Майже третина опитаних українців допускає відмову від частини територій, більше половини цього не сприймають - соцопитування КМІС
Частка опитаних українців, які допускають територіальні поступки РФ для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності, сягнула в травні 32%, ідеться в результатах опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 16-22 травня і 20-25 червня 2024 року.
Водночас неприйнятним за жодних умов такий варіант назвали 55% опитаних, а 13% не змогли визначитися з відповіддю.
У КМІС зазначають, що під час попередніх опитувань, які регулярно проводилися після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, аж до травня 2023 року допускали територіальні поступки 8-10% респондентів, а 82-87% називали їх неприйнятними, проте далі відсоток тих, хто їх допускав, почав поступово збільшуватися.
У територіальному розрізі готових до територіальних поступок не більше третини в усіх макрорегіонах. І також у всіх макрорегіонах більшість виступає проти поступок.
Серед тих, хто загалом готовий до поступок, 73% хочуть, щоб між Україною і РФ були закриті кордони, візи і митниці. Аналогічний показник серед тих, хто проти будь-яких поступок.
Водночас у КМІС зазначають, що формулювання про територіальні поступки не містить уточнення, які саме території можуть бути предметом поступок, також не йдеться про офіційне визнання приналежності певних територій до РФ і готовність до капітуляції. "Зазначене твердження вимірює, наскільки загалом українці готові обговорювати можливі параметри миру в контексті контролю територій", - ідеться в результатах дослідження.
У червні лише 8% опитаних назвали прийнятним гіпотетичний мирний пакет, що передбачає збереження за РФ контролю над усіма окупованими наразі територіями, відмову від вступу до НАТО, але водночас вступ до ЄС і фінансування відновлення з боку ЄС. 30% назвали такий пакет небажаним, але прийнятним, а 54% категорично неприйнятним.
Пакет, що передбачає збереження за РФ контролю над усіма окупованими територіями, але при цьому передбачає вступ України і до НАТО, і до ЄС, назвали прийнятним 10% опитаних, для 37% він небажаний, але прийнятний, для 38% категорично неприйнятний.
Гіпотетичний пакет, що передбачає вступ до НАТО і ЄС і збереження за РФ контролю над окупованими частинами Донецької та Луганської областей, а також Криму, прийнятний для 20% опитаних, 37% назвали його небажаним, але прийнятним, а для 33% він також неприйнятний категорично.
Під час дослідження було опитано 1067 респондентів у травні та 2008 респондентів у червні. Опитування проводили серед повнолітніх жителів підконтрольних уряду територій, із яких близько 2% переїхали з окупованих районів. Статистична похибка вибірки з імовірністю 0,95 і дизайн-ефектом 1,3 не перевищує 4,1% для результатів опитування, проведеного в травні. У червні респондентів було випадково розподілено на три еквівалентні підвибірки (644-694 респондентів кожна), для кожної похибка близько 5%.