Інтерфакс-Україна
16:56 23.10.2021

Для транспортування додаткових обсягів через ГТС України на спецумовах знадобиться спільна робота регулятора, ОГТСУ і "Нафтогазу" - Зеркаль

3 хв читати
Для транспортування додаткових обсягів через ГТС України на спецумовах знадобиться спільна робота регулятора, ОГТСУ і "Нафтогазу" - Зеркаль

Для транспортування додаткових обсягів через ГТС України на спеціальних умовах знадобиться спільна робота регулятора, "Оператора ГТС України" і НАК "Нафтогаз України", повідомила радник міністра енергетики України Олена Зеркаль.

"Для цього рішення потрібна злагоджена робота українського регулятора - НКРЕКП - а також "Нафтогазу" та ОГТСУ. Саме вони можуть терміново визначити спеціальні умови транспортування додаткових обсягів природного газу газотранспортною системою України до країн Європейського Союзу у період опалювального сезону 2021-2022 року", - написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Раніше, 21 жовтня, президент РФ Володимир Путін заявив, що постачання першою ниткою "Північного потоку-2" можуть розпочатися одразу після отримання дозволу регулятора ФРН. "Так, можливо - "Північним потоком-2" (перша труба заповнена газом, і якщо завтра німецький регулятор дасть дозвіл на постачання - післязавтра розпочнеться постачання) 17,5 млрд кубічних метрів", - сказав він.

У 2021-2024 рр. на українському газотранспортному коридорі діє обов'язкова "бронь" для "Газпрому" за принципом "качай або плати" (ship or pay): 40 млрд куб. м (110 млн куб. м на добу). Водночас, починаючи з 1 жовтня, добовий російський транзит через ГТС знизився на 24-25 млн куб. м, до 86 млн куб. м, незважаючи на нестачу газу та низьку заповнюваність ПСГ у Європі.

Як повідомлялося, секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов ввечері 22 жовтня повідомив, що Україна пропонує Європі додатковий транзит 55 млрд куб. м газу за "спеціальними умовами".

У свою чергу президент України Володимир Зеленський у коментарі Bloomberg повідомив, що додаткова транзитна потужність може бути надана зі знижкою до 50% від чинного тарифу в контракті між "Нафтогазом" і "Газпромом".

За його словами, Київ очікує практичних переговорів із Берліном та Брюсселем щодо обговорення цієї пропозиції, оскільки зупинити сформовану в Європі енергетичну кризу можуть швидкі скоординовані дії.

Крім того, радник міністра енергетики Олена Зеркаль повідомила, що Україна готова включитися у вирішення газової кризи в Європі, а також довести, що заяви Кремля про нібито дорогий і ненадійний транзит через ГТС України не мають під собою жодних підстав.

Новий договір між "Нафтогазом" і "Газпромом" на організацію транспортування, транспортну угоду між НАК і ОГТСУ, а також міжоператорську угоду між ОГТСУ і "Газпромом" підписано пізно ввечері 30 грудня 2019 року за підсумками тристоронніх газових переговорів Україна-Росія-Єврокомісія.

Контракт передбачає транзит у 2020 році щонайменше 65 млрд куб. м російського газу, що в добовому обчисленні становить 178 млн куб. м. У 2021-2024 роках транзит становитиме по 40 млрд куб. м. Оплата зазначених обсягів є гарантованою навіть у разі меншого прокачування через ГТС України.

Сторони не озвучують прописану в контракті між "Нафтогазом" і "Газпромом" тарифну ставку через конфіденційність, але згідно з неофіційно оприлюдненою в мережі інтернет угодою між компаніями, вартість послуги розрахована за ставкою $2,66 за 1 тис. куб. м на 100 км.

У разі, якщо "Газпром" захоче транспортувати понад закріплені в контракті гарантовані добові обсяги, він подасть заявку "Нафтогазу", і той додатково купить квартальні, місячні або добові потужності, але з підвищувальними коефіцієнтами, які затверджені українським регулятором НКРЕКП. Такі самі підвищувальні коефіцієнти дзеркально буде виставлено "Газпрому".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

Україна може переглянути податкову базу у 2026 р. через розрив у зовнішньому фінансуванні - Гетманцев

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА