14:30 17.05.2023

Подих весни: чи збираються дощові хмари?

3 хв читати
Подих весни: чи збираються дощові хмари?

Основні економічні тенденції̈ та очікування у квітні 2023 за результатами "Нового щомісячного опитування підприємств", #NRES  

В травні результати роботи хороші, а очікування на найближче позитивні, хоча і менш оптимістичні, ніж у попередньому місяці - такі основні результати  дванадцятої хвилі  "Нового щомісячного опитування підприємств", презентація яких відбулась  15 травня 2023 року. 

Виробничі показники діяльності підприємств продовжують зростати, натомість очікування на наступні 3 місяці хоч і позитивні, але трохи погіршилися.  

Невизначеність у 6- та 3-місячній перспективі продовжує зменшуватися (за виключенням експорту та зайнятості)  

Очікувані зміни відповідно до фінансово-економічної ситуації і загально економічного середовища, починаючи від грудня, коли були найгірші очікування, почали зростати. Попереднього місяця більшість респондентів очікували покращення, зараз показники стали трішки гірше. Але варто зауважити, що досі залишаються позитивними хоч і нижчими за минулий місяць. 

За словами, Оксани Кузяків, виконавчої директорки ІЕД, — "віддалене майбутнє продовжує бути незрозумілим для бізнесу, невизначеність дуже висока і навіть зросла на декілька відсотків в квітні порівняно до березня місяця." В квітні підприємства продовжували відновлення виробництва і цей показник свідчить про те що ми зафіксували максимально високий показник відновлення відповідно до того, що було до війни. Але очікування і плани залишаються досить обережними на наступні 2 роки. 

Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД зауважив під час презентації, що в топі перешкод для бізнесу залишається зростання цін на сировину, матеріали та товари. Також суттєвими перешкодами є складнощі з перевезенням сировини та товарів на території України. Бізнес відчуває зменшення попиту на продукцію та послуги. З іншого боку проблема з перебоями тепло-, водо- та електро- постачанням практично зникла. 

Зміни за останній рік, фінансово-економічні показники в 22-у році значно впали і починаючи від березня показник покращився, в квітні також має додатні значення. Ситуації на великих підприємствах суттєво краще ніж на підприємствах іншого розміру. Цього місяця найнижчий результат спостерігається у малого бізнесу. 

У квітні підприємства прискорили відновлення, найвищою за останній рік є частка підприємств, що працюють майже на повну, та на повну потужність. 

Частка підприємств, які взагалі не працюють, залишається без істотних змін від минулого літа (3% у квітні)  

Тенденція до зростання зберігалася 4 місяці поспіль але у квітні порівняно з березнем дещо знизився: з 0,19 до 0,14.  

У квітні порівняно з березнем частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зменшилася з 60,1% до 50,2%  

Частка підприємств, які планують скорочувати виробництво, зросла з 3,8% у березні до 6,1% у квітні . Частка підприємств, які планують зберегти обсяги виробництва в найближчі місяці на попередньому рівні, зменшилася з 36,1% до 43,8%  

Після зменшення минулого місяця, підприємства знову повідомляють про посилення проблем із пошуком персоналу (як кваліфікованого, так і некваліфікованого).  

Деякі підприємства досі не можуть відновити експортну діяльність, зокрема  16% експортерів не експортували протягом останніх 12 місяців, хоча експортували до війни (13% станом на березень). При експорті мікробізнес досі стикається з більшими проблемами - 44% мікропідприємств не експортували протягом останніх 12 місяців. Найбільше постраждали експортери-виробники будматеріалів та металургійні підприємства, найменше – легка промисловість  

Інші результати опитування в презентації : http://www.ier.com.ua/ua

Також відео презентації можна подивитися тут: https://fb.watch/kz3Ny3t_Uu/ 

 Довідково: "Польовий" етап 12-ої хвилі тривав із 17 – 30 квітня, 2023 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи в квітні з березнем 2023 року, того чи іншого показника на момент проведення опитування (квітень 2023 року) та давали прогнози на наступні 2 - 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року). Опитувані давали прогнози на наступні 3 місяці роботи.  

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА