Брюссельський cаміт: як Європа підтримує українських ветеранів через інновації та партнерство
Як відомо, цьогоріч, 25 червня, Україна офіційно почала перемовини про вступ до ЄС, а вже наступного тижня, 4-7 липня, у Громадському хабі при Європарламенті в Брюсселі відбувся перший український саміт "Партнерство, інновації та здоров'я ветеранів." Лідери ветеранських організацій з України, Бельгії та Франції, представники НАТО, Єврокомісії, європейського та українського уряду й парламенту, а також делегати асоціацій та благодійних фондів презентували інноваційні рішення для посилення співпраці між українськими та європейськими структурами із підтримки та реабілітації ветеранів. Ключовою ініціативою стало заснування платформи "Новий старт для України", що через важливі напрями і проєкти сприятиме розвитку ветеранів та їхніх сімей.
Під час виступу на саміті, глава Місії України при ЄС Всеволод Ченцов підкреслив, що саме українські ветерани є амбасадорами нової України. Адже вони заслужили це право не лише через пролиту кров у зоні бойових дій, а й тому, що це люди нової української генерації – вони навчені жити і працювати в цілком несприятливих, вкрай небезпечних умовах; вони освоїли на війні нові перспективні професії; вміють швидко оцінювати ситуацію і приймати зважені рішення там, де цивільні панікують. Відповідальні, чесні й працьовиті ветерани будуть неодмінно цінуватися у виробництві, менеджменті та бізнесі. Ветерани належать до одного із найцінніших активів, якими тепер володіє Україна.
Такої думки притримувалися і представники різних структур ЄС, присутні на саміті. Зокрема, Філіп Жопар, старший радник із міжнародних зв’язків програми "Євроконтроль" та Вілем Гофнагельс, політичний радник Європарламенту, заявили про готовність приймати українських ветеранів у країнах ЄС. Ба більше, Європарламент заснував новий вищий навчальний заклад, де українські ветерани матимуть змогу навчатися та згодом працевлаштуватися.
Генеральний директорат із міжнародного партнерства Єврокомісії представляв Генрік Гололей, котрий згадав про досвід своєї батьківщини, Естонії, що добре пам’ятає російську окупацію, та виокремив неабиякий подвиг ветеранів для порятунку країни. Він погодився, що перемовини України про вступ до ЄС є гідною метою для українських воїнів, котрі борються за перспективу вільної, демократичної, цивілізованої України.
Щодо всебічної підтримки з боку ЄС, своє бачення висловив і Крістіан Дебев, голова комісії транскордонного співробітництва європейських країн. ЄС надає значні кошти для підтримки України, а Європейський інвестиційний банк фінансує перспективні проєкти з відновлення. Країни ЄС передають військову техніку та боєприпаси, а програма "Медевак" уже допомогла пролікувати та реабілітувати понад 6 тисяч поранених українських бійців. Зокрема, Дебев наголосив, що цей шлях двосторонній – не лише ЄС повинен зближуватися із Україною, але й Україна має робити кроки назустріч ЄС: передусім, впроваджувати необхідні реформи, які не є примхою ЄС, а запорукою того, що українцям і нащадкам буде приємно жити в країні, де закони діють для всіх, а держава служить простій людині, а не навпаки.
Безумовно, у центрі уваги опинилися українські ветерани: спілкування із ними стало новим і незвичним досвідом, особливо для європейських учасників саміту. Вони були глибоко вражені від побаченого та почутого. Таке розуміння проблеми сприятиме значній підтримці для українських ветеранів від представників ЄС.
Зв'язки та майбутня співпраця між тими, хто потребує допомоги, тобто ветеранами, і тими, хто може її надати – медиками, психологами, бізнес-коучами, благодійними фондами та просто небайдужими людьми – можуть бути легко налагоджені завдяки мобільному додатку "Братство кіборгів – ветеранський Хаб", який було презентовано на саміті. Розробники мали на меті створити безпосередній контакт між конкретним ветераном і конкретним благодійником чи фахівцем, який прагне допомогти. Це сприяє відкритості та безбар’єрності між сторонами, незалежно від їхнього місцезнаходження – в Україні чи країнах ЄС.
Окрім вищезазначених, у саміті взяли участь понад 50 учасників з України та Європи, а також делегати Української асоціації районних і обласних рад та фондів, Європейська Асоціація українських жінок, МБО "Рутенія" та БФ "PanteonX".
Контакти: Благодійний фонд "PanteonX" – Інформаційний відділ платформи "Новий старт для України" (info@panteonx.fund).