Банки з російським капіталом продемонстрували найгірші результати під час стрес-тестування
Найгірші результати і за базовим, і за несприятливим сценарієм під час стрес-тестування продемонстрували банки з російським капіталом, повідомляється у звіті про стрес-тестування банків у 2019 році, розміщеному на сайті Національного банку України (НБУ) в п'ятницю.
Як наголошується у звіті, такі результати стрес-тестування зумовлені поступовим згортанням, відсутністю якісних активів і достатніх доходів від основної діяльності цих банків.
Крім того, цього року погіршилися результати стрес-тестування державних Ощадбанку та Укрексімбанку через амортизацію застави за старими непрацюючим кредитами, зазначено в звіті.
"Додатково на ці банки негативно впливали низька поточна чиста процентна маржа та високе співвідношення операційних витрат і доходів (CIR)", - зазначено в документі.
Згідно зі звітом, також за результатами стрес-тестування значного нарощування капіталу потребував Укрсоцбанк, але в 2019 році його було приєднано до Альфа-Банку, на який перейшла скоригована потреба у капіталі як на правонаступника.
Крім того, суттєво погіршилися результати стрес-тестування роздрібних банків, що пов'язано з консервативним припущенням, що у разі шоку п'ята частина незабезпечених кредитів фізичних осіб стане дефолтними.
Як наголошується у звіті, другий рік поспіль значна потреба в капіталі банків виникне у фінустанов із концентрованими корпоративними кредитними портфелями.
"Дев'ять банків вдруге успішно проходять стрес-тестування. Більшість із них - іноземні, а також державні ПриватБанк і Укргазбанк. Серед банків, які минулого року потребували капіталу, в 2019 не виявлено його нестачу для ПУМБ і Альфа-Банку", - зазначено в документі.
Згідно зі звітом про стрес-тестування банків, станом на 1 січня 2019 року додаткового капіталу також не потребували Ідея Банк, Креді Агріколь Банк, Кредобанк, ОТП Банк, ПроКредит Банк, Райффайзен Банк Аваль і Укрсиббанк.
За даними звіту про стрес-тестування, дочка російського "ЗЕБ" - Промінвестбанк - за базовим сценарієм потребувала додаткового капіталу в розмірі 4,605 млрд грн, за несприятливим макроекономічним сценарієм - 6,32 млрд грн. Станом на 1 вересня потреба в додатковому капіталі, у результаті вжитих банком заходів, знизилася до 2,725 млрд грн і 3,961 млрд грн відповідно.
Розрахунковий дефіцит капіталу "дочки" російського Ощадбанку за базовим сценарієм становив 1,44 млрд грн, за негативним - 4,759 млрд грн. До 1 вересня, у результаті вжитих заходів, у фінустанови зникла потреба в додатковому капіталі.
У 2019 НБУ проводив стрес-тестування 29 фінустанов, на які загалом припадає понад 90% активів банківської системи.
Як наголошується в повідомленні Нацбанку, надалі центробанк повторно перегляне необхідні (цільові) рівні капіталу для банків за підсумками першого півріччя 2020 року, якщо ухвалені банками заходи приведуть до зниження ризиків їхньої діяльності.