РФ може квотувати імпорт щебеню з Білорусі, щоб припинити "транзит" України

Російські чиновники задумалися про введення квот на постачання щебеню з Білорусі, який на ділі частково є "транзитом" з України.
Саме Україна традиційно була головним постачальником імпортних нерудних матеріалів РФ з часткою близько 90%. У 2015 році Росія запровадила ліцензування імпорту, в результаті обсяги постачання нерудної продукції з України скоротилися з 20,2 млн тонн у 2014 р. до 2,1 млн тонн у 2017 р. У грудні 2018 р., вводячи санкції на українські товари, Росія в позиції "галька, гравій, щебінь" зробила виняток для твердих порід щебеню. Підтвердження щодо відповідності ввезеної продукції видає Мінпромторг. У 2019 році міністерство видало висновок на підтвердження відповідності на 1,7 млн тонн щебеню.
Проте починаючи з 2016 р. українська нерудна продукція пішла в Росію через Білорусь. Якщо в 2014 р. імпорт із Білорусі становив 2,7 млн тонн, то у 2016 р. він підскочив до 7,4 млн тонн, у 2017 р. становив майже 10 млн тонн. Мінпромторг, з'ясувавши, що ті два гранітні кар'єри, які працюють у Білорусі, користуються лише станціями Ситниця та Житковичі, запропонував Російській залізниці погоджувати заявки на перевезення щебеню лише з цих станцій. Проте постачання через інші станції - Пхов, Березіна, Степ’янка, Придвінська, Горинь, Круговець - наразі тривають, йдеться в доповіді, яку Мінпромторг, виконуючи доручення віце-прем'єра РФ Дмитра Козака, підготував і розіслав у відомства.
У документі, з яким ознайомилося джерело "Інтерфаксу" в одному з відомств, йдеться про пропозицію Федеральній митній службі встановити квоту на перевезення щебеню з Білорусі в РФ з урахуванням російських потреб і вироблення продукції в самій Білорусі. Для обговорення цієї ідеї Мінпромторг запропонував скликати нараду за участю представників ФМС і РЗ.
Листа було підготовлено з урахуванням позицій зацікавлених федеральних органів виконавчої влади, а пропозицію про квотування було дано ФМС як один із можливих заходів мінімізації переміщення на територію Росії українського щебеню під виглядом білоруського, повідомили "Інтерфаксу" в прес-службі Мінпромторгу.
"Усі можливі заходи обговорюватимуть із зацікавленими федеральними органами виконавчої влади та організаціями", - сказав представник міністерства.
У РЗ від коментарів відмовилися.