14:45 01.10.2022

Автор ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

У серпні стан платіжного балансу помітно покращився

3 хв читати
У серпні стан платіжного балансу помітно покращився

Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики України

 

У серпні вперше не лише з початку війни, а й з початку року, платіжний баланс зведено з профіцитом 3235 млн. дол. Профіцит сформовано як  за поточним, так і фінансовим рахунком.

На стороні рахунку поточних операцій, слід відмітити зростання експорту товарів порівняно з липнем на 16%, зокрема по:

  • продовольчим товарам – на 34%, у т. ч. зерновими – на 45,8%;
  • мінеральним продуктам (у т. ч. рудами) – на 4,5%;
  • продукції хімічної промисловості –  на 0,2%;
  • промисловим виробам – на 7,4%.

У серпні експорт товарів склав 3131 млн. дол. Це найкращий місячний показник з початку війни. Утім це все ще у майже 2 рази менше, ніж рік тому. Поліпшення показників товарного експорту пов’язано, насамперед, із відкриттям зернових коридорів у серпні. Продовольчі товари зайняли 61% у структурі експорту товарів за цей місяць (для порівняння рік тому – 42%).

Імпорт товарів також продовжив збільшуватись, але темпи зростання проти липня пригальмували до 2%. Як результат дефіцит торгівлі товарами у липні скоротився до 1634 млн. дол. (проти 1984 млн. дол. у липні, 1857 млн. дол. у червні)

Негативне сальдо торгівлі послугами у серпні також дещо зменшилось проти липня (мінус 6%) і було найнижчим за літні місяці.

Загалом профіцит поточного рахунку у серпні склав 2018 млн. дол. Це також найкращий показник з початку війни. Серед його складових, дефіцит торгівлі товарами і послугами, як і в минулі місяці, із запасом компенсувався за рахунок позитивного сальдо первинних і вторинних доходів (стійких надходжень від оплати праці, прискорення надання грантової допомоги, збереження значних обсягів грошових переказів в Україну). За 8 місяців 2022 року позитивне сальдо рахунку поточних операцій сягнуло 6 674 млн. дол.

Фінансовий рахунок у серпні вперше з початку року сформовано з профіцитом в 1 212 млн.дол. Позитивне сальдо забезпечено за рахунок операцій державного сектору (кредити) на тлі уповільнення відтоку валюти за операціями приватного сектору.  Утім з початку року баланс за фінансовим рахунком залишається глибоко негативним – «мінус» 11 858 млн дол. Основні фактори – скорочення торгівельних кредитів, збільшення валюти поза банками.

Результати серпня дозволили дещо покращити сумарний баланс за підсумками 8 місяців.

Негативне сальдо платіжного балансу скоротилось до 5162 млн. дол., тоді як місяць назад кумулятивна воно дорівнювало «мінус» 8397 млн. дол. Це дозволило збільшити ЗВР з 22,4 до 25,4 млрд. дол. або до 4 місяців майбутнього імпорту (при рекомендованому мінімумі три). Такий рівень є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й НБУ.

Результати серпня дійсно є обнадійливими. Водночас всі основні завдання задля зменшення тиску на ЗВР, обмінний курс та підтримання фінансової стабільності залишаються на порядку денному. Мова йде, по-перше, про збільшення можливостей для нарощування експорту, зокрема вирішення питань страхування ризиків, логістики, доступу до обігових кошті. По-друге, про збереження ритмічності залучення зовнішньої допомоги у достатніх обсягах, в тому числі  через започаткування стабілізаційної програми МВФ.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ІРИНА МУДРА

Наполегливість дає результат: рішення про конфіскацію активів рф наближається

АНТОН БОЛДИРЄВ

Інструменти для інвестування: Світові тренди та вибір українців

АНДРІЙ СТАСЕВСЬКИЙ

Моторні біопалива: чи здатна Україна до промислово-аграрного прориву

КОСТЯНТИН БОНДАРЄВ

Вибори до Європарламенту: збільшення ваги євроскептиків, але не критично

ЛЮДМИЛА КРІПКА

Якісний цемент для відбудови України

СЕРГІЙ СИЛІН

Мікрогенерація - шлях до автономності родин. Наявні можливості в Україні - до 10 ГВт на місяць

БОГДАН ДОВЖЕНКО ГРИГОРІЙ КУКУРУЗА

Чорна труба на 100 мільярдів за рік

ІРИНА ОЗИМОК

Як містам не програти боротьбу за молодь

ОЛЬГА ОНІЩУК

Які методи майнової агресії використовує росія для захоплення власності українців на ТОТ?

МИКОЛА ФІЛОНОВ

За кулісами російського дискурсу: Як "виграла-програла" ФСБ від подій в "Крокусі"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА