13:15 15.10.2021

Штучне регулювання цін на реалізацію газу приватними компаніями в Україні призведе до падіння його видобутку - профільна асоціація

4 хв читати
Штучне регулювання цін на реалізацію газу приватними компаніями в Україні призведе до падіння його видобутку - профільна асоціація

Асоціація газодобувних компаній України (АГКУ) попереджає про ризик падіння видобутку природного газу в країні в разі впровадження штучного регулювання ціни на видобутий природний газ приватними газодобувними підприємствами.

"Ініціатива щодо обмеження прав незалежних газовидобувників продавати газ за ринковими цінами суперечить закону України "Про ринок природного газу", а також усім впровадженим в останні роки реформам щодо лібералізації ринку газу в Україні. Це завдасть удару по іміджу України на міжнародній арені та негативно вплине на євроінтеграційні процеси", - йдеться в заяві асоціації.

У АГКУ переконані, що будь-які спроби використання короткострокових, штучних і неринкових методів неодмінно призведуть до негативних наслідків для економіки України та нафтогазовидобувної галузі зокрема.

"Через запровадження механізму регулювання ціни приватні газовидобувні компанії будуть змушені зупинити інвестиції у геологорозвідувальні роботи, розробку родовищ та буріння нових свердловин. Це, в свою чергу, призведе до скорочення робочих місць в секторі і суміжних галузях, а також до зменшення надходжень до державного й місцевого бюджетів", - наголошується в заяві.

За даними асоціації, за останні п'ять років приватні газовидобувні підприємства наростили обсяги видобутку більше ніж на 20%. За результатами 2021 року загальний видобуток незалежними компаніями має становити 5 млрд куб. м, що стане рекордом для України.

"Водночас зупинка інвестиційної діяльності призведе до щорічного падіння газовидобутку приватними газовидобувниками на 10%, що в свою чергу потребуватиме збільшення поставок в Україну імпортного газу. Це послабить енергетичну безпеку України, особливо, враховуючи, запуск "Північного потоку-2" та ризик скорочення або й повного припинення транзиту російського газу через нашу країну", - наголошують в АГКУ.

Крім того, зазначають в асоціації, пропозиції щодо штучного регулювання ціни завдадуть удару по інвестиційному іміджу України. Так, залучення мільярдних інвестицій у нафтогазові проекти, які, зокрема, передбачені укладеними угодами про розподіл продукції, будуть неможливі. Це призведе до втрати більше ніж 12 млрд грн у найближчі п'ять років.

"Наголошуємо, що галузь, яка інвестує в масштабні, довгострокові нафтогазові проекти не сприймає ручних, короткочасних та емоційних рішень", - резюмується в заяві.

Раніше, 13 жовтня ввечері, голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в ефірі телеканалу "Україна 24" повідомив, що обговорював з Ігорем Абрамовичем (фракція "ОПЗЖ", співвласник ТОВ "Укргаз Інвест") можливість тимчасово зобов'язати на законодавчому рівні приватні газовидобувні компанії продавати газ за собівартістю з невеликою маржею, а не за поточними високими ринковими цінами.

"Я його (Абрамовича - ІФ) запитав як фокус-групу. Ми обговорювали законодавчу ініціативу: на цей особливий період, коли не вистачає газу, коли такі коливання ціни в Україні, взяти всі українські компанії, зокрема приватних газовидобувників, а це компанії Ріната Ахметова, Злочевського, Коломойського тощо. Взяти весь обсяг видобутку українського газу і тимчасово заборонити їм продавати, як вони наразі це роблять - по 45 грн/куб. м на енергетичний біржі, а продавати за собівартістю з якоюсь мінімальною націнкою", - сказав він.

Як повідомлялося з посиланням на платформу прозорості ОГТСУ, видобуток газу в Україні в 2020 році становив 19 млрд 741,7 млн куб. м (-4,4% проти 2019-го). Зокрема, валовий видобуток державної "Укргазвидобування" в 2020 році становив 14,23 млрд куб. м, "ДТЕК Нафтогаз" Ріната Ахметова - 1,84 млрд куб. м, компанії "Укрнафта" - 1,162 млрд куб. м, "Укрнафтобуріння" Ігоря Коломойського і Віталія Хомутинніка - 725,4 млн куб. м, Smart Energy Вадима Новинського - 400,6 млн куб. м, "Полтавська газонафтова компанія" - 238,9 млн куб. м, групи "Західнадрасервіс" Зіновія Козицького - 204 млн куб. м, "Гео Альянс" Віктора Пінчука - 203 млрд куб. м. Майже 1 млрд куб. м газу також добувають компанії сім'ї Миколи Злочевського, але консолідованих даних щодо групи Burisma не було оприлюднено.

АГКУ є найбільшим об'єднанням провідних газовидобувних підприємств державної та приватної форми власності в Україні. До складу асоціації входять: "Укргазвидобування", "ДТЕК Нафтогаз", Burisma Group, "Укрнафтобуріння", Smart Energy, Полтавська газонафтова компанія, "Західнадрасервіс", Geo Alliance Group і "Куб-Газ".

Компанії, які входять до асоціації, сумарно видобувають понад 90% українського газу та забезпечують майже 5% доходів державного бюджету України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА