфляції, яка ще рік тому перевищувала 40%, є показником дуже слабкого відновлення економіки після глибокої рецесії 2014-2015 рр.
У зв'язку з більш слабкими, ніж передбачалося раніше, підсумками першого півріччя група ICU понизила прогноз приросту реального ВВП України на 2016 рік до 1,6% із 2,1%. При цьому прогноз реального ВВП на друге півріччя залишився без змін.
"Приріст реального ВВП у третьому кварталі порівняно з аналогічним періодом минулого року становитиме 3%, у четвертому - 2%. У третьому кварталі економічну активність забезпечить передусім сільське господарство, а в четвертому на економіку позитивно впливатиме так званий фіскальний імпульс, оскільки на цей період припадає найбільший обсяг бюджетних видатків", - вважає експерт.
Водночас О.Вальчишен зазначив, що очікуваного в другому півріччі активного відновлення економіки буде недостатньо для забезпечення швидкого та стрімкого виходу країни з рецесії. В умовах, що склалися, на його думку, для стимулювання зростання економіки необхідні активні державні інвестиції та більш агресивне зниження облікової ставки.
"У періоди рецесій, коли приватний сектор перебуває в стані реструктуризації та виплати боргів, державі необхідно стимулювати економіку за рахунок збільшення капітальних інвестицій, а також агресивнішого зниження облікової ставки НБУ. Необхідно підштовхувати банківський сектор до активного кредитування економіки. Важливо, щоб держсектор підтримував загальну економічну активність у період виходу з рецесії. У такому разі є шанс, що економічна активність почне відновлюватися помітніше для суспільства − через підвищення зарплат і збільшення зайнятості", - пояснив О.Вальчишен.
Як повідомлялося, реальний ВВП України в другому кварталі 2016 року зріс на 1,3% порівняно з другим кварталом 2015 року, тоді як у першому кварталі цього року подібний показник становив лише 0,1%.
Проти попереднього кварталу ВВП України в другому кварталі 2016 року з урахуванням сезонного чинника збільшився на 0,6%, тоді як у першому кварталі було зафіксовано спад на 0,7%.
ВВП України у 2015 році впав на 9,9%, хоча темпи падіння "квартал проти аналогічного кварталу попереднього року" постійно знижувалися: в першому кварталі - 17%, у другому - 14,7%, у третьому - 7,2%, у четвертому - 1,4%.