Інтерфакс-Україна
10:38 30.10.2024

Незалежна комісія ООН: Катування РФ щодо українців прирівнюються до злочинів проти людяності

3 хв читати
Незалежна комісія ООН: Катування РФ щодо українців прирівнюються до злочинів проти людяності

Російська влада продовжує застосовувати проти українських цивільних осіб і військовополонених катування, які кваліфікуються як воєнні злочини, заявили члени Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні у своїй останній доповіді для Генеральної Асамблеї ООН.

"На підставі отриманих доказів можна стверджувати, що російська влада діяла в рамках скоординованої державної політики застосування катувань проти українських цивільних осіб і військовополонених і в такий спосіб вчинила злочин проти людяності", - заявив голова Комісії Ерік Месе.

Раніше Комісія встановила, що застосування російською владою катувань кваліфікується як воєнний злочин. Додаткові випадки катувань щодо українських цивільних осіб і військовополонених підтвердили їх застосування на всіх підконтрольних Росії територіях України та в слідчих ізоляторах у РФ, які були об'єктом розслідування Комісії.

У своїх попередніх доповідях Комісія дійшла висновку, що практика застосування катувань з боку російської влади була широко поширена. Загальні закономірності свідчать про систематичний характер цих дій і охоплюють такі категорії, як цільові групи осіб, цілі й методи застосування катувань.

Комісія виявила додаткові загальні елементи, які стосуються перенесення насильницьких практик з місць тримання під вартою в РФ до аналогічних установ на підконтрольних Росії територіях в Україні.

Колишні полонені постійно описували ті самі жорстокі методи, спрямовані на залякування, придушення, приниження, примушування й покарання.

Докази далі демонструють, що російська влада задіяла працівників окремих служб та органів безпеки з РФ у різних місцях тримання під вартою, які розташовані на окупованих територіях в Україні. Працівники цих служб та органів діяли скоординовано й з чітким розподілом обов'язків під час катувань.

Крім того, сексуальне насильство як форма катувань, здебільшого проти полонених чоловічої статі, було постійним явищем у місцях тримання під вартою, що перебувають під контролем російської влади. Один з полонених заявив, що щонайменше шість разів зазнавав ударів електрошокером по геніталіях.

Постраждалі й свідки неодноразово згадували про залучення високопоставлених посадових осіб виправних установ, а також про накази, отримані менш високопоставленим персоналом. Багато із цих працівників вдавались до катувань відкрито, з явним почуттям безкарності.

Постраждалі описували фізичний біль і травми з довгостроковими або непоправними наслідками, а також відзначили серйозні психологічні труднощі, з якими вони стикаються.

Комісія також встановила, що в місцях тримання під вартою, які перебувають під контролем російської влади, спостерігається загальна відсутність або відмова в наданні медичної допомоги полоненим, які були поранені, хворі або потребували лікування після катувань.

Український військовослужбовець розповів Комісії, що після серйозного поранення, якого зазнав внаслідок вибуху, його прохання про медичну допомогу були проігноровані. Через затримку в медичному лікуванні частину його стопи довелося ампутувати.

У доповіді наголошується, що безперервні масовані атаки РФ на енергетичну інфраструктуру України призвели до блекаутів, що зачепило мільйони цивільних людей. Ці відключення електроенергії, зокрема, серйозно обмежили доступ до медичної допомоги та освіти, особливо для дітей, людей похилого віку та осіб з інвалідністю або хронічними захворюваннями. Постраждалі відзначали відчуття стресу, тривоги та ізоляції.

Комісія продовжує розслідувати напади із застосуванням зброї вибухової дії, внаслідок яких постраждали цивільні особи та об'єкти обабіч лінії фронту, включно з медичними й культурними закладами, що перебувають під захистом міжнародного права.

"Ми знову наголошуємо на важливості притягнення винних до судової та позасудової відповідальності. Встановлення осіб і кримінальне переслідування злочинців є ключовим кроком для того, щоб покласти край безкарності, а також невід'ємною частиною здійснення правосуддя для постраждалих", - закликали в Комісії.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Наразі невідомо, чи планує Трамп прийняти запрошення відвідати Україну

Рада спростила механізм списання військового майна

За ініціативою України 27 листопада проголошено Міжнародним днем залучення до науки заради сталого розвитку

США відмінили ще 139 грантів на суму $214 млн – Рубіо

Шлях України до НАТО незворотній і "нічого не змінилося", але членство не буде частиною мирної угоди — Рютте

КНДР постачає Росії до 260 тис. боєприпасів на місяць – ЦПД

Зеленський доручив уряду опрацювати можливість зустрічі з іноземними партнерами у форматі "промисловий Рамштайн"

Україні необхідно напрацювати механізми обмеження доступу до російського контенту – нардеп Юрчишин

Поліція Київщини спільно з СБУ викрила священнослужителя, який "приватизував" церкву та майно на понад 7 млн грн

Новий Порядок здобуття середньої освіти призведе до закриття 64 із 174 освітніх закладів Херсонщини - ОВА

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА