Інтерфакс-Україна
11:24 27.11.2024

Громади у 2019-2024 рр. недоотримали 522 млн грн через приватизацію комунального майна шляхом викупу - TI Ukraine

2 хв читати

Економічний ефект від застосування механізму викупу суттєво нижчий, як порівняти з приватизацією об'єктів на конкурентних засадах, використання механізму викупу призвело до недоотримання бюджетами громад близько 522 млн грн із січня 2019 до листопада 2024 року, ідеться в дослідженні Transparency International Ukraine.

За період з 2019 до 2024 року у 82 містах України приватизували 3082 об'єкти комунальної власності. Майже половину з них (1500 об'єктів) продано в шістьох містах України: Дніпрі (359), Львові (343), Одесі (314), Києві (182), Харкові (181) і Кривому Розі (121).

Згідно з даними, отриманими від ОМС, з 2019 року понад 41% усіх приватизованих об'єктів комунальної власності перебував в оренді перед продажем. Левову частку з них - 1083 (майже 85%) - придбано через механізм викупу орендованого майна. Водночас сума ціни продажу таких об'єктів становила лише трохи більше ніж чверть (1,23 млрд грн) від загальної вартості всіх приватизованих об'єктів (4,77 млрд грн).

Аналіз отриманої від ОМС інформації щодо приватизації комунального майна свідчить, що вартість об'єкта, придбаного на аукціоні, перевищує ціну продажу об'єкта, приватизованого шляхом викупу, в середньому на 45%. З урахуванням відповідного показника бюджети міст, які застосовували механізм викупу, за майже шість років могли втратити приблизно 552 млн грн. Отже, економічний ефект від застосування механізму викупу є суттєво нижчим порівняно з приватизацією об'єктів на конкурентних засадах.

У дослідженні рекомендовано змінити підхід до приватизації об'єктів комунальної власності та виключити право орендаря на викуп майна у позаконкурентний спосіб. Як альтернативу пропонують механізм проведення аукціону із застосуванням переважного права орендаря придбати майно за найвищою ціною, яка була запропонована на аукціоні. Таку практику вже застосовують в окремих галузях, зокрема земельних торгах.

Відповідний механізм у приватизації запропоновано в законопроєкті №12230, TI Ukraine підтримує його ухвалення парламентом для забезпечення ефективнішого управління комунальним майном.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Наступного тижня Україна завершить сезон відбору газу та зосередиться на підготовці до зими – ексміністерка енергетики

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

Україна може переглянути податкову базу у 2026 р. через розрив у зовнішньому фінансуванні - Гетманцев

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА