19:36 25.07.2024

Настав час сідати за розробку індивідуальних стратегій вкладень банків у держоблігації - голова НБУ

3 хв читати
Настав час сідати за розробку індивідуальних стратегій вкладень банків у держоблігації - голова НБУ

Банківська система України зберігає потенціал нарощування вкладень в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), однак для його реалізації необхідно розпочати розробку індивідуальних стратегій вкладень банків, як це передбачають досягнуті в межах програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ) домовленості, вважає голова Національного банку України Андрій Пишний.

"Якраз час сідати за розробку цих індивідуальних стратегій", - сказав він на брифінгу в четвер, зазначивши, що свідченням тому є падіння попиту на первинних аукціонах цього тижня до 1,4 млрд грн - мінімуму за останні півтора року.

"Я не схильний вважати, що це діагностує якусь проблему, але, насправді, можливо, сигналізує про необхідність концентрувати свої зусилля і розпочати власне ту стратегію, яка запрограмована в межах меморандуму з Міжнародним валютним фондом - індивідуальні стратегії", - додав Пишний.

За його словами, ці індивідуальні стратегії передбачають, зокрема, ретельний аналіз спроможності державних банків узяти максимально ефективну та розширену участь у покритті потреби державного бюджету за рахунок їхньої активної участі у внутрішньому борговому ринку. "Це, можливо, потребуватиме певного перегляду, модифікації політики власності та визначення чітких стратегічних настанов для державного банківського сектору", - вважає голова НБУ.

Він нагадав, що вже накопичено відповідний досвід стимулювання, який полягає у взаємодії мікс-політик як з боку Нацбанку, так і з боку уряду.

Як ще один приклад реалізації потенціалу нарощування вкладень в ОВДП він назвав зростання ОВДП у власності фізосіб із 30 млрд грн на початку 2023 року до 63 млрд грн зараз.

"Тобто ми вміємо стимулювати цей процес, ми вміємо забезпечити його. Глибина ринку, на нашу думку, дає змогу використовувати цей потенціал. Але так, це питання концентрації зусиль, злагоджених дій, індивідуальних стратегій і відповідного підходу", - наголосив Пишний.

Голова Нацбанку зауважив, що амбітне завдання, яке НБУ ставить перед собою на наступні пів року, - забезпечити фінансування додаткової бюджетної потреби без використання емісійних джерел покриття бюджетного дефіциту.

"Я бачу розуміння з боку уряду, і нам потрібно попрацювати над реалізацією цього бачення. Банківська система має достатній потенціал для того, щоб покрити потребу, яка формується за рахунок внутрішніх джерел", - укотре зазначив Пишний.

Як повідомлялося, внесений урядом минулого тижня проєкт поправок до держбюджету-2024 передбачає нарощування чистих вкладень банків в ОВДП ще на 220 млрд грн - сумарні запозичення на внутрішньому ринку планується збільшити з 525,9 млрд грн до 686,1 млрд грн, тоді як погашення скоротити з 444,5 млрд грн до 384,6 млрд грн.

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій уточнив, що роловер на ринку ОВДП за підсумками півріччя становив 124%, а в абсолютному вираженні чисте фінансування сягнуло близько 45 млрд грн. За його словами, з початку липня роловер зріс до 135%: залучення становило 27 млрд грн при погашенні 10 млрд грн.

"Ми вважаємо пріоритетом ринкові залучення. Є відповідний рівень ліквідності в системі, тому потрібно працювати з Мінфіном, перш за все, з банками і аналізувати групи банків, з якими можна більш активно комунікувати, співпрацювати в частині залучення. Насамперед, це, безумовно, банки державного сектору", - зазначив Гелетій.

Він додав, що необхідно зрозуміти, яким буде графік витрат, і на цей графік накласти можливі залучення в частині чистого фінансування.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Прем'єр України назвав складною і непростою роботу з місією МВФ щодо 5-го перегляду програми EFF

MOL домовилася про транспортування нафти з РФ трубопроводом "Дружба" через Білорусь і Україну

РФ атакувала енергооб'єкти у восьми областях, що призвело до тимчасових відключень споживачів, - Міненерго

Британська Cadogan диверсифікує бізнес в Україні генерацією е/е

Кадрове питання є критичним для ринку будматеріалів - думка

"Укрнафта" скасувала 11 тендерів на газопоршневі установки через відсутність пропозицій

Попит на будматеріали сповільнився після стрибка минулого року - дані асоціацій

Геополітична невизначеність може заважати економічному розвитку ЄС - доповідь

Українські агровиробники можуть забезпечити до 95% потреби армії - Мінагрополітики

НБУ дозволив купівлю валюти торговельними майданчиками для сплати ПДВ у ЄС під час продажу туди українських товарів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА