Готові проєкти ВЕС на 4 ГВт дають змогу повністю виконати Нацплан розвитку ВДЕ до 2030 р. - голова УВЕА
![Готові проєкти ВЕС на 4 ГВт дають змогу повністю виконати Нацплан розвитку ВДЕ до 2030 р. - голова УВЕА](https://media.interfax.com.ua/media/thumbs/images/2025/01/ecmqx/M3yseD96-5ut.jpg)
Інвестори і девелопери 2024 року підготували найбільше за останні п'ять років проєктів вітроенергетики - на 4 ГВт, що дає змогу повністю виконати Національний план розвитку ВДЕ, повідомив голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.
"З одного боку, я називав 2024 рік провальним, тому що за останні п'ять років було введено в експлуатацію найменшу кількість вітроенергетичних потужностей. Це 20,6 МВт, лише чотири вітротурбіни. Але, з іншого боку, саме за останні п'ять років сьогодні найвищий показник готових до будівництва проєктів на рівні 4 ГВт", - сказав він на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" на тему "Сонце, вітер, біогаз: як "зелена" енергетика допоможе Україні вистояти у 2025 році" в четвер.
Конеченков звернув увагу, що затверджений 2024 року в межах кліматичної стратегії Національний план розвитку ВДЕ передбачає встановлення саме 4 ГВт додаткових потужностей ВЕС до 2030 року.
"Тобто, сьогодні ринок вітроенергетики готовий виконати національний план", - зазначив Конеченков.
Водночас він сказав, що наразі дещо покращилася ситуація з погашенням боргів ВДЕ-генерації минулих періодів, що становили, за його словами, на середину грудня 2024 року 35 млрд грн.
Крім того, за його словами, сектор ВДЕ очікує стабільного забезпечення оплати зеленої е/е у 2025 році завдяки ухваленню тарифу НЕК "Укренерго" на передачу, який враховує більшість витрат ВДЕ.
"Ми очікуємо, що ситуація покращиться у 2025 році, тому що регулятор НКРЕКП ухвалив тариф на передачу (686,23 грн/МВт*год - ЕР), який не буде цього року збільшувати боргів", - наголосив Конеченков.
Водночас, за словами глави УВЕА, необхідно підвищити квоту для вітроенергетики на так званих "зелених аукціонах", на яких вона розподіляється в межах державної підтримки.
"Якщо знову-таки повертатися до ухваленого Національного плану розвитку ВДЕ, який передбачає саме 4 ГВт ВЕС протягом п'яти років, то аукціони мають надавати нам річні квоти на рівні 800 МВт. Тоді ми можемо сказати, що нацплан буде виконано", - наголосив Конеченков.
Як повідомлялося з посиланням на Конеченкова на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" 12 грудня, від початку 2024 року в Україні введено в експлуатацію до 20 МВт нових потужностей вітрових електростанцій (ВЕС), зокрема, дві турбіни по 5,5 МВт кожна ТОВ "Еко Оптіма" і дві по 4,8 МВт у вітропарку "Островський" ТОВ "Вітряні парки України". Також у країну з початку року було ввезено 24 МВт старих вітротурбін.
У 2023 році в Україні в експлуатацію було запущено 238 МВт нових потужностей ВЕС.
Згідно з розпорядженням Кабміну від 29 листопада 2024 року №1195-р, квота "зелених" аукціонів для ВЕС на 2025 рік становить 100 МВт, далі, до 2029 року включно, - 250-290 МВт.