НАБУ не виправдало очікувань суспільства щодо боротьби з топкорупцією - експерти
Київ. 31 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – За 10 років своєї діяльності Національне антикорупційне бюро (НАБУ) не виправдало сподівань суспільства щодо боротьби з корупцією, є зловживання інститутом агентів, стверджують експерти та правозахисники.
"Все суспільство… мало величезні сподівання щодо діяльності НАБУ… Переважна більшість громадян споглядали за становленням НАБУ і САП", - сказав засновник волонтерської групи "Народний тил", колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в понеділок.
"З перших кроків стало зрозуміло, що НАБУ полює на жирну рибу – чиновників високого рангу... Але час сплинув… і практично відсутні вироки", - додав він, при цьому уточнивши, що винесені вироки не стосуються топчиновників.
Крім того, стверджує Тука, в НАБУ є "зловживання інститутом агентів", тобто провокації на скоєння злочину.
"З моєї точки зору незалежність НАБУ зараз абсолютно втрачена… Апарат переслідування", - зазначив він.
Адвокат, правозахисниця, член Ради внутрішньо-переміщених осіб при КМДА Тетяна Іванова своєю чергою додала: "Проблема з провокацією НАБУ настільки серйозна, що якщо відкрити Реєстр судових рішень, то… фактично по кожному другому рішенню встановлено, що була провокація хабаря, при чому по найбільш резонансних справах".
"Справа судді Чауса дійшла до Верховного суду і вже остання інстанція винесла вирок і засудила суддю до позбавлення волі на 10 років. Але вони (суд) встановили в своєму рішенні, що провокація мала місце", - наголосила Іванова.
Адвокат адвокатського об’єднання "Доктрина права" Ігор Сидоренко своєю чергою додав: "Ті всі риси, що притаманні працівникам прокуратури, автоматично перейшли до НАБУ, оскільки фактично йдеться про те, що люди змінили місце роботи – перейшли з одного органу до іншого".
За його словами, є численні дисциплінарні провадження і внутрішні розслідування щодо працівників НАБУ.
"Бачимо, що антикорупційний орган поступово сам перетворюється на джерело корупції. Чи варто реформувати цей орган, змінювати підходи до формування його персонального складу? ... Це треба робити. Замість боротьби з корупцією бачимо імітацію цієї боротьби", - зазначив Сидоренко.
Разом з тим він наголосив, що ця проблема властива не лише НАБУ.
Економічний експерт, кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко додав, що не було сенсу створювати НАБУ як виконавчий орган окремим законом: "Проблема не стільки в нефаховості, скільки в тому, в який спосіб було створено цю організацію (НАБУ – ІФ-У), задля чого".
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=7Y2WNkI0-Tg