Тютюнові виробники за потурання правоохоронців відновили нелегальну роботу після тримісячної паузи - Гетманцев
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики 4 жовтня звернувся до правоохоронців з проханням завершити розпочату роботу з припинення нелегального тютюнового виробництва у зв'язку з відновленням його роботи після 3-місячного простою, повідомив голова комітету Данило Гетманцев.
"На жаль, збувся найгірший сценарій: злочинна діяльність виробників на заході країни відновилася після тримісячного простою. Правоохоронна система не втрималася під тиском злочинців. І злочин відновився", - написав він у телеграм-каналі в суботу.
У рішенні комітету, яке Гетманцев передав агентству "Інтерфакс-Україна", зазначено, що завдяки скоординованим заходам Бюро економічної безпеки (БЕБ) і Державної податкової служби (ДПС) було встановлено, що впродовж тривалого часу посадовці п'яти підприємств виробників тютюнової галузі під прикриттям законної діяльності з виробництва тютюнових виробів налагодили протиправну схему незаконного виробництва необлікованих тютюнових виробів (як власних марок, так і відомих світових брендів). Надалі вони незаконно реалізовувалися на території України з використанням підроблених марок акцизного податку, а також постачалися контрабандним шляхом до країн ЄС, де надалі продавалися за готівкові кошти.
Зазначається, що протягом чотирьох місяців вживалися комплексні заходи щодо проведення обшуків на виробничих потужностях таких підприємств-виробників тютюнової продукції, вилучення зразків тютюнової продукції, проведення криміналістичних та судових експертиз (якими встановлено, що на обладнанні здійснювалося незаконне виготовлення тютюнових виробів), а також вживалися заходи з вилучення виробничих ліній, що використовувалися в нелегальному виробництві тютюнової продукції.
Комітет констатує, що такі заходи фактично унеможливили незаконне виробництво зазначеними компаніями тютюнової продукції. У результаті надходження до держбюджету акцизного податку з вироблених і ввезених тютюнових виробів у червні-липні цього року на 4,6 млрд грн, або 33,6% перевищили надходження за аналогічний період минулого року, а рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, за даними дослідження Kantar Україна, знизився з 25,7% у жовтні 2023 року до 14,6% у липні цього року.
"Однак, за наявними в Комітеті даними, є відновлення злочинної діяльності вітчизняних товаровиробників, які під час проведення обшуків на їхніх виробничих потужностях не надали можливості проведення експертиз обладнання щодо виготовлення на ньому нелегальної продукції (без марок акцизного податку)", - констатується в рішенні.
У зв'язку з цим комітет звернувся до директора БЕБ невідкладно проаналізувати випадки відновлення такої нелегальної діяльності та встановити винних у цьому співробітників БЕБ, якщо такі є, а до Державної податкової служби - вжити заходів щодо запобігання отриманню (подовженню дії) ліцензій на право виробництва тютюнових виробів особам, підозрюваним у скоєнні злочинів.
Крім того, комітет просить Нацполіцію і Держподатслужбу спільно перевірити роботу роздрібних точок продажу тютюновими виробами, направити пропозиції про підвищення штрафних санкцій за незаконну торгівлю тютюновими виробами.
Крім того, комітет просить Нацполіцію і Держподатслужбу спільно перевірити роботу роздрібних точок продажу тютюнових виробів, направити пропозиції про підвищення штрафних санкцій за незаконну торгівлю тютюновими виробами.
"ДПС, БЕБ негайно припинити зловживання на ринку рідин для електронних цигарок шляхом недопущення роздрібної торгівлі на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, які використовуються в електронних цигарках, та/або нікотином... окремо або в наборах", - ідеться також у документі.
"Тепер усе залежить від того, як суспільство і здорова частина держави відреагують на рецидив і подолають хворобу остаточно", - підсумував Гетманцев.