УВКБ ООН підтримує відкриття центрів захисту прав людини по всій країні у партнерстві з Офісом Омбудсмана України
В рамках тісної співпраці між Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та Офісом Уповноваженого з прав людини в Україні регіональні центри захисту прав людини допомагають зробити правову допомогу доступнішою для кожного.
© Rokada
Вчора Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, разом з головою Чернівецької ОДА Русланом Запаранюком, головою Чернівецької обласної ради Олексієм Бойком та Представницею УВКБ ООН в Україні Кароліною Ліндхольм Біллінг відкрили регіональний Центр захисту прав людини у місті Чернівці.
Приміщення було відремонтовано та обладнано за підтримки УВКБ ООН через неурядову організацію-партнера – БФ «Рокада». Центр слугуватиме ресурсом для людей у регіоні, включно з внутрішньо переміщеними людьми, особами, що повертаються, та людьми, які зазнають ризику втрати громадянства. В центрі вони зможуть отримати консультаційні послуги та інформацію про доступ до основних прав та громадських ініціатив.
Завдяки цим центрам важлива робота із забезпечення прав людини стає доступнішою для всіх, зокрема через інформування та підтримку тих, хто цього найбільше потребує.
Спільно з іншими партнерами, УВКБ ООН постійно підтримує відкриття регіональних центрів та офісів захисту прав людини по всій країні, ремонтуючи приміщення, в тому числі роблячи їх доступними для маломобільних груп населення, а також надаючи меблі, ІТ-обладнання та інші базові зручності. Наприклад, УВКБ ООН надало підтримку центрам у Черкасах, Чернігові, Чернівцях, Івано-Франківську та Вінниці, наразі робота триває в Ужгороді, а також у Хмельницькій, Одеській та Волинській областях.
Партнерство та спільна робота між Омбудсменом України та УВКБ ООН розпочалась у 2010 році й була офіційно закріплена підписанням Меморандуму про взаєморозуміння у серпні цього року. У розпал повномасштабної війни, що несе численні трагедії, зобов’язання захищати права всіх людей, які живуть в Україні, вимагає особливої уваги до людей, які через війну стали вразливими, зокрема до тих, хто був змушений залишити свої домівки і людей з інвалідністю та обмеженою здатністю пересуватися.
«Відправною точкою для захисту прав людини є те, що люди повинні знати свої права, як їх реалізувати, а також те, що послуги та консультації повинні бути доступними для всіх. Розширення мережі центрів захисту прав людини по всій країні дає нам більше можливостей досягти цієї мети. Ми в УВКБ ООН дуже раді бути частиною процесу регіоналізації офісу Омбудсмена і поширювати нашу співпрацю на регіональному рівні. Забезпечення рівного доступу всіх людей до своїх прав і основоположних свобод, а також можливості отримувати консультації в безбар’єрних та гідних умовах є важливішим, ніж будь-коли, під час цієї жахливої війни», – сказала Представниця УВКБ ООН в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг.
«Офіс Омбудсмана розширює роботу в регіонах і відкриває новий Центр захисту прав людини у Чернівецькій області. Це — доступний простір для кожного і кожної, щоб допомогти у разі порушення прав людини в регіоні. Акцентую, що минулого року в Чернівецькій області збільшилася кількість звернень на 80%, а завдяки новому простору громадянам буде ще легше звертатися до нас. Вдячний партнерам, УВКБ ООН, а також Благодійному фонду «Рокада» за співпрацю та підтримку у створенні цього простору!», — зазначив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Від початку повномасштабного вторгнення співпраця між УВКБ ООН та Офісом Омбудсмена України охоплює широкий спектр питань: від розробки інформаційних матеріалів для конкретних вразливих груп для підвищення обізнаності про їхні права, наприклад, як зареєструватися як внутрішньо переміщена особа або отримати доступ до медичної допомоги, до розбудови потенціалу та розробки стратегій, і, що важливо, до адвокації прав вимушено переміщених осіб та осіб без громадянства. Крім того, було здійснено сотні спільних моніторингових візитів до місць компактного проживання для перевірки умов проживання ВПО, які там розміщені.