"Метінвест" є джерелом найбільших обсягів сировини для виробництва "зеленої сталі" в Європі - СЕО
Українська гірничо-металургійна група "Метінвест" з гарною ресурсною базою в Кривому Розі є джерелом найбільших обсягів сировини для виробництва "зеленої сталі" в Європі, цю базу можна покращити, однак необхідне значне зменшення воєнних ризиків для інвестицій у цьому напрямі, заявив генеральний директор холдингу Юрій Риженков в інтерв'ю телеканалу Bloomberg Television.
"Звісно, ми маємо дочекатися, поки воєнні ризики значно зменшаться, щоб ми могли робити значні інвестиції в Україні. Водночас ми розглядаємо можливість будівництва або придбання нових потужностей із виробництва зеленої сталі за межами України, які будуть працювати на українській сировині. Один із таких заводів ми плануємо побудувати в Італії. Але ми також відкриті до інших можливостей, включно з придбанням активів у сусідніх країнах", - сказав топменеджер.
Він зазначив, що стратегія "Метінвесту" полягає в тому, щоб розвивати виробництво "зеленої сталі" в Україні.
При цьому він зазначив, що останнім часом країна зазнає значних атак з боку агресора, і це призвело до перебоїв у роботі активів.
"Інфраструктура країни зазнає атак із кінця весни цього року, й ми вже покладаємося на імпорт електроенергії та на власну генерацію для роботи наших активів. На жаль, атака, яка сталася в понеділок, спричинила перебої в нашій роботі. Але більшість великих промислових компаній уже мають план "Б" або план "В" для роботи під час таких атак", - зазначив СЕО.
Так, "Метінвест" має власну генерацію, що дає змогу уникнути будь-яких технологічних катастроф у разі відключення е/е. Тому група може або виводити підприємства в простій, або чекати, доки постачання е/е відновиться. Але зараз загалом в Україні дуже ненадійне електропостачання.
Говорячи про виробництво, гендиректор констатував, що до повномасштабної війни "Метінвест" виробляв близько 14 млн тонн сталі на рік, зараз - близько 5,5-6 млн тонн.
Продукція переважно реалізовується українським споживачам - країна все ще має досить розвинену машинобудівну галузь, а також будівництво. Крім того, значні обсяги сталі експортуються європейським споживачам - це переважно Середземноморський регіон і Східна Європа - Польща, Словаччина, Румунія та Болгарія.
Риженков додав, що повернутися до довоєнних обсягів виплавки сталі практично неможливо, оскільки у виробництві брали участь два великих меткомбінати в Маріуполі - "Азовсталь" і ММК ім. Ілліча. Вони зруйновані, і поки що про їх відновлення не йдеться.
"Ми розглядатимемо можливість будівництва нових заводів із виробництва "зеленої сталі" або метзаводів із випуску декарбонізованої сталі. Це майбутнє української метпромисловості. До речі, зараз ми працюємо над будівництвом такого заводу в Італії. Цей пілотний проєкт, який ми реалізуємо в партнерстві з компанією Danieli, стане основою для масштабування, коли розпочнеться відновлення України та будівництво нових потужностей", - уточнив керівник компанії.
За його словами, наразі в Україні дуже низьке споживання сталі - близько 100 кг на людину на рік, тоді як у Східній Європі - 300-500 кг/особу на рік. Тобто, Україна може збільшити споживання сталі приблизно в три-п’ять разів. До того ж, навіть зараз Україна експортує близько 80% виробленої сталі. Отже, обсягів, які Україна виробляє зараз, буде достатньо для задоволення внутрішнього попиту, навіть якщо країна досягне світових орієнтирів.
Відповідаючи на запитання щодо цін на сталь і руду у світі, гендиректор пояснив, що це природна циклічність металургійної промисловості, яка існує від моменту її становлення кількасот років тому. Циклічні коливання характерні для галузі.
"Ми бачимо, що багато виробників, особливо в Китаї, уже виготовляють і продають продукцію нижче від собівартості. А це означає, що ми досить близько до дна циклу. Але в метпромисловості може статися що завгодно. Ми стали свідками дуже вдалого 2021 року, але в минулому в металургії були й дуже складні роки. Сподіваюся, ми перебуваємо в нижній точці циклу й готові вийти з неї", - сказав Риженков.
"Метінвест" є вертикально інтегрованою групою з видобувних і металургійних підприємств. Підприємства групи розташовані здебільшого в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Дніпропетровській областях.
Основними акціонерами холдингу є група "СКМ" (71,24%) і "Смарт-Холдинг" (23,76%), які спільно керують ним.
ТОВ "Метінвест Холдинг" - керуюча компанія групи "Метінвест".