Інтерфакс-Україна
11:42 29.01.2022

Запаси газу в Європі впали нижче 40% – ринок витрачає запаси, щоб скоротити дорогий імпорт

2 хв читати
Запаси газу в Європі впали нижче 40% – ринок витрачає запаси, щоб скоротити дорогий імпорт

Рівень запасів газу в ПСГ Європи опустився нижче 40-відсоткової позначки. Витрата газу зі сховищ цього січня на третину більша, ніж у середньому за попередні п'ять років.

У Європі цього місяця тримається дуже м'яка погода (на два з половиною градуси тепліше, ніж роком раніше), але власники запасів вирішили використати їх для захисту від високих цін. У багатьох контрактах із постачальниками використовується біржовий індекс "на місяць вперед" і зараз ціна його виконання перебуває на історичному максимумі. В середньому минулого місяця на хабі TTF газ торгувався по $1310 за тисячу кубометрів із максимальним значенням до $2138. У цих умовах зараз купівля газу на спотовому ринку (середні котирування з початку місяця $976 за тисячу кубометрів) здається більш вигідним рішенням.

Така захисна поведінка імпортерів серйозно знизила фізичний імпорт газу в Європу. За першу половину січня експорт "Газпрому" в далеке зарубіжжя впав на 40%, і є всі причини очікувати збереження цього тренду на весь місяць. Однак обсяги експорту можуть змінитися вже в лютому в міру стабілізації цін, зазначають аналітики.

Як свідчать дані Gas Infrastructure Europe, за підсумками газової доби 27 січня запаси в ПСГ Європи впали до 39,65%. Це на 15,6 процентного пункту нижче середнього рівня за останні п'ять років.

Досягнутий рівень запасів швидше відповідає позначці кінця сезону відбору, а не середини зими. За історію спостережень Gas Infrastructure Europe (з 2011 року) середній рівень запасів на кінець сезону відбору становить 36% (максимум був в 2020 році – 53,96%, в 2018 році поки що зафіксовано історичний мінімум в 18,56%, але цьогоріч цей рекорд буде оновлено).

Відбір продовжиться ще два місяці: лютий і березень, який російські газовики прямо називають ще одним місяцем зими. ("Змінюється сезонний профіль поставок. Березень став повноправним зимовим місяцем", – сказав голова правління "Газпрому" Олексій Міллер у вересні).

Попри те, що в ПСГ Європи залишається ще близько 43 млрд куб.м газу, у міру спустошення резервуарів максимальна добова продуктивність сховищ знижується, і не буде можливості оперативно вивести в систему максимальний обсяг газу.

Імпорт СПГ в ЄС в січні 2022 року зростає в 2,7 раза проти минулого року (до 10,3 млрд куб.м), свідчать дані Gas Infrastructure Europe.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Посівна-2025 на 10,4% випереджає минулорічну: посіяно 551,8 тис. га ярих зернових

Виплачений нацкешбек у лютому склав 384 млн грн, що дорівнює сумі нарахованих коштів за осінь - Мінекономіки

АУБ та 7 фінкомпаній підписали меморандум про забезпечення відповідального споживчого кредитування

Єврокомісія запевняє в готовності відповісти на торговельні тарифи США

Обсяг виконаних будівельних робіт в Україні у 2024р. збільшився на 23,5%

Фокус державної іпотеки має бути на людях із невисоким рівнем доходів – Мецгер

Ferrexpo заявила про імовірність скорочення тисяч працівників через блокування податковими органами повернення ПДВ

Рада прийняла євроінтеграційний закон про врегулювання ринку послуг автотранспорту

Доступність продуктів харчування в Україні у 2025р. становить 89% довоєнного рівня – KSE

Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА