07:02 21.05.2022

21 травня: Цей день в Україні та в світі

5 хв читати
21 травня: Цей день в Україні та в світі

ДЕНЬ 87 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 87 RUSSIAN AGRESSION

21 травня у світі відзначають Міжнародний день чаю, Всесвітній день культурної різноманітності в ім'я діалогу та розвитку, а ще – Міжнародний день космосу. В Україні – День Європи та День науки. В Чорногорії – День Незалежності. В Болгарії – День рівноапостольного царя Костянтина та матері його цариці Олени. У Греції - Піровассія, день вогнеходіння. Ще цього дня, в 1502 році, іспанський мореплавець Жуан да Нова відкрив острів Святої Єлени, а в Парижі, в 1904, було засновано Міжнародну федерацію футболу – ФІФА.

Православна церква вшановує пам'ять Іоанна Богослова, покровителя авторів, редакторів і видавців.

Також сьогодні у різні роки відбулися події, які вплинули на перебіг світової історії.

Міжнародний день чаю

Генеральна Асамблея ООН у грудні 2019 року своєю резолюцією проголосила 21 травня Міжнародним днем чаю.

Батьківщиною чаю вважається північний схід і південний захід Китаю та північні райони М'янми, а найбільш ранній час його вживання припадає на період 5000-річної давності.

Для країн Південно-Східної Азії чай давно став невід'ємною частиною культури, де у кожній країні сформувалися власні традиції чаювання та приготування цього чарівного напою, різноманітність сортів якого пов'язано зокрема і з дотриманням різних способів окиснення та ферментації.

Враховуючи популярність напою, його роль у традиційній культурі багатьох народів світу, а також той факт, що виробництво чаю дозволяє підтримувати економічний добробут у низці регіонів світу та є основним джерелом доходу для мільйонів людей, багато міжнародних організацій запропонували ще наприкінці 1990-х років заснувати Міжнародний день чаю.

Після Всесвітніх Громадських форумів, що відбулися в Мумбаї в 2004 році і Порту-Алегрі в 2005-му, почали відзначати День чаю, обравши датою святкування 15 грудня, нагадуючи про те, що в чайній індустрії ще достатньо проблем, що вимагають уваги і вирішення . Цю дату пов'язували і з подіями 16 грудня 1773 року, що увійшли в історію під назвою "Бостонське чаювання".

Початкова дата відзначалася в країнах-виробниках чаю: Індії та Шрі-Ланці, у Бірмі, Китаї, Танзанії, Кенії та низці інших держав.

А 19 грудня 2019 року Генасамблея ООН проголосила день 21 травня Міжнародним днем чаю, закликавши Організацію з питань продовольства та сільського господарства (FAO) стати на чолі заходів щодо його щорічного проведення. З 2020 року це свято проводиться щорічно на офіційному рівні.

Міжнародний день космосу

Єдине у світі свято, оголошене за межами Землі, з космосу.

Міжнародний день Космосу встановив Ендрю Томас, астронавт зі США в 1998 році. Але найбільш унікальним є те, що про це Ендрю Томас оголосив просто в космосі, коли перебував на борту орбітальної станції "Мир".

Всесвітній день культурного розмаїття для діалогу та розвитку

Всесвітній день культурного розмаїття для діалогу та розвитку — це міжнародне свято ООН, яке сприяє просуванню питань різноманіття . Відзначається 21 травня. Генеральна Асамблея ООН проголосила це свято завдяки Універсальній декларації ЮНЕСКО про культурне різноманіття в листопаді 2001 року. Воно було проголошене Резолюцією ООН 57/249.

День розмаїття — це можливість допомогти громадам зрозуміти цінність культурного різноманіття та навчитися жити разом у гармонії. Цей день був створений як наслідок руйнування статуй Будди Баміяна в Афганістані в 2001 році.

День Європи в Україні

День Європи в Україні відзначається щороку третьої суботи травня з 2003 року.

Загалом День Європи відзначається Євросоюзом 9 травня, а відправною точкою на шляху до встановлення цього свята вважається Декларація Шумана.

9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об'єднати вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки), і віддати їх у керування новій наднаціональній структурі. Це стало наріжним каменем Європейської федерації.

Завдяки об'єднанню економічних зусиль та розподілу досягнутих результатів європейські країни уникли накопичення військової могутності одна проти одної, що й забезпечило мир у Європі.

У квітні 2022 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроєкт, згідно з яким святкування Дня Європи в країні рекомендується перенести на 9 травня, щоб відзначати його одночасно з державами Європейського Союзу.

День науки в Україні

Третьої суботи травня в Україні відзначається професійне свято науковців — День науки. Його встановлено Указом Президента № 145/97 від 14 лютого 1997 року.

Вищою державною науковою організацією України є Національна академія наук України (НАН України), утворена 27 листопада 1918 року. Свого часу вона була однією з найбільших республіканських академій, які працювали в Радянському Союзі.

Сьогодні НАН України включає понад 170 наукових установ, у яких працюють майже 35 тисяч осіб (загальна чисельність працюючих з урахуванням організацій дослідно-промислової бази та сфери обслуговування становить приблизно 40 тисяч осіб).

НАН України опікується дослідженнями у сфері технічних, природничих, гуманітарних та суспільних наук. У структурних рамках Академії працюють регіональні наукові центри.

Ще цього дня:

1916 - У Великій Британії вперше у світовій практиці запроваджено "літній" час;

1918 - У Києві представники різних партій сформували Український національно-державний союз;

1918 - Створено Всеукраїнську раду профспілок;

1919 - В Україні більшовики націоналізували всі річні та морські корабельні підприємства;

1928 - Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образу Міккі Мауса;

1992 - Кримський парламент скасував референдум про незалежність Криму, який планували на серпень;

2006 - На референдумі населення Чорногорії проголосувало за незалежність від Сербії.

Церковне свято

Апостол Іоанн Богослов - улюблений учень Ісуса Христа та автор "Одкровення Іоанна Богослова".

Вважають, що молитва, піднесена святому, рятує від отруєння, адже і сам Апостол Іоанн, викликаний в Рим імператором Доміціаном, прийняв отруту, яка на нього не подіяла.

Щороку з могили святого апостола Іоанна у цей травневий день проступав тонкий порох, який віряни збирали і зцілювалися ним від хвороб. Тому Церква святкує пам'ять святого апостола Іоанна Богослова 21 травня.

Іменини: Адріан, Арсеній, Іван.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Росіяни ввечері вдарили ракетою по передмістю Одеси, загинула подружня пара

США допомагають Україні захистити АЕС від російської загрози

Радник Байдена Салліван анонсував суттєвий пакет допомоги для України до кінця вересня

Глава військової розвідки України називає постачання КНДР снарядів Росії критичною проблемою

Радник Байдена Салліван обіцяє підтримку Україні до останніх днів повноважень президента

Глава військової розвідки заявляє про бажання РФ завершити війну до 2026 року

Байден планує наприкінці вересня обговорити із Зеленським стратегію успіху у війні - радник Байдена Салліван

Зеленський у День кіно подякував усім, хто мовою кіно дає світові правдиве знання про цей час

Зеленський поінформував конгресменів США про поточну ситуацію в Україні

Зеленський: тримаємо позиції в Донецькій області, як би це не було важко

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА